Kmeny

30 hráčů, 15 mužů, 15 žen, 0 obojetných

10 hodin , 0 dnů , 2015

Web: http://kmeny.larp.cz

Autor fotografií : Tomas Flankey Felcman - EXPit thru lens

Kmeny jsou larp z prostředí fiktivních společenství domorodých národů, jsou o jejich rituálech, legendách a symbolech. Společně budeme vyprávět příběh těch, které jejich kmeny po velké válce vybraly, aby šli na posvátná místa a usmířili duchy země. Potkávají se ti, kteří stáli v boji proti sobě, které válka rozdělila, oslavovaní i zatracovaní. Poznávají minulost svých kmenů, svou budoucnost, vlastní slabé stránky a uzavírají nové svazky.

Více se dočtete na webových stránkách

 

8.7

71 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
NathaelenNatálka Špiříková 02.08.2016

Jeden přítel, kterému bych s radostí pomalovala tvář hnědou barvou úcty, mi po shlédnutí epických fotek z Kmenů napsal, že ho jednou musím vzít na ty akce, kde opouštím svou hlavu i tělo (myslím, že velmi trefné pojmenování). A mně díky tomu došlo, že Kmeny jsou právě takovou akcí, kam bych tohoto úžasného člověka poslala. 
Kmeny se pro mě postavily mimo rámec klasických larpů - nepracují s tím, co všichni více či méně umíme, tedy se schopností hádat se. Kmeny inteligentně zapojují jiné smysly, než na které jsme v životě primárně zvyklí, intenzivně pracují s fantazií, probouzí rétoriku, nutí zaměřit se na úplně jiné hodnoty a vjemy, než je prostá sympatie nebo podlehnutí argumentům. A doslova donutí člověka opustit hlavu a, jak si zpětně uvědomuju, i tělo. Tak tomu aspoň bylo u mě.

0
PatrikPatrik Krupička 01.08.2016

5. běh - Akil

Co je asi nejvíce o tomto larpu potřeba vědět je to, že to je hra, kde absolutně vítězí forma nad obsahem. Forma je tu vším a hlavně funguje. Po stránce té formy rozhodně jeden z nejinovativnějších larpů poslední doby a už jen kvůli tomu doporučuji si ji zahrát!
Mechanik bylo tak akorát, fungovaly a byly zábavné! Prostředí, kostýmy a rekvizity moc hezky doplňovaly celkovou atmosféru.

Po obsahové stránce už může trochu kulhat. Hlavně co se náplně jednotlivých postav týče. Na mě "vyšla" postava náplňově trochu chudší, a proto jsem zhruba od poloviny hry toho neměl mnoho co dělat.

Celkově dávám takových hezkých 7/10

0
NerionOndřej Janovský 31.07.2016

Po pěti bězích už není moc co nového psát....

Moje pocity Ngary pátého běhu doslova a dokonale vystihuje Ngara prvního běhu Olórin někde tady dole.

Přidal bych tedy jen dvě doporučení pro případné hráče případných (kéž by!) dalších běhů:
1) zrychlete - necrcejte se se zápletkami moc dlouho, potřebujete-li s někým mluvit, využijte první příležitost (později se na toho člověka už může tvořit fronta), buďte efektivní, promyslete si, co chcete udělat a pak to hned udělejte, nenechte se zatáhnou do slepé uličky nějakým informačním šumem.
2) zpomalte - užívejte si atmosféru, zpívejte radostí, křičte vzteky, tančete, bubnujte, malujte, poslouchejte pozorně, když někdo něco říká, plazte se po zemi úctou, každé slovo zdůrazněte gestem, doneste příteli vodu, dívejte se lidem do očí - pořád! (nikdy dřív jsem si nevšiml, kolik lidí má zajímavé oči)

...a bude to dokonalé  ;-)

0
DavidDavid Vávra 31.07.2016

5. běh - Kletingo


Neobvyklý a povedený larp.

Jiný settingem - domorodé kmeny se hodně liší od historických, scifi nebo fantasy her.
Jiný mechanikami - inovativní mechaniky pro konflikt, náklonnost, souhlas i nesouhlas, určování sociálního statusu a další.
Jiný rituálností - bubny a další nástroje, na které spontánně hráli hráči utvářeli hutnou a rituální atmosféru.
Jiný barvičkami - vyjadřování citů pomocí kreslení na ostatní dobře funguje a je to zábavné :)
Jiný nuceně pozitivním koncem - mně to nevadilo, protože přirozeně v larpech směřuji k pozitivním koncům, ale na někoho by to mohlo být až moc sluníčkové.

Organizačně to bylo dobře zvládnuté. Spousta dobrého jídla, perfektní kostýmy, místo taky skvěle vybrané - pravěká vesnička postavená bez moderních výdobytků jako jsou hřebíky. Workshopy před hrou tak akorát, natrénovali jsme všechny mechaniky, představili se, zahráli nějaké předherní scény.

Co by se dalo zlepšit:

- Po příjezdu mě organizátorka zpražila, že neznám svůj znak postavy. Trochu pozitivnější přístup by se hodil.
- Během workshopů by to chtělo natrénovat vyprávění příběhů. Příběhy se měly vyprávět ve formě bajek a ty je docela složité z fleku před obecenstvem vymýšlet.
- Dělalo mi problém si zapamatovat jména, bylo by lepší aby to lidi měli na kostýmu napsané.
- Nebyl úplně využit potenciál závěrečného rituálu - byli jsme dobře rituálně nahajpovaní a dalo by se udělat delší tancování a vyřádit se víc než kdykoliv pod vlivem alkoholu. Efektní by bylo třeba chvíli tancovat v maskách.
- Mechanika masek byla zajímavá a netradiční - ale bylo toho až moc opakování. Po pár opakováních už bylo jasné, kam to směřuje. 
- Občas jsem měl hluchá místa, osobně bych ocenil nějaký "quest" do okolního lesa, nebýt celou hru jenom na návsi.

8/10 - zajímavá a netradiční hra, pár maličkostí to chce vychytat

0
ŠedýMartin Honek 09.07.2016

Jedna důležitá složka Kmenů v komentářích moc nezaznívá. Jde o takzvané "pozitivní drama", tedy o snahu směřovat osudy postav ke šťastným koncům.

Na jednu stranu je to osvěžující změna, protože většina ostatních větších výpravných her prosazuje "play to lose" přístup. Ať je vaše pozice na Kmench sebezoufalejší, můžete se na spoluhráče spolehnout, že už to půjde jenom nahoru. Na druhou stranu, pořád je to předpis a tak si svůj konec nemůžete moc vybírat.

Pokud se ale smíříte s tímhle, rozhodně neváhejte - Kmeny stojí za to.

0
PEEPAPetr Holenda 07.07.2016

O Kmenech již bylo řečeno mnohé. Asi neřeknu nic nového. Tak spíše potvrdím, co již bylo zmíněno.
Lokace byla boží, atmosféra autentická s bubny až navozujícímí trans. Postavy skvělé, rozmanité, nádherně provázané a do sebe výborně zapadající (ale to je asi třeba k tomu, aby larp dospěl k pozitivním koncům). Herní mechaniky barviček, konfliktů a náklonosti a směřování příběhu takřka bezchybné, některé věci nám tedy nebyly jasné na první nakopnutí, ale nakonec se všechno nějak zaonačilo, aby to prošlo. Snad jen trocha té nejistoty u rituálů, ale toho jsem se vesměs moc neúčastnil.
Neměl jsem nouzi o herní náplň a přitom jsem se úplně nestrhal.
Jen si moc nedokáži představit, že by druhá část byla odehrávána komplet neverbálně. Na našem běhu se tam toho ještě řešilo tolik, že by to snad nonverbálně ani vyřešit nešlo.
Moc mi neseděly příběhy v maskách, tak trochu mi přišly možná že měly až moc prostoru, který by ve hře šel využít lépe (z mého pohledu). Některé věci se tak potom možná trochu nestíhaly.

S díky a gratulací orgům za skvěle odvedenou práci (takřka zadarmo)
Ki z Hluboké vody, 4. běh

9/10

PS: Trochu mi chyběla možnost pořízení si herních předmětů, triček a podobně. Boty bych nevyužil, ale rád bych přispěl nějakou troškou alespoň symbolicky za tu energii a lásku, která je v té hře skutečně vidět.

0
MorgainKateřina Holendová 08.02.2016

Hru jsem hrála v roce 2015 asi na posledním z běhů v tom roce uváděných.

Je to velmi dobře zpracovaná akce. Postavy, ze kterými jsem se dostala do kontaktu, byly propracované, měly dostatečný herní obsah ale i volnost a působivé příběhy.

Ocenila jsem workshopy - utekly samy, byly zábavné a přitom věci, které se v nich dělali, byly vužitelné pro hru. Velmi se mi líbili některé mechaniky, především vyprávění příběhů s uvodními větami signalizujícími jejich důležitost a využití barev. Bavila mě i forma konfliktu a využívání rituálů ve hře.

Jsem ráda, že jsem tuhle hru neminula a dávám 9/10.

0
DikobrazJosef Kundrát 12.11.2015

O Kmenech jsem chtěl vždycky napsat něco chytrého, ale nejde mi to. Autorům se povedl jejcih záměr a postupně jsem nad hrou (během ní) přestal přemýšlet pomocí slov, přestal vyjadřovat slovy a nějak se to promítá i teď, když nad hrou zpětně přemýšlím. Kmeny jsou super larp. Od prostředí, jídla, originálního zasazení, velmi vstříceného a přijemného orgtýmu, fungujících workshopů, a dalších věcí kolem ke hře. Pro mou postavu byla o cestě z totálního dna na vrchol, napsané to bylo výborně, měl jsem super spoluhráče, příběh krásně gradoval a závěrečný rituál ho parádně zpečetil. Je to jedna z mála dramatických her, které jsem si opravdu užíval a často vzpomínám na momenty ze hry. Jen pro to neumím hledat slova, protože jsem je během hry přestal používat a to považuji za skutečně inovativní skok.
Trochu jako problém vnímám kostýmy, i když chápu, že šlo o řešení pro malování na tělo. Zima na hře byla i v létě a byl to problém. Vždycky mě bavily Štorchovy kresby zpdobňující pravěké lidi jako poloopice v kožkách. Tady to bylo dost nepříjemně tímto směrem (příště více kožešin, něco do obuvi a ideálně nechat něco teplého na nohy).

Určitě bych chtěl vyzdvdihnout to, že všechno, co většinou v larpu existuje jenom v hlavách hráčů (sociální postavení, pocity) bylo vidět nebo šlo materiálně rozpoznat. Pozorovat dynamiku změn pocitů postav podle barev bylo samo o sobě skvělé jenom pozorovat.

0
ZuzanaZuzana Karasová 04.10.2015

Vše dobré tu bylo řečeno, tak jen krátce. Larp kmeny mi změnil život (věřím, že tím dobrým směrem). ;-)

Bez váhání 10/10!

0
Michaela Š.Michaela Šámalová 03.09.2015

Jsem ráda, že jsem mohla být součástí tohoto báječného happeningu uprostřed lesa. Kdybych to nezažila, asi bych nevěřila, že něco takového, jako byl závěrečný rituál, je možné bez jointu a dokonce i bez jediné kapky alkoholu.

Skvělé kostýmy, prostředí, všudypřítomný zvuk bubnů, ohně, to vše dohromady tvořilo jedinečnou atmosféru pro výborně vymyšlenou hru. Myslím, že těžko by se hledal někdo, kdo se na tomhle larpu nudil, zápletek bylo opravdu hodně, k tomu navíc skvělý nápad s příběhy masek. Komunikace pomocí barev a očního kontaktu bylo něco nového, co dávalo hře další rozměr. Překvapivě se povedlo napsat a odehrát mnoho malých příběhů s dobrými konci bez pachuti sluníčkového kýče.
Jako další plus vidím to, že se hra odehrávala na poměrně malém prostoru, takže jste kromě vlastních linek, mohli sledovat i většinu toho, co se děje kolem vás. Osobně jsem vítala i pozvolný vstup do hry pomocí workshopů a jelikož mívám ráno pomalejší start, tak i fakt, že se nehraje přes noc a že tedy nemusím vstávat do hry.
Závěrem bych ráda vyzdvihla naprosto perfektní práci organizačního týmu – tam opravdu nebyl jediný zásek, ani nic, co by se tomu dalo vytknout. Jako člověk, který obvykle nemá příliš času na velké přípravy, jsem ocenila především stoprocentní servis - dostali jsme opravdu vše, kostýmy, včetně krásných doplňků, boty, stylové nádobí, zajištěno bylo i světlo pomocí velkého množství svíček, skvělá kuchyně včetně stálého přísunu, deky k zapůjčení, zkrátka vše vymyšleno do posledního detailu.
Prvně dávám 10/10.