El día de Santiago

10 hráčů, 6 mužů, 3 žen, 1 obojetných

4 hodin , 0 dnů , 2010

Web: http://v-roli.cz/larp/el-dia-de-santiago/

"Zase se mluví jenom o tobě, Santiago. Znovu na domech vlají prapory, znovu se lidé tlačí v ulicích a skandují tvoje jméno. Znovu garda nabíjí zbraně.

Jenže ty už nestojíš na balkóně. Teď je na nás, abychom lidem řekli, kdo jsi byl."

Udělat komorní larp poté, co jsme stvořili Projekt Systém, byla opravdová výzva. Na jeho tvorbu jsme šli z úplně jiné strany, než u předchozích komoráků, a cílem bylo především předat silné emoce na základě nadčasového příběhu. Obrovskou inspirací nám byly jeepy, kterým však podle nás chyběla solidnější struktura a výprava. Také jsme od počátku věděli, že nechceme larp uvádět "v jakékoliv školní třídě", ale bude stavěný pro blackbox/divadelní scénu.

Larp El día de Santiago má pevnou strukturu, rozdělenou do deseti kapitol, v niž hráči mají napsáno ve scénáři, jak má scéna skončit. Obvykle je scéna rozdělena za použití světel na několik částí, takže hráči nejen hrají svůj díl, ale také sledují jednání ostatních s odhledem. Ústřední postavu diktátora ztvárňuje CP, které však pouze dává živoucí rozměr rozhodování hráčů, nepřebírá iniciativu, občas směřuje děj. Přidali jsme také některé nové mechaniky do dramaturgie, aby celek larpu byl kompaktní od začátku do konce.

Hru jsme stvořili v roce 2010 a poprvé ji uváděli na Larpvíkendu 7 v Brně. Od té doby jsme ji změnili jen minimálně a v roce 2012 ji nabízeli společně s plným cateringem v rámci gurmánských plně produkčních larpů přímo v divadle Husa na provázku (čímž se nám splnil sen z roku 2006, že jednou budeme uvádět larpy na této kultovní scéně ;).

8.4

55 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
ShirleyIvana Černáková 19.11.2017

Postava: Ramona 

Bol to môj prvý larp, takže mi príde trochu nefér ohodnotiť hru, keď nemám s čím porovnať (okrem bohatých skúseností mnohých kamarátov, ktorí ma na rôzne larpy prehovárajú už celú dekádu, ale až teraz to naozaj vyšlo :-)). Faktom je, že sme cestou domov vo vlaku boli obe (ako prvohráčky) nadšené a mali sme o čom hovoriť ešte dva dni. 

Mne osobne vyhovovala skriptovaná forma (preto som si v rámci ponuky festivalu vybrala túto konkrétnu hru), keďže som nemusela riešiť, čo kde kedy ako, mala som nejakú líniu a tá mi slúžila ako vodítko, mohla som sa lepšie sústrediť. Po hre som bola emočne kompletne vyžmýkaná ale nadšená zároveň. 

Celý priebeh larpu mi vyhovoval, od vysvetlenia, cez workshopy, až po fungovanie jednotlivých scén s pauzami (ktoré som minimálne ja veľmi potrebovala, po "rozhádanej" scéne som sa dostávala do poriadku celú nasledujúcu prestávku). Trošku mi chýbal záverečný pokec o celej hre, jemne sme si to zasuplovali cestou na stanicu s hráčmi Manuela a Santiaga, bolo fajn počuť aj názory skúsených hráčov. 

 

0
ionťákPavel Maloušek 05.11.2017

Hrána postava Manuela na Festivalu elitních larpů v Brně a taky před lety jeden z prvních běhů, kde jsem hrál přítele Marie.

Manuel, přestože je prezentován jako "pravá ruka a věrný následovník", je jedna z hlavních postav hry. Ty já hraju rád a asi jsem ji zahrál dobře, protože na večerní párty mi bylo jednou spoluhráčkou řečeno, že mě vnímá jako dobrého poskoka :-D

El Dia De Santiago je hra, která je velmi náročná na pokud možno zkušenou hráčskou sestavu, protože vyžaduje víc než jiné hry (nejeepového charakteru) hraní "ven". Některé postavy, např. přítel Marie, můžou být OK i pro introvertnějšího hráče, ale hlavně si vy, introuši, prosím neberte žádnou vojenskou postavu nebo některou z hlavních. No offense, ale bylo by to pro Vás příliš náročné a zkazili byste dojem ze hry a možný brutální bleed sobě i ostatním. Když jsem tuto hru hrál poprvé, myslel jsem si, že to je nejlepší larp mého života. A on pravděpodobně je, ale sestava z druhého běhu byla příliš uzavřená a i když byla vidět snaha, ono divadelní přehrávání nám prostě nešlo tak, jak by mohlo, a ani blackbox a divadelní svícení tomu zas tak nepomohlo.

Pro Manuely, Marie a jejich přítele, dávejte speciální pozor na scénu s popravou, nejenže je logisticky nejnáročnější, ale hlavně podle mě je to primární emoční ždímačka celé hry a pokud se udělá špatně, neukápnou tolik chtěné slzičky. Co se této scény týče, první běh jsem hrál přítele, kdy loučení bylo i u mě plné reálných slz (díky Ti, Marie, jíž hráčky jméno jsem už zapomněl!). Druhý běh jsem hrál Manuela, který byl taky plný slz, tentokrát ale divadelních pro potěchu ostatních.

Velký palec nahoru za prvohráčku, která na FEL hrála Marii a geniální předherní workshopy. Bohužel naopak velký palec dolů za absenci poherní reflexe, která mi opravdu chyběla pro ten pravý prožitek, ale to bylo dáno asi hlavně časovým presem z nadcházející elitní párty.

Celkově hodnotím 9/10. Po prvním běhu bych hodnotil 10/10, ale asi jsem už zestárnul a zodolněl vůči emocím.

0
MorgainKateřina Holendová 08.02.2016

Hrála jsem hru před několika lety a je pro mě tedy obtížné ji hodnotit s odstupem. Navíc jsem předem před hrou slyšela až příliš mnoho superlativ.

Hra byla zajímavě zpracovaná v kontextu předskriptování scén a jejich následného odehrání. Líbilo se mi, že byl prostor ve scéně sledovat ostatní jak hrají a sledovat tak celý děj ve hře. Pokud se dobře pamatuji, odhalují se jednotlivé směry a části děje ve hře, přesto, že pracuje s předepsaným dějem, což pro mě tvořilo mírnou barieru pro vžití se do role - připadala jsem si v ní nějak našroubovaně.

Hodnotím 8/10.

0
GavrocheJan Winkelhöfer 26.12.2014

Spíše spontánní divadlo, než larp, ovšem divadlo se vším všudy! Scéna, světla, praktikábly, kostýmy! Emoce! Výprava je kouzelná a přitom celkem minimalistická. O to více se do popředí dostane strhující příběh nejmenované země, která se vposledku ukáže nebýt až tak důležitá, protože nakonec stejně jde hlavně o osudy jednotlivců.

Vysoká míra skriptovanosti hráči do jisté míry bere pocit, že se na larpu podílí - ve všem je rozhodnuto za něj. Svým způsobem jde tedy o ideální larp pro prvohráče a naopak člověk, který rád na svoji zodpovědnost probírá možnosti, jak by se příběh mohl vyvíjet, bude občas trpět. Ale silný příběh to všechno snese a nepřestane vás napínat do poslední scény. A ještě nějaký čas po ní.

Postava mi svým závěrečným vyzněním příliš nesedla, ale vzhledem k celkové úžasnosti hry to beru spíše jako pozvánku zkusit si onen příběh někdy projít z jiného úhlu.

Za mě krásných a poctivých 8/10

0
ViperLukáš Makovička 24.11.2014

Postava: Manuel Morelos
Hráno v rámci Larpvíkendu 2014

Konečně jsem si mohl zahrát larp, který dokonale splnil má očekávání. V poslední době se bohužel většina larpů, které jsem hrál, zvrtla (špatní spoluhráči, chyby spoluhráčů, chyby orgů, chyby techniky, fakt blbé náhody...).

V rámci této hry jsem si prožil opravdu silný příběh. Poprvé za svou larpovou historii jsem se rozklepal strachem z toho, co přijde. Nikdy dříve jsem v rámci larpu necítil tak silné emoce. A nikdy dříve jsem ani necítil potřebu svléknout kostým a tím se pokusit alespoň částečně zbavit své postavy.

Bylo to jedinečné. Bylo to emocionální. Bylo to silné... Děkuju!

Hodnocení 10/10

0
IsiKristína Kureková 23.11.2014

Na možnosť zahrať si Santiaga som čakala relatívne dlho, počula som pred hrou množstvo dobrých ohlasov a nebola som sklamaná. Postava prvej dámy nebola moja prvotná voľba, ale som rada, že práve to bola moja postava, lebo mi priniesla zase niečo nového - novú skúsenosť, ktorú som predtým nezažila. Hráčske obsadenie bolo výborné a veľmi sa mi páčilo využitie rekvizít, svetla, hudby a vôbec divadelného prostredia. Skvelý pocit.
Ďakujem.

0
JakubJakub Míšek 31.05.2014

Santiaga jsem hrál dvakrát a jsem za to moc rád.  Poprvé to byla jedna z mých prvních her, takže jsem se soustředil spíš sám na sebe, než na hru. Po druhé to bylo v black boxu (body nahoru) se spoluhráči, se kterými jsme si myslím mimořádně sedli a potvrdila se mi jedna věc, kterou jsem tak nějak tušil. Když chcete dělat silně strukturovaný příběhový larp, jehož hlavní devízou je právě příběh a vše ostatní je tomu podtrženo, musíte si být jistí, že ten příběh, který vypravíte, je tak silný a zajímavý, že to ustojí. V tomto případě tomu tak naštěstí je a nevadí proto ani zmiňovaný silný railroad. Druhé hraní navíc umožňuje soustředit se víc na ztvárnění role (člověk ví, kam to směrovat) a pozorování hry jako celku. Je to moc dobrá hra, kterou bych si s chutí zahrál i do třetice. 

8,5 kytiček ve vlasech revolucionářek z 10.

0
ČikiPetr Kuběnský 30.05.2014

Byl jsem hrozně rád, že jsem si mohl zahrát El Día podruhé. Poprvé jsem hru totiž betatestoval, jelo se bez kostýmů a s trochu jiným scénářem, co se pamatuju. Přiznávám, že mi taková míra skriptování nesedí, i když jinak mám čs. jeep jako formát rád. Ale tady je to opravdu pevně nalajnovaný od začátku do konce. Pozitivní na tom ale je, že příběh, který z toho vyleze, je opravdu dobře napsaný a silný. Navíc, jeepy často trpěj fenoménem jedné hlavní postavy, jejíž příběh ostatní rozvíjejí. Santiago nabízí role skoro úplně rovnocené, což je s ohledem na jejich počet malý produkční zázrak. Dokonce jsem poprvé hrál roli kněze, která byla zajímavá a neschematická.

Celkově dobrý dojem podtrhla i výborná herecká parta.

0
BaldaJakub Balhar 09.04.2014

I po několika letech jeden z nejsilnějších larpů, který jsem kdy hrál. Postava Paula Santandera se mi zažrala do srdce a zůstala tam. 

Postava, která nikam nepatří a snaží se získat svou lásku, která je nedostupná je pro mě natolik smutná, že i po dlouhé době, když si na to vzpomenu, chce se mi brečet. A rozhodování zda zbytečně zemřít ale se svou láskou nebo žít dál bez ní, patřilo mezi to nejtěžší co jsem v larpu zažil. 

0
TariRenata Doubravová 03.02.2014

Je to už pár let, co jsem tento larp dohrála, ale síla dojmu zůstává. Bylo to nádherné, plné emocí i slz, beznaděje i touhy. Počíáeční obavy z toho, že udělám něco špatně, že něco nezahraju tak, jak je předepsáno a že někomu hru zkasím, zmizely stejně rychle jak mě pohltila postava, kterou jsem hrála. Žena, která v životě vyznává úplně jiné hodnoty než já a kráčí téměř opačným směrem.  Děkovala jsem za přestávky mezi scénami, ve kterých jsem získala čas k uklidnění emocí, abych mohla hrát dál. Doporučuji všem, kteří mají rádi silné emoce a dokáží hrát ven.