Bitva pěti armád [B5A, 2014]

800 hráčů, mužů, žen, obojetných

hodin , 2 dnů , 2014

Web: http://www.b5a.cz/

Autoři: Satrif AK

Skupiny: —

Bitva s měkčenými maketami zbraní, inspirovaná událostmi z knihy Hobit od J. R. R. Tolkiena, která se odehrávala ve dnech 23.5. - 25.5. 2014 nedaleko městečka Doksy u Máchova jezera. Jde o největší bitvu a setkání dřevárníků v České republice, ročníku 2014 se účastnilo kolem 800 lidí. 

Ročník 2014 vyhrála po celé řadě vyrovnaných sobotních střetů i nedělní nekompromisní řeži stejně jako v předchozím ročníku strana temna! 

7.1

48 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
Kapitánka NemoLjuba Grigorova 03.06.2014

mínusy:

  • bitva o plůtky
  • malá hospoda

plusy:

  • dostatek akce
  • hospoda, kde se dalo sehnat vše potřebné :D
  • hecovací píšťalka - lidé se stěžují, jak to nebylo rp, ale já si myslím, že byly zapotřebí.. navíc, líbilo se mi i jejích provedení :D bylo humorné, jak "píštalonosiči" museli foukat drozdovi do zadku :D

článek na blogu psaný z pohledu nebojovýho - http://kapitanka-nemo.blog.cz/1406/stripek-iii-z-bitva-peti-armad

0
Aiman FasilNikola Balaš 27.05.2014

B5A 2014 bylo moje historicky desáté B5A. Pamatuji se, když se před dávnými a dávnými časy (nikoliv ale nejdávnějšími) pod Horou proháněli vojáci v prostěradlech a teniskách, kdy ještě každá armáda měla svého kouzelníka, kdy kvantita zbraní, co jsme si na bitvu vozili, přesahovala kvalitu a kdy jsme si po každém oživení vyplňovali glejty.

Při srovnání s legendárními ročníky si člověk nemůže nevšimnout, jak moc se kostýmová úroveň zvedla. Při srovnání s pravidly zase člověk nemůže opomenout tendenci vedoucí k jejich zjednodušování, což také není na škodu. A nakonec provázky! Zkrátka a jednoduše, cítil jsem se jako na skutečné bitvě. Jenže...

... na B5A 2014 chyběla Středozemě. Kromě Šmaka, který párkrát proplachtil kolem na přívěsu, a našeho panovníka Barda, který se své role ujal bravurně a působil na nás dojmem, že Esgaroth je skutečné místo, kde žijí skuteční lidé, zbyla z odkazu na Tolkienovo imaginárium jen jména míst, postav a národů; a bitvy.

Kam se poděl Bilbo? Kde dlí Thorin Pavéza se svými druhy? A Gandalf s Radagastem - byli snad příliš staří na to, aby přišli? Bojíme se příliš pavouků, že je na bitvě nechceme? A budeme se raději hádat o platný zásah než o skopové?

6/10

0
MontyMartin Bezdíček 27.05.2014

Zase jednou jsem si bitvu užil z pozice řadového vojáka a díky kvalitnímu velení Esgarothu jsem byl i hodně spokojený s průběhem a s tím, že jsem si užil i svojí porci RP, což mě potěšilo. Celkově nebyl zásadní problém a akce byla fajn a i počasí se vlastně podařilo. Jinak k velení Esgarothu, tak se mi moc líbil nápad s píšťalkami a že se podařilo je většinu doby dobře používat a že to fungovalo a lidi na ně správně reagovali, takže nedocházelo až tak moc často k rozpadání řady. Navíc píšťalky odpovídají settingu a historii bojů a i byly pěkně vyvedené, takže za mě určitě plus.

Konkrétněji, byla to dřevárna, takže hromada stěžovatelů na to, že ti druzí neuznávají a prasí atd. Což je něco co mi vadí víc než to samotné porušování pravidel. S tím orgové nic neudělají. Páteční bouřka byla silnější než jsem čekal a i v sobotu večer nám trochu pobourala tábořiště a spíš pak komplikovala nedělní odjezd, ale o to víc jsem byl rád, že jsem měl schválené povolení k vjezdu a mohl jsem pro věci a zároveň nebyl pouštěný každý, takže cesta byla ještě průjezdná.

Servis od samotných organizátorů byl fajn. Co jsem viděl, tak zbraně se schvalovaly podle nastavených pravidel a stejně tak i kostýmy. Přesně jak bylo předem avizované na stránkách, tak to bylo i v praxi, co jsem mohl posoudit. Stejně tak byl dostatek vody, což je podle mě nejzásadnější úkol pro organizaci na takové akci. Pořád jsem rozpačitý z draka Šmaka a mám pocit, že do něj investované peníze byly spíš vyhozené než nějak rozumně použité. Ale jinak mám pocit, že cena akce odpovídá víc než dost poskytnutému servisu včetně různých plůtků a spol. A mám pocit, že by klidně registrák mohl být i o něco vyšší a orgové si nechat nějaké peníze pro sebe za čas, který akci věnují, protože jsem si jistý, že to pořád dělají zadarmo.

Celkově jsem si akci užil a za rok určitě pojedu zas.

0
LoredLukáš Bayer 25.05.2014

Inu Bépko. Jeď na něj, nebo neznáš LARP. Jel jsem, viděl jsem, ale bitvu dalece překonalo množství přátel a společné posezení u ohně, večerní zábava a tak. Skoro bych i řekl, že to je takový larpový Libušín. Klidně pojedu znovu, ale spíše kvůli afterparty po bitvě, jsem spíše na RP a osobitost postav....

 Začnu plusy:

 + voda na bojišti

+ jídlo, pivo, prostě vybavené hospody

+ vhodné umístění tábora

+ zbraně prošly bez stupidních průpovídek na které si leckdo stěžoval (asi jsem chytil dobrého orga)

+ zábava večer byla super, kéžby jen to zaměření bylo i na možnost zpívat nějaké profláklejší kousky

(třeba Anděl, Bláznova ukolébavka, Okoř atd..)

+ Nyemi od Balchothu byla velice tolerantní generál, navíc pozitivní, přátelská a zúčastněná, víc takových!

+ bitvy sice nevypadaly úplně vyrovnaně, ale systém "veteránů" a polních generálů zabránil dost efektivně některým chaosovým věcem co občas vídám na LARPECH. Možná je to pochvala spíše pro krále národů, ale v praxi to fungovalo fakt dobře.

Minusy...:

- bitva X desítek skupin o plůtky byla z mého pohledu naprosto chaosální katastrofa. Nezáživné, zmatečné a opravdu dlouhé utrpení.

- musím zkritizovat značení z pohledu řidiče, nebýt přátel, kteří pro mě došli, pravděpodobně bych bitvu nenašel

- fantasy se od normálního šermu strašně liší, ale vše se mě ježilo, když na bojišti zněla fotbalová píšťalka, rušivý element, který je navíc absolutně neospravedlnitelný s ohledem na předlohu Tolkiena

- hodnocení životů jsem nechápal, někteří plátoví měli údajně čtyři a já s vycpávánicemi, klouboukem a brigantýnou (těžší nežli pláty) jen dva frčky. Skoro jako ten LH fašismus na Libušíně.

Ps.

 Za mě je to 8/10. Jakožto dlouholetý organizátor menších akcí obdivuji každého, kdo se do tohohle podniku pro stovky lidí dobrovolně pustí.