Jménem republiky

5 hráčů, 3 mužů, 2 žen, 0 obojetných

4 hodin , dnů , 2014

Web: https://www.facebook.com/jmenemrepubliky?fref=ts

Autor fotografií : Dagmar Wiesner

Padesátá léta 20. století. Československá socialistická republika. Éra stalinismu, kolektivizace a politických procesů. Strach. Násilí fyzické i psychické. Úzkost. Bezpráví. Bezvýchodnost. Ponížení. A zase strach...

Scénovaný larp o čtyřech částech z let 1952 až 1963, napsaný na motivy osudů politických vězňů a jejich rodin. Hra o tom, jaké to je, když vám pod okny postávají pánové v černých kabátech, když se vám vyhýbají lidé na ulici a když vás vyslýchá monstrum...

7.6

51 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
DidlDita 05.11.2017

Festival elitních larpů 2017, Anna Bočková

Jeden z nejsilnějších larpových zážitků. Larp je skriptovaný, což u mě evokovalo dojem, že člověk nemá možnost vlastní volby pod tíhou doby, okolností, či společnosti, takže to vlastně přidávalo na autentičností té době. Se svojí postavou jsem vnitřně velmi nesouhlasila, takže to bylo pro mě velmi náročné, ale zároveň i silné.

Skvělé bylo, že jsem měla na všechno dostatek času, v průběhu hry bylo hodně prostoru zpracovávat vlastní emoce. Hodně mi chybělo, že po larpu nenásledovala žádná hlubší reflexe - možná ostatní hráči tuto potřebu neměli, ale já vzhledem ke své postavě a povaze bych nejspíš potřebovala několikahodinové sezení s psychologem :-)

Ale výsledné hodnocení je, že to je výborný larp, skvěle napsaný, úžasně vygradovaný.

0
JarikVojta Jurečka 07.03.2016

Larp jsem si užil, myslím, že to ve mě probudilo tu správnou náladu a myšlenky, které se očekávají. Navzdory tomu si nemyslím, že budu ještě někdy schopen tenhle larp si zahrát, protože jsem až doteď nikdy nepoznal jak hrozné věci se děly za totality. Slyšet o tom v dokumentu, nebo o tom někde číst je naprosto nesrovnatelná zkušenost s hraním larpu. Děkuju za možnost si to zahrát, opravdu jsem si to užil :)

0
RozumFrantišek Vondrák 15.12.2015

Larp z prostředí politických procesů vychází ze skutečných událostí. Drží se jich nejen obsahem, ale i formou. Díky tomu jde o silně skriptovanou hru, která je ale dělána právě vědomím, ukázat, jak to skutečně bylo. Ten přístup mi přijde stejně legitimní, jako dát do hry více rozhodovacích momentů, které budou stavět hráče před různá dilemata. První přístup je více edukativní a druhý více prožitkový. Oba mají smysl.

Vyzdvihl bych především to, že se hra nezabývá pouze osudem souzeného, ale ukazuje i oběti z řad jeho okolí. Především tedy z jeho rodiny.

Čeho bych se ale nebál dát příležitost hráčům vyzkoušet si i roli druhého "zlého" vyšetřujícího, kterého zde hraje CP. Chápu, že CP zde má svoje opodstatnění. Výrazně pomáhá hernímu zážitku postavy vyslýchaného. V případě, že by postava zlého vyšetřujícího nefungovala, byl by to pro vyslýchaného mnohem slabší zážitek. Tvůrcům to nad výslechy dává potřebnou kontrolu, jak nastavit jejich správnou míru. Líbilo by se mi, kdyby hráč, který hraje vyšetřujícího, měl možnost volby mezi "hodným" a "zlým" poldou, přičemž i v roli hodného by mohl do výslechu podle potřeby vstupovat. 


0
MontyMartin Bezdíček 07.12.2015

Kvalitní larp, který přináší víceméně to, co od něj člověk očekává. Scény z věznice vlastně takové jasné a očekávatelné, o to víc se mi líbili scény mimo věznici o tom, jak zbytek společnosti pohlížel na rodinu odsouzeného člověka.

Určitě by z toho šlo vymáčknout ještě víc dobovými materiály a přesným rozebráním toho, co se mohlo přesně stát a jak a stejně tak pak moct rozebírat osudy postav v pozdější době. Sice jsme si o tom povídali, ale těžko soudit nakolik můžeme mít dobrý odhad bez znalosti různých materiálů a osudů třeba i lidí, co tím prošli.

Celkově určitě můžu doporučit a vlastně i klidně těm, co se tématu můžou bát, protože si nemyslím, že to je až tak zlá hra, jak by se mohla zdát (teda možná i záleží na lokaci, ale pokud se nebude hrát ve věznici, tak myslím, že to zvládne většina lidí vydýchat a něco si z toho odnést).

0
ČikiPetr Kuběnský 07.12.2015

Jménem republiky by šlo chápat jako larpovou paralelu literatury faktu. Téma je zkrátka samo o sobě dostatečně nosné, takže určitá síla zážitku je zaručena, sejdou-li se alespoň trochu slušní hráči, což na našem běhu nepochybně fungovalo. Mít k dispozici ještě odpovídající kulisu - skutečnou uherskohradišťskou věznici, o níž se mluvilo po hře - šlo by nepochybně o hodně mrazivý zážitek. Přesto se zamýšlím nad tím, zda to deskriptivní nalinkování připraveného děje v tradičním chronologickém rámci, rozděleného do jeepových scén, není přece jen trochu prvoplánovité. Vše nepochybně po dramaturgické stránce funguje, jak má, ale možná by z toho šlo vymáčknout víc než jen ilustraci jednoho z nejtěžších období našich dějin. Zkrátka udělat z literatury faktu dobrý moderní román. Slušných 7/10 za Antonína Bočka.

0
GenevieveAnna Vrr 05.12.2015

Hrajlarp víkend 2016, postava Anny Bočkové.

 

Příjemný larp, edukativní. Nebála bych se většího použití, například po hře, materiálů a pramenů, rozebrat dobu, co se mohlo s postavami stát po srpnu 68 či listopadu 89. 

Hrála jsem velice uvěřitelnou postavu a prožila si pravděpodobně jeden z nejvíc ponižujících okamžiků na larpu, za to díky. Občas mi přišlo, že některé postavy měly tu hru slabší, ale já, i díky spoluhráčům, jsem měla hru docela silnou a rozhodně zajímavou a i sledovat některé scény jenom jako divák bylo skvělé. Zvláště mě potěšilo, když někteří mysleli na to, co by to se mnou mohlo udělat, tohle sledovat. Takže za to palec nahoru. 

0
MantelarLuděk Bohucký 01.09.2015

Antonín Boček, Crex Kemp 2015

Na můj vkus trochu prvoplánové - komunisti mlátili lidi, ou jé - ale to je asi jediná výtka, kterou bych ke hře měl. Jako všechny skriptované larpy, jádro hry neleží v tom, co dělat se svou postavou, ale v podílu na celkovém příběhu, a příběh je to moc hezký, o tom, co udělá s lidmi těžká doba, kdo je to hrdina a že život není černobílý.

8/10

 

 

0
ViperLukáš Makovička 07.07.2015

Postava: Boček

Hráno v rámci: Dvorky 2014 (Pedagogická fakulta UK)

Přiznávám, že když jsem hru hrál, tak mě oslovila pouze jako průměrný larp. Hrarál jsem si, hrochu jsem si zahřičel a taky jsem pocítil nějaké emoce. Ted, když to ale píšu. jsem tento larp už i fotil (na HZNM 2015) a i když jsem se hry neúčastnil, cítil jsem intenzivnější emoce, než při samotném hraní. Navím, zda to bylo tím, že na Dvorcích byli lidi prvohráči nebo něčím jiným. Keždodádně ted my znovu (a lépe) došlo o čem, že ten larp vlastně je.

Hodnocení: 8/10 (7/10 má hra, +1 za dodatečný emoce a "zdělení", které larp nese)

0
SojkaMarie Štefanidesová 14.05.2015

Skvělý larp jak svým tématem, tak provedením. Je pravda, že striktní naskriptování nedává hráčům v podstatě žádnou možnost nějak běh událostí aktivně ovlivnit, to ale v tomhle případě dává smysl a umocňuje vyznění hry. Nevýhodou tohoto provedení je, že postavy se pak stávají jenom jednorozměrnými archetypy, loutkami, které slouží k posunutí děje dál. Jak píšu, chápu tento záměr a pro zvolené téma se skvěle hodí.

Byla jsem ale velmi zklamána svou postavou. Přiznávám, že to je spíš můj osobní problém - hrát v každém larpu v podstatě to samé se člověku rychle omrzí. Stejně mi to nedá, abych si nepostěžovala, že výběr postav pomocí tzv. haló efektu je mi asi tak sympatický jako Haló noviny. Pokud nejste na začátku více obeznámeni se spoluhráči i postavami (což jsem při tomto stylu výběru nebyla nikdy), je rozdělení postav prakticky náhodné, na základě velmi povrchních stereotypů.

Chci ale zdůraznit, že můj dojem z larpu je pozitivní a děkuji autorům, uvaděčce i spoluhráčům (obvlášť Markovi, který exceloval jako CP) za opravdu silnou zkušenost.  

0
FoxxXJiří Liška 12.05.2015

Jedná se o larp s volným scénářem, příběh je předem stanovený. A nabízí opravdu silný zážitek. Rozhodně nic pro slabší povahy. Hra je rozdělená do scén a v každé jsou pro postavu předepsané úkoly. Příběh je podaný zcela bez příkras, o mlácení není nouze. Moji spoluhráči byli dobří herci, občas bych si skoro myslel, že to není divadlo ale realita. Postavy jsou jak kladné – nevinné, tak i extrémně záporné. V některých scénách pak hráči ztvárňují ještě „epizodní“ role dalších postav. Mě osobně ale moc nesedí tento typ larpu, kdy je příběh předem nalajnovaný. Hlavně proto, že hráč může během hry třeba něco pokazit (případně pokazit úplně všechno) a přesto být na konci vítězem. Což potom moc nedává smysl. Je to dobrý larp, ale hráčům jako já úplně nesedne.