1789

14 hráčů, 8 mužů, 2 žen, 4 obojetných

4 hodin , 0 dnů , 2008

Web: http://v-roli.cz/larp/1789/

V ulicích Paříže se bojuje, hoří barikády a dav táhne na Bastilu. Je noc 14. července léta páně 1789. Běsnící davy zahnaly do krčmy u Zeleného papouška různorodou směsku Pařížanů. Prosté měšťany, studenty, šlechtice i revolucionáře. Je tedy jen otázka času, než vznětlivá nálada revoluce doputuje i sem.

Larp 1789 byl naší první hrou, kterou jsme netvořili od prostředí/žánru, ale od tématu, k němuž jsme hledali vhodné prostředí. Myšlenkou 1789 je převzetí odpovědnosti za uspořádání nového světa, změně cestou revoluci a ceně za ni. A ač jsme používali samozřejmě nějaký intuitivní herní design již při dřívější tvorbě, zaměřili jsme se tentokráte primárně na něj, aby skutečně vedl hru vytyčeným směrem.

Díky podpoře grantu Nadace Mládež v akci jsme měli velmi slušný rozpočet, za který jsme se rozhodli, že chceme, aby hra podporovala diegezi také svícení, zvučením, odpovídajícími prostory a kostýmy. Prostředí dobového hostince šlo vlastně krásně ruku v ruce s některými podniky, kostýmy na míru podle rolí jsme si nechali ušít (a to tak, aby pasovali na více hráčů), u materiálů jsme počítali s barevnými tisky, takže tomu odpovídal i celkový vizuální design.

Hra je rozdělená na dvou místností a tří částí, volně oddělenými herními událostmi, nastavenými "zvenčí". Na první třetinu hry je součástí hry CP hostinského, hraného organizátorem, jež má pomáhat "nováčkům" naskočit do hry (tedy tak byl původní záměr, ukázalo se, že je pouze zřídka potřeba). V závěrečné fázi pracuje hra se zvuky revoluce a hráči rozhodují většinovým systémem o "vyřazení" některé z postav. Pokud je hra uváděna s cílem sledování přesahu v původním tématu, součástí reflexe je podrobnější rozbor. V případě uvádění "pro zábavu" jsou témata jen lehce zmíněna "v kolečku".

Hru jsme stvořili v roce 2008 a poprvé ji uváděli na Larpvíkendu 5 v Brně. Od té doby jsme ji změnili jen minimálně a v roce 2012 ji nabízeli společně s plným cateringem v rámci gurmánských plně produkčních larpů.

6.4

44 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
MorgainKateřina Holendová 08.02.2016

Hru jsem hrála před několika lety, je tedy obtížné ji hodnotit takto zpětně.

Pamatuji si, že je jednalo o atmosférickou hru, která však pro mě osobně vyzněla trochu do prázdna a jakoby neubíhala. Byť úvod a členění do hry bylo zajímavé, v poslední části byla hra trochu prázdnější.

 

Neurazí, nenadchne, hodnotím 6/10.

0
NathaelenNatálka Špiříková 06.12.2015

1789 byl můj první komorní larp, který jsem hrála. V rámci stejného larpvíkendu jsem si zahrála ještě nějaké další kusy a v tomto srovnání byl jednoznačně výrazně nejlepší. Na rozdíl od jiných larpů té doby pracoval s prostorem, kostýmy, světlem a pokud si dobře pamatuji, i hudbou. Atmosféru se povedlo navnadit během prvních minut a vydržela až do posledního slova. V dnešní konkurenci už možná nebude patřit mezi ty top, ale stále bych ho zařadila při nejmenším do pomyslného středu škály larpů. Není to hra, kterou bych vehementně doporučovala, ale ani od ní nebudu zrazovat. 

0
honorkaSilvie Žaludová 02.03.2014

Teto larp byl jeden ze slabších z těch, co jsem hrála. Díky zasazení do reálného historického kontextu je sice možné si představit situaci, ale chybí mi nějaké cíle, za kterými by postavy měli jít. Na můj vkus příliš závislé na spoluhráčích. I počet hráčů byl příliš velký, na to, že byly neustále všichni spolu, což neumožňovalo pochopit plně vše, co se dělo.

0
KláříKlára Doubková 26.11.2013

Obávám se, že zrovna tahle hra je nodně závislá na tom, s kým hrajete. Moje postava, před kterou jsem byla hodně varována, ale bohužel to na mne stejně zbylo, někoho dost bezdůvodně neměla ráda a ten dotyčný to nechápal a chápat nemohl. Úplně mi to nedávalo smysl.

0
ČikiPetr Kuběnský 08.11.2013

Jeden z prvních komoráků, který jsem absolvoval (na první Komorní Třebíči). Je to tak trochu sandbox ve stylu "nadávejte si po libosti a pak někoho vyšoupněte za dveře". I proto ten zážitek nebyl tak silný jako o jiných larpů CoMí produkce. Mám pocit, že po první půlhodině se vývoj ustálil na tom, že šlechtici žehrali na revolucionáře a naopak. Ale už je to poměrně dlouho a vzpomínky jsou trochu matné...

0
DriiciTomáš Hodek 04.11.2013

Dokazu si predstavit ze jsem tento larp hral v dobe jeho stvoreni, ale dnes (mozna i mou vinou) jsem nebyl tak prekvapen - moje nateseni na hru bylo podstatne vyssi.

Co musim pochvalit je zajimavy napad, pekne umisteni do prostor - fakt jsem se citil jako navstevnik krčmy u Zeleného papouška. Jednoduse napsane postavy, bez zbytecneho balastu - mohl jsem se vice zamerit na hrani postavy nez na pamatovani si situaci. Nicmene moznost precist si postavy dopredu a rozmyslet, ktera je ta prava pro me mi chybela.

//nekolikrat editovano, osekano a podobne

0
HonzaHonza Kulveit 04.11.2013

(hráno na Larpvíkendu 2013) Dojem z larpu zvedá výprava a prostředí skutečného sklepení, na druhou stranu škoda že pokud je prostředí ve hře takto silně přítomné, dál se s ním ve hře pracuje na můj vkus spíš málo. Pro mě osobně by bylo zajímavější si přečíst o Francii roku 1788 a uvažování vlastní postavy více než jednu stránku historických reálií, a zkusit se vžít do toho jak by vážná témata hry chápal šlechtic nebo student v revoluční Francii, než revoluci dál brát jen jako kulisu pro vedení rozhovorů. Celkově nějak nenadchnulo ani nezklamalo, nenáročný ale příjemný larp (hodnocení z 5 na 7 / 10 zvedá výprava)

0
MantelarLuděk Bohucký 03.11.2013

Hrál jsem před pár lety na Larpvíkendu v sobotu odpoledne, bylo to jedinkrát, co jsem porušil zásadu "jeden larp denně" a na mém vnímání hry se to bohužel podepsalo. Tím spíš, že dopoledne tomu předcházel El Día de Santiago, který mě tehdy psychicky rozsekal. Ke hře si nevzpomínám víc než to, že to byl můj první larp s kostýmy, že se příjemně hrála, stála na rozhovorech a pomalu odhalovaných tajemstvích a ač mě ničím nenadchla, nemám ji co vytknout, rád na ni vzpomínám a opatruju společnou fotku, kterou jsme tehdy vydyndali na fotografovi. Když se ohlédnu, dávám 7/10.

0
LothVeronika Frankovská 03.11.2013

Larp 1789 som hrala dobou, keď bol relatívne nový, a hoci ešte nebol vo výpravnej verzii s kostýmami, naša hráčska partia sa s kostýmami vyhrala, plus bol v príjemných priestoroch, takže prostredie fungovalo veľmi dobre.
Hra nebežala veľmi svižne, nevedela som sa ani vysporiadať s prvkom "sám vlož svoje tajomstvo do hry", ktorý sa odvtedy používa bežnejšie, no splnila svoj účel úplne iným spôsobom - naozaj ma donútila uvažovať o témach, ktoré spracováva, odišla som z larpu so zmeneným a menej zjednodušeným spôsobom uvažovania. Spätne si naň spomínam ako na silný zážitok a veľmi dobrú hru. 8/10.

0
LischaiPavel Gotthard 03.11.2013

1789 byl jeden z prvních larpů, které jsme v CoMu dělali s nějakou snahou o roztříštění jednolitého rámce komorních larpů, který do té doby dost frčel, a snahou o tématické ladění hry. Z dnešního pohledu je to "normální komorák", který drží pohromadě a je ho docela zábavné hrát, ale v době svého vzniku to byl zajímavý kus, který zkoušel řešit věci, které se do té doby moc neřešily. (nehodnotím)