Derniéra

8 hráčů, 3 mužů, 3 žen, 2 obojetných

0 hodin , 0 dnů , 2009

Autoři: Ambeřan David Maleček

Skupiny: —

Derniéra je krátký komorní larp z divadelního prostředí plného pověr a tabu. Hráči v tomto larpu ztvární dvojí roli — jednoho z herců improvizační skupiny Naruby, ale také jednu z postav divadelní hry Abrakadabra. Netřeba však dopředu studovat žádný part, Naruby je skupina improvizační, která si předlohy bere pouze jako vodítko či inspiraci. Před hrou je rovněž příležitost přečíst si krátký výtah z divadelní hry Abrakadabra. O kostýmy se není třeba starat, jsou zapůjčeny.

Larp je zaměřen nejen na prožívání a rozhodování v kůži někoho jiného, ale také na dramatickou improvizaci na obou úrovních — jak “vně” divadelní hry v roli herce, tak i na prknech,která znamenají svět.

7.8

87 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
SunnyLenka Daňková 22.03.2017

Hráno v únoru 2017. Role nejstarší subrety/Cassandra 7/7

Nápaditá ddychovka. Sranda meta LARP, nenecháte-li se pohltit stresem hry. Předchozí divadelní zkušenosti nejsou nutností. U tohoto LARPu navíc vlastně ani není nutné lidi kolem sebe moc znát, klouže to po povrchu a nedochází tak k nějakým velkým střetům. Příjemný LARP na jeden večer, co se ale moc nevryje pod kůži. Body hlavně za nápad. U nás byly trochu technické problémy se vzdáleností pódia od šatny. Ráda bych toho viděla víc, ale člověk se nemohl rozdvojit. 

0
DrakeMichal Mikuš 04.12.2016

Hral som v rámci Hraj Larp akcie 15.9.2016

Celkovo určite jeden z tých lepších komorákov. Ak si chcete zahrať improvizačnú hru z divadelného prostredia, v hektickom prevedení a so záverom, čo nesklame, tak do toho určite choďte ! :-)

Čo sa mi na hre najviac páčilo:
Prostredie v ktorom sa hra odohrávala, rekvizity a kulisy
Záver

Čo si myslím, že by mohlo hru (pre mňa) ešte vylepšiť
Z môjho pohľadu nebolo až tak dôležité študovať scenár detailne, ale zapamätať si pár dôležitých bodov a viac (diskrétne) sledovať dianie na scéne. Možno by stále za to, to nejak hráčom prízvukovať (priznám sa, že možno to Ambeřan aj spravil, len som to v hlave proste neudržal)

Za seba nakoniec hodnotím 7/10. 

0
MíšaMichaela Hrabáková 15.11.2016

Hra o tom, jak hrajete hru. Ne, vážně, přesně tak to je. Hrála jsem herečku která hraje divadlo a během toho řeší různé věci. Navíc v improvizátorské skupině, takže jsme předem neznali přesný scénář a vše se řešilo za pochodu (scénář teda prý bylo možnost si přečíst předem, ale ke mě se to nějak nedoneslo). Ve hře je několik zajímavých nápadů, má to fakt hektickou atmosféru zákulisí, kde se nestíhá, všichni herci jsou vystresovaní, občas někdo hysterčí a panikaří, totál chaos.

Co mi kazilo zážitek bylo jen to, že pro mě ten zmatek a stres byl naprosto nehraný a hodně mi zasahoval do vnímání hry. Hrát postavu, která hraje jinou postavu, jejíž scénář čtu hodně za pochodu, a k tomu interagovat se sedmi dalšími lidmi, kteří hrají jiné herce, kteří zas hekticky hrají ty svoje role, to už byl na mojí hlavu hrozný overkill a moc metavěcí. Prostě to na mě bylo moc složité, většinu času jsem se neorientovala v ději a proto jsem přehlédla většinu těch zajímavých věcí, co se tam nenápadně dějí a o kterých ta hra má taky hodně být. A až do posledních chvil jsem vlastně nechápala pointu.

Ale jako zahrajte si to! Je to vlastně dost dobrý. A nemusíte vůbec mít zkušenosti s herectvím, možná naopak pokud jste tím nepolíbení, tak to pro vás může být objevnější a ukázat vám svět který jste zatím neznali.

0
ŤofkaViktorie Knězková 07.10.2016

Tuhle hru jsem prostě nestihla.

Ráda bych se vymluvila na nedostatek předherních informací, špatnou sestavu hráčů, signály z vesmíru nebo jánevímco, ale fakt je ten, že to asi byla hlavně moje chyba.

I když jsme na to byli předem opakovaně upozorňováni, moc jsem se soustředila na hraní na pódiu a prostě nezvládala prožívat a rozehrávat "reálné" zápletky. A některé věci jsem brala vážně jen proto, že na ně během hry opakovaně upozorňoval Ambeřan, který zaskakoval za nedorazivšího hráče (a já přemýšlela stylem "aha aha, organizátor nás ASI chce upozornit, že tahle věc je důležitá", což je prostě škoda).

Myslím, že pro neherce (=mne) by byla Derniéra božácké vyvrcholení víkendových workshopů a příprav.

 

6,5/10 (dávám 7, cítím to o kousek níž a vím, že slovní hodnocení asi vyznívá jako ještě míň, nicméně špatná hra to podle mne fakt není)

0
CharlesKarel Černín 23.03.2016

Hrál jsem na Prague by Larp. Hra se úžasně povedla, pointa se odhalila takřka s ideálním načasováním a já měl to štěstí, že jsem byl u toho, když jsme na to odhalení museli jako herci ve strašném stresu reagovat. Hra se mi líbila jak při tom (zajímavý koncept přepínání mezi dvěma rolemi, skutečný divadelní sál, přebíhání mezi jevištěm a zákulisím), tak i po tom (hororové téma mám rád, pointa zaujala).

Hlavní výhrada: I když chápu, že stres v šatně k téhle hře nutně patří, trpí tím hraní rolí herců, které se přes veškerou naši snahu smrskávalo na organizování probíhajícího představení. Myslím, že profi herci by si toho přece jen v čase, kdy nejsou na scéně, zvládli říct víc. To by se klidně dalo nasimulovat třeba tím, že mezi scénami by se vždy na 5 minut zatáhla opona, na jevišti by se nehrálo a gong by pak ohlásil další scénu. K tomu pocitu, že na hraní první role (herce) prostě není časový ani mentální prostor, přispíval i fakt, že představení je popsané dosti rozvlekle a ani to, že jsem scénosled četl před hrou dvakrát, mi nepomohlo si ho zapamatovat.

 

0
FjertilFrantišek Špoutil 13.03.2016

Derniéra je dobrá, léty prověřená hra. To je bez debat. Za sebe musím ocenit hlavně zápletku, která mi přišla dobrá a vůbec se náš běh (březen 2016) povedl, i když jsem z toho měl pocit jakési nestíhačky. Pravda, bylo těžké v našem případě udržet vážnost představení, když se z hledištní tmy chechtal Ambeřan s Limwen...ale nedivím se vim.

Na druhou stranu pár věcí tam z mého pohledu mohlo být o kousínek lepších: 1) Vlastně až z materiálů jsem si plně uvědomil potenciál hry být velmi silnou tragédií až hororovou vybíjenou. 2) Úvodní materiál by v některých pasážích mohl být zestručněna hlavně chybí zevrubný popis postav herců a uvedení jen některých jmen v úvodníku je trochu matoucích. Ale jsou to jen prkotiny 9/10

0
Jindři:)Jindřiška Nejedlíková 12.11.2015

11.11.2015 jsem si v rámci festivalu Hraj larp zahrála Derniéru. Jak říkal Albeřan, zcela klasicky něco nevyšlo - nedorazil jeden hráč a ani nebral telefon (Pak ho vzal, ale přeci jen dojet z Plzně...:D)... Nakonec za něj zaskakoval sám Albeřan a mohli jsme se pustit do hry. Byli jsme v sestavě 5 žen, 3 muži, takže jsme ve hře Abrakadabra museli vymyslet, co s některými postavami... Naše volba byla léčebna pod vedením žen -> ředitelka Patrície, zřízenec Tereza (zamilovaná do Alana) a sestra:).... Pěkně se to rozjelo, hrálo se i v šatně, takže fajn, jen jsme měli problém na jevišti střídat hlasitost dialogů tak, aby z toho fiktivní diváci něco měli....

Užila jsem si jak postavu Anny, tak i postavu Rosemary:)... A skvěle se mi hrálo zejména s Marií (Patrícií) - vzájemné špičkování a rivalita  v šatně a spolupráce na jevišti :)...

+ Role v roli (skvělý nápad, po upozornění, ať prožíváme obojí, se mi to i dařilo)

+/- Nezkušený hráč má vcelku problém zvládat 2 role a množství "2postav" kolem (v našem případě 1 dívka byla dost nevýrazná a měla jsem jí chuť zabít, když se neměla k tomu, aby ona zabila mne...;))

- Žel už se hra nenatáčí, což mi chybělo, jelikož když je člověk v šatně, nevidí a neslyší (vždy), co se hraje na jevišti...

Takže za včerejšek dávám 8... ale změnit zřízence a vidět video představení, vyšplhá hra záhy na 10:)....

0
ŠedýMartin Honek 28.09.2014

Jeden z nejoriginálnějších komoráků, co jsem kdy hrál... a zcela jistě ten úplně nejtěžší. Tříúrovňové hraní (hráč-postava-role) je velice náročné nejen na reakce (vždyť na všech třech rovinách improvizujeme!), ale hlavně na paměť.

Jak se má chovat hráčka A k hráčce B, když její postava je matkou její postavy, ale naopak její role je její dcerou? Jak mají hráči v hlavě udržet osm vazeb na různé herce; osm vazeb na role; přiřazení jedněch ke druhým; scénář, kterého se stejně skoro nedrží; kdo kde má kterou klíčovou kotvu v textu; kolik mají ještě času do konce scény nebo představení? Nepomůže ani deset let herních zkušeností - rovina světa navíc rozbíjí všechno, čím jste zvyklí si ve hře držet přehled. Je-li cílem vyvolat premiérový stres, je plán plněn na socialistických 120%.

Není divu, že jsem si přes samou mentální akrobacii naprosto nevšiml hlavní myšlenky hry, která jednotlivé roviny vázala k sobě. Není divu, že mi přes žonglování s událostmi na scéně nezbyl čas na jejich prožitek (a o herecké rovině v zákulisí radši ani nemluvím). I tak jsem ale rád, že jsem si hru o nestíhání hraní hry zahrál. Zejména jako sondu do vlastního chování pod tlakem ze všech možných stran.

0
LoudaJiří Rosol 27.04.2014

Jak už uvedli jiní, hraní herce který hraje postavu je zajímavý mindfuck, dle mého ale nevhodný pro tento formát hry. Byli jsme (nebo aspoň já jako vedoucí souboru) příliš zaměstnání samotnou realizací představení, na to abychom mohl nějak více interagovat i v šatně. Dovedu si to lépe představit ve hře jiného formáu - kupříkladu dvoudenní - kde se hráč nejprve sžije s postavou a druhý den následuje samotné divadlo. To je ale spíše taková teorie. Hra samotná se mi přes to moc líbila. Líbil se mi nápad, zasazení i rozuzlení celé hry, a to i když bylo vcelku očekávatelné. Solidní práce.

0
PiroshMartin Buchtík 08.04.2014

Prolínání rolí postav, které hrají improvizační divadlo a berou na sebe jiné role je zajímavým experiment. Způlky je to larp, způlky improvizační divadlo. Trochu překvapivě to docela funguje (jen se nesmíte stresovat tou částí "improvizační divadlo"). Díky tomuto konceptu (a několika dalších nápadům) je podle mě Derniéra i po letech od prvního uvedení stále hratelná, a při dobré konstelaci hráčů příjemná, zábava na volný večer.