Čistky

40 hráčů, 0 mužů, 0 žen, 40 obojetných

11 hodin , 1 dnů , 2019

Web: http://cistky.rolling.cz/

Zbývá pouze několik dní do Ústředního sjezdu Strany. Zatímco Vůdce tráví všechen čas ve své kanceláři, v jeho nejbližším okolí se soustřeďují politici z jednotlivých sovětských republik, umělci, agitátoři, ideologové, agenti NKVD, vojáci i zástupci zahraničních komunistických stran. A ti se vrhají do své práce, aby se před sjezdem mohli blýsknout a dokázat, že právě oni nejlépe naplňují vůli Vůdce. Bude se řečnit, chystat transparenty, dělat rychlá politická rozhodnutí… a to všechno v situaci, kdy jednou za čas obdrží ideologové z Vůdcovy kanceláře list shrnující, co považuje Vůdce za nejlepší. Pak bude zase čas provádět sebekritiku, ukazovat na chyby druhých, rychle si posílat vydírací materiály a doufat, že muži v kožených kabátech tentokrát nepřijdou pro vás. Jsou totiž velmi motivovaní: protože přece i do NKVD může proniknout nepřítel revoluce a je tedy třeba neustálá bdělost!

Čistky jsou larp až pro čtyřicet hráčů, který chce vyprávět vesele o smutných věcech. V jediném víkendu zažijete bujaré oslavy, společné přehnané lkaní, odvážné plány, státnické proslovy i výslechy a popravy. Zažijete intenzivní politické čistky: a budeme se snažit, aby to bylo nelítostné a absurdní. Hra si vypůjčuje prostředí Velkého teroru, ale nejedná se o historicky přesnou hru.

Stalinistické čistky jsou hlavně prostředím, o kterém mají všichni základní povědomí, a jevištěm, na kterém hráči rozehrávají příběh o tom, jak chutná moc a jak rychle se přelévá. Kromě všelijakých totalitních režimů se hra inspiruje i zkušenostmi z prostředí moderní české politiky.

Čistky jsou transparentní participativní larp, kde si hráči během pátečních workshopů dotváří významnou část charakterů i obsahu své hry. Významným designovým principem je cykličnost a náhoda. Žánrově se jedná o černou komedii.

7.7

10 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
KlaKlára Wanková 05.08.2019

1. běh 7/2019 9/10

Jak jsem velmi dramatický hráč, tak tohle jsem si moc užila. Doporučuji

Munchkinovat, snažit se nad všemi vyhrát a s ani jedním neprohrát... Bylo to skvělý.

Vizuál výborně fungoval, mechaniky fungovaly velmi dobře, nastavování postav na místě bylo v pohodě (a to jsem se toho fakt bála, velmi preferuji hotové role). 

Byla jsem velmi překvapena že i když se místama lidi prostě museli smát, tak to v žádném případě nesklouzlo do haha larpu. Celkově ten humor o něčem takhle ohavným mi přišel dobře zvládnutý.

 

Jestli si chcete zahrát něco gamistickýho, rozhodně zkuste tohle!

0
NerionOndřej Janovský 30.07.2019

Krátce: Čistky byly zábava, chci si je zahrát ještě jednou a doporučuji je i lidem, kteří třeba hraním larpů netráví moc času.

Dlouze: Je to vlastně taková deskovka naživo - pro někoho více, pro někoho méně, ale je. V každém "kole", čili dějství se zachřestí kostkama a Vůdce rozdá nové karty do hry. A začne zběsilý závod o to, jak to obrazně řečeno uhrát do dalšího kola, nevytáhnout si Černého Petra a nahrabat co nejvíc žetonků. Někdo bojuje skutečně o suroviny, jiný o moc a další si zase hraje se stavebnicí. Nejvíc larp ocení kreativní lidi, které baví přinášet do hry vlastní nápady, jedno jestli v podobě skutečných obrazů či modelů, které mohou tvořit Umělci, nebo v podobě výmluv, kterými musí Vojáci před Politbyrem obhájit, proč jim čtyři divize východního frontu umřely hlady. Kdykoli vás může soukolí státu semlít, ale hrát za druhou postavu může snadno být větší zábava, než hrát za tu první. 
Hra je hodně vázaná na skupinu, do které postava patří, a na činnost, kterou v rámci svého povolání provádí - na hluboké mezilidské vztahy nemusí zbýt čas, ale to vůbec nevadí. Hodně se v tomto Čistky podobají Methancity: Horizont události, se kterými je pojí i podobný přesah: je to sice zábava (černá komedie, satira,..), ale ve výsledku reálně mrazí z toho, že takhle nevýslovně absurdně některé státní systémy skutečně fungují (fungovaly).
Hraje se ve věrohodném prostředí, jí se ruské jídlo, pije vodka a čaj ze samovaru a všechny ty hračky na hraní jsou opravdové: Vojáci šoupou figurkama po obrovské mapě SSSR, Novináři nahrazují fotky popravených ve skutečných novinách skutečnými fotkami nových hrdinů, nu a NKVD má skutečný ponurý sklep s výslechovou místností a židlí, na které fakt nechcete sedět.
Za mě SSSupeR

Události

Larpy autorů