Blok D

8 hráčů, 0 mužů, 0 žen, 0 obojetných

2 hodin , 0 dnů , 2011

Autoři: Nilwine Kateřina Soudková

Skupiny: —

Píše se rok 1944 a kdesi v Polsku, na místě, jehož existenci mnozí pouze tuší, se začíná odehrávat příběh, který dokazuje, že dokud má člověk naději, nic není ztraceno. Je podzim u městečka Belžec, kde se za hradbou ostnatých drátů rozhodne pár lidí pro něco až bláznivě odvážného – utéct. Komorní larp Blok D se odehrává v prostředí smyšleného koncentračního tábora během druhé světové války. Ve hře ztvárníte jednu z osmi postav, které se z různých důvodů ocitly na stejném místě – v opuštěném baráku v nepoužívaném bloku D – kde se společně chystají naplánovat útěk. Každý hráč si před hrou vybere jednu z postav, k níž následně dostane informace na několika listech papíru, které mu přiblíží jeho minulost, to, proč se do koncentračního tábora dostal i vztahy k ostatním ve hře. Před hrou vás Průvodce stručně uvede do situace a zodpoví vaše případné dotazy. K účasti na tomto larpu ale není potřeba mít nastudované žádné historické reálie, jde především o vztahy mezi jednotlivými postavami, osobní pohnutky a vnitřní konflikty, které postava musí řešit.

5.9

37 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
LudmilaLudmila Jarošová 25.06.2013

Hru jsem hrála ve velmi dobrém hráčském složení a postava mi hodně sedla. Proto subjektivně je mé hodnocení poměrně vysoké. Navíc doceňuju technické zpracování a pro mě několik dost napínavých scén.
Na druhou stranu jsme hru tvořili více méně ve třech lidech, zbytek hráčů převážně jen sledoval "naši hru" a je mi jasné, že s jinou postavou bych si ji ani zdaleka tolik neužila.

0
DrirrFilip Appl 23.04.2013

Přestože mě subjektivně hra dost bavila a sešla se na ní parta skvělých lidí, mám spíše pocit průměrnosti a velké jednoduchosti, která nemusí být na škodu, pokud se podaří jít něčemu na dřeň. To jsem v tomto případě necítil (ale uvědomuju si, že to může být můj problém). Hra byla velmi krátká a nenabídla dle mého to "navíc", co u her hledám. Přesto bych ji neoznačil za vyloženě špatnou, protože hráči, které zajímá téma, si ji určitě mohou užít. 4/10

0
BalúBalú 21.04.2013

Z Bloku D mám trochu rozporuplný pocit. S postavou se mi velice špatně sžívalo a většinu hry jsem se cítila dost plonkově - jako kdybych tam vlastně neměla moc co dělat. Je možné, že jsem jí prostě nedokázala pořádně zahrát, roli hrálo jistě i to, že jsme měli o člověka míň a vypustila se zrovna postava, se kterou ta má obvykle nejvíc interaguje. Ale bylo mi to trochu líto, hlavně proto, že jsem vychytala skvělé spoluhráče, se kterými byla radost hrát. Obecně mi přišlo, že tu byla velká propast mezi silnějšími a slabšími postavami - z pohledu jedné z těch druhých jsem měla pocit, že nemám nejmenší šanci cokoli prosadit.

Tíživá a paranoidní atmosféra se - pro mě - projevila až celkem pozdě, a i pak zejména díky hezky udělaným vnějším vstupům. Rozhodně mi nepřišlo, že je pro to, aby si člověk hru užil, třeba znát nějak zvlášť dobře historii - co jsme nevěděli, to jsme si vymysleli, a fungovalo to dobře.

0
HankaHana Maturová 02.04.2013

Mě osobně hra dost bavila, ale jsem si vědoma, že je to z velké části tím, že jsem měla jedinou dominantní ženskou postavu a mohla jsem se tedy vyřádit. A to je myslím špatně. Dobrý larp je pro mě takový, kde si užiji každou roli a tady je to opravdu, jak již bylo napsáno, tak půl na půl. A navíc mi taky vadí hybridní zpracování co se týče historie. Bylo by opravdu lepší, aby to bylo zcela fiktivní a jen inspirované koncentračními tábory a tím pádem by samozřejmě nemohl být název skutečného koncentračního tábora. Takže shrnuto a podtrženo. Super nápad, super téma, ale nevyužitý potenciál.

0
PiroshMartin Buchtík 03.01.2013

Těžké téma koncentračního tábora dává zajímavé pole pro konverzační hru. Příběh je o tom, jak se část internovaných snaží utéct pryč, ale vzájemně si nedůvěřují, utéct v plném počtu je riskantní…  Budování atmosféry je pomalé a plíživé, možná až příliš pomalé. Z designového hlediska trpí Blok D klasickým problémem  - hra vypráví příběhy postav, z nichž část vede ze hry ven a vede k pohernímu vyprávění „já kdybych …, tak bych ...“. To mi vždycky přijde škoda, protože svádí k tlumení konfliktů a nedořešování linek přímo během larpu. Přesto solidně zpracované téma, které je na dlouhý zimní večer to pravé.

0
MivkaIva Vávrová 24.12.2012

Hra postavená na tísnivé atmosféře a nedůvěře a konfliktu mezi hráči. Bohužel může poměrně dobře umřít na nedostatek gradace - náš běh naneštěstí trochu trpěl na jednoho hráče, který trochu zazdil roli, která měla hru velice rozbíhat. Navíc je tam poměrně velké množství lorem ipsum a slibování, které je prakticky nepodložitelné - celá hra je založená na vytvoření hypotetického plánu. V našem případě také poněkud selhaly některé metaherní efekty ve hře, možná na základě špatného vysvětlení předem. Co mi vadilo velice, bylo naprosto nepochopitelné zacházení s historickými reáliemi, počínaje tím, že tábor má reálné jméno, ale je označován za fiktivní a funguje to v něm dost nereálně. Nemám pocit, že to je něco, co by hru jakkoliv ochudilo, kdyby se to nezbytně s konkrétními reáliemi nespojovalo. Zároveň u tohoto tématu je nutné očekávat, že hráči budou tak trochu jednat na základě svých celkových znalostí o historii, které se u nich mohou různit, takže by si hra podle mě zasloužila lepší předherní workshop, který by to tak nějak ujednotil. 4/10

0
DorianAleš Svoboda 19.12.2012

Podla popisu ma hra celkom zaujala, no už z úvodu ma zarazilo množstvo materiálu ktorý som pred hrou dostal (niekoľko A4) a rovnako aj jeho obsah (množstvo zbytočných informácii v ktorých som sa strácal). Na hre samotnej okrem rozhovoru nešlo robiť nič iné, ale ako sa ukázalo, ani tá konverzácia nemala príliš veľký zmysel pretože hra a odohrávala a aj skončila úplne nezávisle na tom, k čomu sme dospeli a ako sme sa dohodli. Myslím že Blok D by potreboval zásadne prepracovať. No musím priznať, že motívy s ktorými pracoval majú potenciál.

0
KamilKamil Buchtík 17.12.2012

Pro mne nejlepší hra larpvíkendu. Užil jsem si postavu, která sice nemohla příliš zasahovat do herního dění (Maurice), ale díky svému specifickému projevu bylo celou dobu zábavné ji hrát. Mě tyhle postavy zkrátka hrát baví (podobně jsem uchopil starého vědce v IT), pokud není hra příliš dlouhá (zde cca 90 minut). Hra se v našem běhu bohužel příliš nevyhrotila, což ovšem půjde ošetřit několika jednoduchými úpravami hry. Jedná se o vážnou, dramatickou a napínavou hru, ale navzdory settingu se nejedná o larp depresivní. Doporučuji k vyzkoušení.

0
LoudaJiří Rosol 16.12.2012

Mě se Blok D líbil. Pravda, možná jsem měl štěstí na postavu. Ano, není to nic převratného ani originálního, ale je to kvalitní konverzační larp s pěkně řešenými vnějšími vlivy v možná poněkud prvoplnánovém, ale přesto působivém zasazení.

0
ČikiPetr Kuběnský 16.12.2012

Tenhle larp mě přivedl k zamyšlení, jestli je larp tak dobrý jako jeho nejhorší postava. Pokud ano, pak Blok D silně pokulhává (navzdory tomu, že si za výběr retardované postavy můžu sám). I tak mám dojem, že jsou postavy rozdělené zhruba rovnoměrně na ty, co mají herní obsah a na ty, co ho moc nemají. Bohužel ani prvně zmíněná skupina vlastně nemá šanci ukončit "řešičsky" nastavenou hru jinak, než jak je to nalinkováno, což je malinko frustrující.