Horší než smrt

4 hráčů, 2 mužů, 2 žen, 0 obojetných

3 hodin, 0 dnů, 2013

Autoři: Zuzana Zuzana Hrnčířová

Skupiny: —

Argumentačně-emotivní larp o síle hněvu i odpuštění...

 

Larp, o kterém nevíte předem skoro nic. Ani o světě, v kterém se odehrává, ani o postavách, které budete ztvárňovat. Vše se dozvíte v prvních vteřinách a minutách hry. Je vám, jako byste dostali ránu po hlavě a nyní se konečně probíráte k vědomí. Kde jste? Co uvidíte? Co si pamatujete?

 

Hra je zaměřená na silný a truchlivý emocionální zážitek podbarvený filosofií i mystikou. Budete mít k dispozici dostatek prostoru hrát své pocity ven, konečným cílem je ale odnést si zážitek ukotvený „uvnitř“. Vhodné tedy zejména pro ty, kteří se rádi vnoří do postavy celou duší a divadelní výstup je pro ně až druhořadý.

 

Horší než smrt je záležitost pro silné povahy. Počítejte, že se budete cítit nepříjemně, že budete konfrontovaní s těmi nejhlubšími i nejsmutnějšími příběhy a že i vaše postava bude v kůži někoho, kdo dovedl krutě ublížit nebo mu bylo krutě ublíženo.

 

Hra má 3 pevné fáze plus závěrečnou, doznívací. Larpem po celou dobu provází nahrávka s textem i hudbou. První fáze je seznamovací se s postavami i světem, druhá prudce argumentační, třetí hledající odpuštění. Čtvrtá fáze je závěr, fáze doznívající.

8.8

40 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

0
DrakeMichal Mikuš 16.06.2016

Hral som 21.3.2016 - v rámci Hraj Larp akce.

 

Určite patrí k top LARPom, ktoré som kedy hral. Výborne nasetupované, skvelá dynamika scén a pripravte sa návaľ emócií (miestami aj chlapisko, ako som ja mal slzy na krajíčku :-)). Ako u každého larpu, bude záležať na spoluhráčoch, ale myslím, že zrovna tu je to veľmi dôležité. Za mňa veľká spokojnosť 9/10.

0
SunnyLenka Daňková 20.02.2016

10/10

Perfektní koncept, skvělí spoluhráči, hluboký zážitek. Díky autorce, Kouťákovi, mému muži i bezkonkurenční Šuhině. 

+ byla jsem překvapena, kolik toho jde vyčarovat na malém prostoru

+ bez jakékoliv domácí přípravy role se člověk až na místě překvapivě rychle dostane do děje

+ autorka velmi citlivě pracovala s přidělením rolí a vše měla naprosto pečlivě připraveno

+ velmi emotivní a terapeutické

- hodně záleží na spoluhráčích. Jsem si vědoma toho, že polovinu zážitku udělali perfektní spoluhráči. Je nutné dobře zvolit, s kým to hrát.

- hlasy z hůry (dávám 9/10 jen kvůli tomuto elementu. Zážitku to hodně ubírá, respektive vrací to člověka nemile do reality.)

Celkově skvělý LARP, vřele doporučuji v sehraném týmu. 

0
NanukTomáš Daněk 19.02.2016

Hrozně obtížně se píše něco, co by nebyl spoiler, ale každopádně:

Neskutečně silný zážitek s vynikajícími spoluhráči, silné a intenzivní příběhy postav, hodně věcí k zamyšlení... tenhle larp se mnou bude ještě dlouho.

Kapesník jsem mohl ždímat.

Možná by to chtělo trošku doladit pouštěné mluvené slovo a za mě tam až tak nefungovaly ty závěrečné obálky, ale to jsou jen mikroskopické drobnosti. Za mě 9/10!

0
ŠuhinkaIvana Šuhajdová 19.02.2016

Skvělý herní zážitek s fantastickými spoluhráči. Na začátku nevíte vlastně nic a se vším se seznamujete až v ve hře, což pro mě bylo něco nového a hodně se mi to líbilo. Stejně jako na každém larpu i tady hodně záleží na tom, jaké si to udělají hráči a hra určitě není úplně vhodná pro nováčky. Jinak z technického hlediska bych přemluvila hlasy a určitě musím vypíchnut hudbu, která byla velmi citlivě vybraná a krásně navazovala atmosféru. Obrovské plus nahoru pro Zuzku je vybrání postav, podle toho co komu může a nemusí sednout :)

0
PetrPetr Horáček 17.11.2015

Nejzajímavější mi na téhle hře přišlo, jak snadno se člověk dostane do role. Scénář(e) je (jsou) totiž napsán(y) s důrazem na uvěřitelnost, a byť jde o emocionálně silnou hru, neměl jsem pocit, že to, co se kolem mě děje, je nesmysl.

Psal jsem to už u Nemoci a v Horší než smrt to na mě zapůsobilo taky - rovnováha mezi nalinkovaným příběhem a možností si domyslet, co potřebuji, abych se cítil v postavě dobře, je zkrátka perfektně zvládnutá. Přemýšlím, jestli mám jít tak daleko, abych řekl, že má tento larp terapeutickou rovinu. Ono na jednu stranu asi v každém podobném larpu si (snad) člověk určitou scénu spojí se svým životem a nějak o tom přemýšlí. V té naší konkrétní hře jsem měl na jedné účastnici možnost pozorovat, jak se tohle "propojení s vlastním životem" projevilo a alespoň já jsem měl pocit, že když jsme si o tom povídali, tak se u ní to téma snad někam posunulo (k lepšímu). To se samozřejmě nemusí stát při každém hraní a hlavně ne každý o tom bude chtít mluvit, jen chci říct, že kdyby ten larp byl o něco hůř napsaný a nebyla třeba vybraná tak dobrá hudba a nebylo by všechno správně načasované, k takovým zajímavým situacím by zřejmě nedošlo.

0
PyrokarMarek von Křiklán 23.07.2015

Lepší než zivot.

Ne úplně vhodné pro prvohráče.

Všechno ostatní je spoiler.

Dávám deset křížků.

0
DanielLeoš Kyša 30.01.2015

Tak je to zlej larp, co si budeme vykládat, ale jinak je fakt dobrej. 

Je to trošku jiný larp, člověk neví, do čeho jde a to je na té hře dost podstatné. Moment překvapení je silný a zajímavý a vykopne hráče rychle do příběhu. Tedy vlastně příběhů. Je to silná hra, hra pro lidi, co se chtějí zamyslet nad sebou, nad lidmi a nad tím, jak žijeme. Dávám 8/10, ale je to tak 8,5. Díky za hru. 

0
MontyMartin Bezdíček 16.12.2014

Těžko se komentuje, aniž by člověk prozradil něco předem, protože to by byla škoda.Hra má potenciál vás zasáhnout a prožít si emoce, ale je to hodně na vás jak moc se necháte a jak moc si troufnete s lidmi, se kterými budete hrát. Opravdu se hodí lidi alespoň trochu znát, ale i naše náhodná skupina se naštěstí celkem znala, takže to šlo. Papírových kapesníčků pro zájemce bylo dost a zanechává člověka s pocitem, že by se měl trochu zamyslet nad životem a třeba víc myslet na odpouštění.

0
MihalinAneta Redková 20.11.2014

Kde začít? Možná chvílí, kdy Zuska pustila neuvěřitelně atmosferickou hudbu, já poprvé otevřela oči a připravená scenerie mne okamžitě katapultovala do role, aniž bych se musela nějak moc snažit. Slzy mi vhrkly do očí už když jsem četla vzpomínky postavy. Konfrontaci s prvním spoluhráčem jsem ještě ustála, ale zbytek hry už jsem prakticky celý, to jest zhruba dvě hodiny, probrečela. (S tím souvisí má jediná kritika - málo papírových kapesníčků k dispozici.) Vzhledem k tomu, že nejsem člověk, s kterým by otřásla každá blbost, dokládá to, jaký má Zuska skvělý cit pro kombinaci atmosféry, dramatu, ale i uvěřitelnosti příběhů, které pro nás chystá.

I přes určitý mystický prvek příběhu mě vůbec nenapadlo přemýšlet, jak by se měla chovat postava; prostě jsem si její charakter oblékla stejně snadno jako kabát a hluboce prožívala pocity provinění, lítosti, ukřivděnosti, ale i úlevy, lásky a odpuštění.

 

Byl to můj nejemotivnější larp, jaký jsem kdy hrála. Rozhodně bych ho všem doporučila a nejraději bych si ho dala ještě jednou. Musím však, koneckonců stejně jako u Terapie, zdůraznit, že v Horší než smrt obrovsky záleží na ostatních hráčích. (Zaprvé není od věci ostatní znát, pokud se stydíte v pláči viset okolo krku někomu cizímu,) zadruhé pouze s hráči, kteří umí prožít postavu, se umíte dostat na takovou úroveň hry, aby to byl opravdu epesní zážitek.  A z druhé strany - dokážu pochopit i proč tolik tento larp neříká lidem, kteří měli smůlu na emočně zamknuté postavy a jejich vzájemná interakce proběhla na tříminutové úrovni Aha, já ti ublížil, tak promiň - Hm, no dobře no, tak já ti teda odpouštím.

 

Dávám 10, neumím si představit nic, co by hru ještě vylepšilo.

0
PiroshMartin Buchtík 05.10.2014

Tahle hra je vystavěná úplně jinak než většina komorních larpů, je jasně direktivní svou strukturou ve scénách, ale podoba a vyznění scén je zcela na hráčích. A ten kontrast pěkně funguje a umožňuje vytvářet mikropříběhy, některé z nich jsou silné, jiné méně, ale v tom je síla hry. Pěkně zpracované rekvizity a jasné téma dělají z Horší než smrt larp, který stojí za to si zahrát. Nejlépe s kamarády, se kterými hrajete relativně často. V tomhle larpu totiž nezklouznete do klišé. Larp podle mě těží z toho, že jasně říká, jak se má hrát a všechno kolem vás to podporuje. 

Horší než smrt bych doporučil skupině lidí, kteří ví, že si chtějí takovou hru zahrát  a chtějí si ji zahrát spolu. 

0
LoudaJiří Rosol 22.08.2014

Zajímavě zpracované mechaniky, zajímavě direktivně vedený způsob hry. Skvěle zpracované rekvizity, herní pomůcky a texty. Určitě ne tradiční komorní larp. Rozhodně doporučuji jako zajímavou zkušenost kudy je možné vést design hry. Určité situace ve hře mají potenciál velmi silných emocí, jiné jsou poněkud slabší ale žádná vyloženě špatná. Tempo hry doslova záleží na každém hráči a tak je možné situace odehrát zcela podle nálady a chutí zůčastněných. Hra je každopádně dělaná srdcem, poctivě a dobře. Nepřipravujte se ale předem na nějaký extra drastický zážitek jako já, jakou si tu hru uděláte taková bude.

0
MuDaniel Hrnčíř 03.06.2014

Už jsem vyklidněnej.

 

0
CatieKateřina Kopecká 03.06.2014

Hrát "Horší než smrt" bylo chvílemi skutečně horší než smrt. Nečekala jsem, že v sobě den po návratu z De La Bete dokážu vybudit další tak silné emoce. Ale Zuska je expert na tvorbu LARPů, ve kterých člověk nemůže zůstat lhostejný a apatický. Jakožto absolvent Terapie tmou jsem snad trochu tušila, do čeho jdu, nicméně veškerá má očekávání byla smazána nástupem herní hudby a prvním otevřením očí. Najednou jsem nevnímala prostor kolem sebe, byla jsem jen já, moje malá "buňka", svíčky a deník... no, nechci spoilovat. Bylo to silné. Očistné a zneklidňující zároveň. Díky Zusce za takové zážitky. Doufám, že nebude dlouho trvat a přijde jiný, stejně silný, zážitek. A pokud ne, nevadí. Protože Zusčiny LARPy si v sobě člověk nese dlouho. Za mě, s ohledem na úplně všechno, co se dělo a co bylo v silách organizátorky, dávám 10/10.

0
ThaenBarbora Kořánová 17.01.2014

Horší než smrt je druhý komorák, kterého jsem se zúčasnila od Zuzky. Věděla jsem, že hlavní roli budou opět hrát silné emoce má očekávání byla cokoliv, ale ne nízká. Tento larp je propracovaný do detailů a neumím si představit kolik času nad ním bylo stráveno. Mě osobně sice vyhovuje víc vžít se do jedné role než jich obsáhnout několikero, ale to je otázka preferencí. Jestli jste empatičtí a rádi se vžíváte do životních příběhů tak vám doporučuji to vyzkoušet :)

Byl to moc hezký larp a klidně bych si ho zahrála znovu za jinou postavu :)

0
PribiPribináčka Pribináčková 05.01.2014

Podle anotace jsem netušila do čeho jdu. Těsně před začátkem jsem si ji znovu pročetla a narazila na: "pro silné povahy"... ale slíbila jsem účast...

Povedlo se mi dostat do hry od doby, kdy jsem otevřela oči. Hudba k tomu pěkně navedla. Dopředu jsme věděli, že je jen na nás, jak bude hra dlouhá, takže si myslím, že jsme se všichni snažili hrát pro druhé... a díky skvělým lidem se to povedlo ... Víc nemůžu říci, protože bych mohla prozradit některé věci a ochudit vás tak o překvapení.

Každopádně já jsem spokojená a odnášela jsem si skvělý zážitek. Rok 2014 jsem nemohla začít lépe.