Bitva pěti armád [B5A, 2017]

700 hráčů, mužů, žen, obojetných

hodin , 2 dnů , 2017

Web: http://b5a.cz/

Galerie fotek : https://www.facebook.com/pg/michalkarafoto/photos/?tab=album&album_id=1016455361824047

Autor fotografií : Michal Kára

Bitva pěti armád se uskutečnila 26.-28. 5. 2017 na tradičním místě u Doks, rovněž tradičně si vzala inspiraci z Tolkienova Hobita. Jde o největší bitvu a setkání dřevárníků v České republice, letošního ročníku se účastnilo kolem 700 lidí.

B5A 2017 vyhrály spojené armády Trpaslíků, Elfů a lidí z Esgarothu.

Skrze hordy nepřátel se probojovali až do Osamělé hory, kde si hrábli na poklad. Avšak záhy byly z Hory vyhnání zlem, jež v ní dřímalo. Armády skřetů z Gundabadu, Naurrakuru a Vrchovci i přes nižší počty způsobily v závěrečné bitvě světlé alianci nečekaně vysoké ztráty.

8.5

23 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
DrirrFilip Appl 01.06.2017

Masivní a vzhledem k počtu lidí ultimátně zorganizovaná bitva, která se prostě musí udržet. Nadšený jsem především z ochotných organizátorů, velmi pěkné logistiky a organizace před bitvou a po ní (organizace aut, stanů, registrace, schvalování - v tomhle směru je vidět obrovský posun). Nadšený jsem z větší příběhovosti, která se skrze celkem povedeně vyrobenou pyramidu orgů, velitelů a CP dobře předává všem. Nadšený jsem z velení a týmovosti Esgarothu, který byl letos (ovšem kdy ne, že jo!) opět boží, především z "mého" beranidla - tedy Dorwinionu, který šlapal jak hodinky. Nadšený jsem z některých bitev a prostředí - bylo to pěkně vymyšlené, bitevní pole s balisty a stany vypadalo parádně stejně jako les s kostmi a lebkami.

Bohužel je i pár věcí, co mě trochu mrzí (berte je spíš jako snahu o konstruktivní zamyšlení, celkově mám tu bitvu rád a pojedu určitě znovu).

Tím hlavním je pro mě směr, který se bitva ubírá - větší realističnost, větší brutalita. Nelíbí se mi to. Děje se to podle mě na úkor hravosti a na úkor přístupnosti bitvy. Ostatně hodně by mě zajímal vývoj věku účastníků v závislosti na letech. Skoro bych si vsadil, že jde celkem svižně nahoru a to mě třeba trochu mrzí. Začínají hodně převládat lidi, kteří si z B5A dělají trochu kekel akci (dvakrát se mi stalo, že mě v bitvě normálně někdo čapnul a zápasnicky se se mnou rval a tahal mě k zemi) a píky (ano, ony proklaté píky) udělaly z hry vlastně jen soutěž o to, kdo jich má víc, nebo kdo je aspoň dokáže vystřílet. Ubylo dynamičnosti, bitvy jsou většinou statické, v řadě, kde štíty stojí nebo tlačí a píky bodají. A pak znovu a znovu a znovu, snaha oživit to zajímavými scénáři nevychází (všechny se stejně zvrtly na jednu velkou řadu) a je to škoda. Nehledně na to, že kinetická síla a obtížná ovladatelnost těch klacků je pro mě místy naprosto za hranou.

Nelíbila se mi kekel aréna v obědové pauze. Bylo to podle mě úplně mimo a už to nikdy nedělejte. Obecně se mi kekel na B5A strašně nelíbí a pokud příště potkám někoho, kdo mě začne strhávat zápasnicky na zem (zdravím hlavně ty dva horaly), tak ho vynesu z bitvy v zubech.

Drobnou poznámku mám i k time managementu bitvy - Několikrát se nám stalo, že jsme si vysvětlovali pravidla nebo se začali teprve řadit a najednou vidíme, že černá se rozběhla na bitvu, takže velký chaos a nula přípravy. Tohle prostě nejde. Když se to stane jednou, tak ok, ale není možný, aby strana, která je na bitvu odvedená dřív, v pohodě čekala připravená a druhá zatím válčila (doslova se přes vysílačku hádala) o každou minutu, aby její král aspoň mohl vysvětlit pravidla. A to nikoliv proto, že jsme pomalí, ale prostě proto, že jsme přišli později.

S tím trochu souvisí - orgové přidělení k armádám musí být perfektně nabrífovaní a mít přehled o všem a hlavně o pravidlech, která by se neměla měnit za chodu. Tentokrát to trochu skřípalo (a tím nikam neházím vinu, je to spíš systémový problém než problém jednotlivců).

Mrzí mě morálka v neděli ráno (hlavně na temné straně). Letos víc než kdy jindy. A úplně nejvíc mě vytáčeli ti, kteří spali do jedenácti a pak si vstali jen na závěrečnou bitvu. Možná jeďte příště spíš na nějakej fesťák nebo tak, tam se můžete spíš nakalit a pak v klidu vyspávat.

Na závěr ještě malý apel na krále jednotlivých stran - Prosím vybírejte si své generály pečlivě. Jde o lidi, kteří mají zodpovědnost nejen za tu herní část, ale i za tu technickou (řeší spory, musí jít příkladem - třeba i v tom vstávání). To samé platí pro orgy při výběru králů.

Ještě jednou díky za bitvu, přes všechno napsané jsem si to užil, je vidět, že nad tím hodně přemýšlíte a dávate si s tím neskutečnou práci. Takže příště.

gen. Drirr,
Dorwinionský pohraniční pluk
7,5/10