Jiní

6 hráčů, 3 mužů, 3 žen, 0 obojetných

4 hodin, 0 dnů, 2016

Blíží se konec devatenáctého století a život v malé irské vesničce plyne tak, jak plynul vždycky. Jistě, sem tam se něco změní - tu přibyde nová škola, tu se objeví nový nájemník pro starý opuštěný domek, ale jinak je vše tak, jak má být. Vesničané poctivě navštěvují nedělní mše a než večer vychrstnou vědro s vodou ze dveří, nikdy nezapomenou zavolat nejprve do tmy a varovat tak skřítky a víly, co by se snad mohli promenádovat v okolí. Urazit Dobrý lid, to by si jeden zavařil! A život by takhle pokojně plynul dál, kdyby jednoho dne nezmizela jedna z mladých vesnických žen beze stopy. Můžou za to víly, nebo je všechno ještě úplně jinak?

‘Jiní’ představují komorní larp pro 6 hráčů, volně inspirovaný skutečnými historickými událostmi. Jeho tématem jsou rodinné konflikty, odvrácená strana lidové víry i způsob, jakým naše vnitřní světy zasahují do vnímání světa vnějšího a lidí v něm. Hra je skriptovaná a není vhodná pro hráče pod 18 let, neboť se v ní vyskytuje lehké násilí a alkohol.

8.6

44 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

AyaDaniela 25.07.2018

Gamecon 2018, Johanna


+ Zajimavé téma

+ vzděláváací přesah

+ hezky a věcně popsané postavy, příběh, atmosféra, rekvizity

Sešli jsme se svkělá skupinka, moc jsem si to užila.

KaktusMichal 30.09.2017

Teprve moje druhá larpa, ale příjemný zážitek, příběh mi přišel zajímavý, postavy taky, prostor pro interpretaci textu se sice nabízí, ale když si člověk neví rady, může se zasáhnout. Moc fajn večer za mě :-)

ÁjaAlena Pikousová 26.09.2017

Je to skriptovaná hra. S tím člověk musí počítat. A trochu se tomu přizpůsobit. U nás hra během scén negradovala asi tak roznoměrně, jak by mohla. Ale skončilo to, jak mělo, takže dobrý. Jedno z největších plus vidím v množství námětů na hovor. Většinou na hrách zaměřených na mluvení občas netuším, co říci, ale tady bylo předem nastíněno tolik témat, že se některá ani nevyužila. Působí to na začátku, jako příliš velké množství informací, než aby je člověk za krátký čas vstřebal, ale nakonec do toho hráčsky plujete celkem snadno.

Skript má ve hře své výhody a své nevýhody. Tady jsem trochu nevýhody pociťovala v tom, že se občas prostě muselo něco stát a když to hráči pochopili po svém, tak to muselo být napraveno. Chápu, proč tomu tak je a do určité míry se s tím asi nedá nic dělat, jen počítat. A občas bych jednání postavy posunula jinam, než skript říkal.

Alkohol na hře byl pouze doplňkem, ale vyhovoval mi a zřejmě nám pomohl v některých chvílích a navodil věrnou atmosféru irské vesničky.

Ze hry si odnáším hlavně zamyšlení nad hádkami. A nutností přemýšlet.

chimMichal Donát 14.08.2017

Jiní je komorák realisticky zobrazující atmosféru malé Irské vesničky předminulého století. Na bázi skutečného příběhu je postaveno konverzačně-konfrontační drama, které je podle mě hrozně dobře seskládané. Vše, co se ve hře děje, má ve finále nějaký smysl. Postavy jsou vzájemně provázané a každá z nich přináší důležitý střípek do mozaiky událostí. Příběh dosti dynamicky spěje ke svému rozuzlení a načasování hudby tomu už jen dramaticky přitakává.

Hra je skriptovaná, poskytuje však dost volnosti a prostoru k vlastní invenci. A i ty scény kdy člověk nehraje byly obstojným divadelním představením (samozřejmě díky skvělým spoluhráčům).

Hrál jsem Jacka a byla to jedna z postav, do jejíž hlavy jsem dokázal rychle proniknout. Úplně mne osvítila smršť nadpřizozených podnětů!

10/10 (prostě nemám co vytknout :-)) /běh na Live Action Pride 2017

Guff Morshad MnohostínVáclav Křapáček 29.07.2017

GameCon 2017, pátek večer, postava Patrick Boland

Na hru jsem se těšil, neb mi je tématika (lehce fantasy, úloha tradic ve společnosti) blízká. Díky úvodu do hry jsem si postavu volil s tím, že vím, jak ji chci hrát a jen jsem v duchu doufal, že ji tak budu moci i hrát.

 

Co se mi na hře hodně líbilo:

  • první co mě napadlo - chci si to zahrát znovu a ještě jednou si to prožít!
  • naskriptované akorát - do každé scény jsem vstupoval s vědomím, že vím, jaká je má role a přesto jsem měl dost prostoru na "divadlo"
  • jasné přechody mezi scénami - hra tak běžela plynule od začátku až do konce
  • minimum mechanik
  • ukončovací mechanika - zabrání trapnému "přešlapování"

 

Náměty ke zlepšení:

  • prskavky nahradit svíčkami, cítím, že by to bylo ještě efektnější a hlavně bezpečnější
  • klidně umožnit hráčům si dopředu rozmyslet tradiční "rituály", aby hra byla ještě více věrohodnější - přeci jenom to každý nedá z patra :-)
  • postava Bridget klíčová v příběhu a na její hráčku kladena velká zodpovědnost

 

Celý příběh mě nadchnul. Spoluhráči byli naprosto super a především Elkarion v roli Bridget byla famózní. Především díky ní se rozehrály ty správné emoce a člověk tak měl možnost splynout s postavou a prožít tento vskutku smutný historický příběh.

 

Za mě 8/10 s tím, že vlastně ani moc nevím, proč ubrat dva body z hodnocení.

 

 

 

 

 

MeriJozef Denk 26.07.2017

GameCon 2017, Mick

Jeepy většinou moc nemusím, ale tenhle mi sednul jak leprikónuv zadek na hrnec zlata.
Co oceňuji: výborná atmosféra vesnického Irska, rekvizity, gradace děje a jeho mrazivé vyznění, podmanivý soundtrack při předělech scén.
A alkohol či ""alkohol" jako součást hry k navození atmosféry není nikdy krok špatným směrem.

Díky spoluhráčům a hlavně autorkám za skvělý zážitek

9/10

PeldricPetr Urban 02.05.2017

Hru jsem si velmi užil coby Jack, kterážto role mi velmi sedla.

Mám rád Irsko a jeho příběhy, což jsem nadmíru dostal, hra byla velmi zajímavá až poučná - to vše v příjemném "klasickém" zpracování, kdy jsem hrál postavu, kterou jsem dostal na papíře, aniž by tam byl nějaký super twist (v rámci hraní postavy).

Po dlouhé době jsem měl zase možnost zahrát si komorák a měl jsem kliku, že byl opravdu dobrý.

 

Díky, 9/10

(BTW 9/10 v rámci komoráků, nejsem moc schopen bodově rozlišit komoráky a velké výpravné hry, kde je často mnoho práce s lokací atd.).

Prostě - opravdu dobrý, zajímavý a snad až mrazivý příběh.

FjertilFrantišek Špoutil 23.04.2017

Irové, víly, whiskey, venkovani, legendy, whiskey, pověry, tragédie, whiskey... a vůbec, je to dobře rozhozené, dobře propojené a zajímavě rozuzlené se spoustou zajímavých herních mechanik

Prague by LARP 2017, Patrick.

Někde mezi 8 a 9, takže 9.

PůlnočniceMichaela Portychová 21.03.2017

Postava: Bridget

Osobně jsem si hru dost užila, i když jsem ze začátku dost netušila, co vlastně budeme hrát (a to ani v průběhu první scény) - postava děj moc nenaznačovala a dost dlouho jsem přemýšlela o tom, co je vlastně celkový žánr tohohle larpu - je to pohádkově-mystické a čeká nás dobrý konec? Je to všechno 100% realita? Obvykle tuhle nejistotu nemám ráda, tady mě hodně bavila a brzo jsem odpovědi na ty otázka našla.

Naprosto chápu záměr organizátorek říct o ději a jeho detailech co nejméně, takže za mě jen pár bodů:

- Jak už říkali mnozí přede mnou - hra je plně hratelná bez alkoholu, organizátorky poskytují i "alkohol" pro abstinenty, občas nějaký ten panák vlastně hezky dokresluje atmosféru hry, dá se s tím hodně zahrát.


- Na téhle hře je potřeba být na lidi zlý - skoro všechny postavy by takové aspoň občas měly být, larp nemá smysl hrát, pokud by to člověku vadilo. Čím ostřejší byly hádky a neshody, tím mi přišla hra lepší, dávala větší smysl.

- Je fajn poslouchat hudbu, co v průběhu hraje.

- Mechanika věcí, odehrávajících se někomu "v hlavě" hře hodně pomáhá, u nás ale došlo na to, že ji různí lidé pochopili jinak - je asi fajn se ubezpečit, že tomu všichni rozumí stejně. Hru nám to přímo nenarušilo, ale dokážu si představit, že by některé scény mohly být ještě trochu lepší, kdybychom všichni byli na stejné vlně.

- Skript za mě velmi příjemný, srozumitelný, jako Bridget jsem tam toho měla hodně, ale to nejdůležitější bylo vždycky dost zvýrazněné a u zbytku když jsem kus zapomněla, tak šlo hodně volně improvizovat, což je supr. U jiných skriptovaných her jsem občas měla pocit, že nevím jistě, kdy do scény vpadnout/na co že mám reagovat daným předepsaným způsobem - furt jsem se rozhlížela, nervovala že to pokazím...tady jsem tuhle obavu necítila.

Sedlo mi to, líbilo se mi to, doporučuju.

 

RadkaRadka Minarechová 02.08.2016

Odohrane na GameCone 2016, Bridget

Larp som si uzila, chvalim autorky. Atmosfera bola super, ci uz to bolo vyberom hudby, ktora velmi dobre podfarbila celkovu atmosferu, alebo aj tym alkoholom (mimochodom velmi dobrym). Hoci som sa spociatku obavala toho "byt zla", nakoniec som si to celkom uzila. A mala som aj velmi dobrych spoluhracov, vdaka comu sa tento larp vysplhal dost vysoko v mojom osobnom rebricku. Urcite odporucam!!!

TotusSlavo 26.07.2016

Na zaciatok som sa trochu obaval, nakolko som mal pocit, ze ta tematika mi nesadne, ale samotna hra ma vyviedla z omylu. V porovnani s doteraz odohratymi larpami by som rad vyzdvihol niekolko velmi dobrych prvkov a technik v tomto larpe:

- zahratie myslienkovych predstav postavy

- predeli scen hudbou; nikdy nevznikali rusive momenty medzi scenami

- ukoncenie vlastnej role pomocou otocenia pohara

- alkohol by sice mozno nebolo k larpu treba, ale schvalujem ho, lebo naozaj hracom pomaha a zazitok sa zintenzivnuje

- atmosfera a fakt, ze cely pribeh bol podla skutocnej udalosti - to dava larpu uplne iny rozmer

Chvalim autorky! Hra bola fajn zazitkom! Odporucam kazdemu! =)

CissiaPavlína Vernarová 25.07.2016

Velice dobře napsaná hra spojená se skvělým soundtrackem. Alkohol ve hře není vůbec nutný, ale byl zatraceně dobrý a rozvázal všem jazyk. Nejsem fanda skriptovaných larpů, ale tohle bylo příjemné překvapení - skvělý děj, brilantní práce autorek na herní místnosti i při hře samotné a naprosto suprová technika rozhovorů v mysli.

Hodnocení: 9

Role: Bridget

ImiStanislava Pajerová 25.07.2016

Johanna

Je to dobře napsané, má to hlavu a patu, poselství, atmosféru, zajímavou mechaniku "v hlavě", nečekaný zvrat a boží soundtrack. <3
Alkohol ve hře (na rozdíl třeba od Samaelu, kde je herní mechanikou) nemá moc smysl, ale podpoří atmosféru, rozváže jazyk a je dobrej.

Hráno na Gameconu 2016.

8/10

DrakeMichal Mikuš 25.07.2016

Hral som v rámci Gamecon 2016

Postava: Jack

Za mňa určite spokojnosť, keďže som si vybral postavu, kde nebol problém utíšiť moju egocentrickú náturu, popustiť uzdu fantázii a z chuti si zaimprovizovať (a to napriek tomu, že hra je scriptovaná). Vyzdvihol by som predovšetkým zaujímavú tému, o ktorej hra pojednáva a celkovú atmosféru hry, ktorú dotvárala veľmi dobre zvolená zvuková kulisa.

Po dlhom zvažovaní a aj po zohľadnení prejavu mojich spoluhráčov nakoniec dávam 8/10.

WolfusLaco Rešovský 25.07.2016

GameCon 2016, druhy beh, Mick

Este stale som sa uplne nespamatal z poslednych dvoch scen. Pre mna jeden z najsilnejsich LARPovych zazitkov, za co dakujem ako utorkam, tak vybornym spoluhracom.

MontyMartin Bezdíček 06.03.2016

Hrál jsem první betatest a rozhodně to nebylo špatné. Sice jsem měl velkou hromadu výtek, které jsem pak organizátorkám předával, ale zároveň s tím, že ta hra je velmi dobrá už v té podobě a hodnotil bych někde 8 nebo 9 za první betatest, takže jsem si jistý, že hra má vyšší ambice, takže hodnotit nebudu a nechám to až hráčům "ostrých" běhů, kdy bude hra víceméně finální.

Jinak k samotné hře, co tak můžu očekávat, že zůstane i nadále platné. Tak zaprvé historické zasazení je zajímavé a dobře vysvětlené a dává pak vzhledem k tématu naprosto smysl a rozhodně už jenom pro samotné téma stojí za to si hru zahrát a podívat se takhle do trochu jiného sěta, kde to funguje trochu jinak. Provedení celkově je na velmi pěkné úrovni a to jak kulisa a předměty, tak mechaniky na bezpečné simulování určitých úkonů.

Prostě určitě stojí za zahrání a v našem provedení ta hra byla ještě rychlejší než 4 hodiny celkem, ale dost možná se přidají nějaké věci, takže pak ta doba nebude platit, ale nebude to ani tak komorák na celý den, ale taková příjemná doba, aby to bylo zajímavé a člověk se měl nad čím zamýšlet.