Kvarteto

6 hráčů, 3 mužů, 2 žen, 1 obojetných

4 hodin, 0 dnů, 2015

Web: https://www.facebook.com/larpkvarteto?fref=ts

Autor fotografií: Tomáš Houška a Lada Konečná

Komorní LARP o smyčcovém kvartetu na přelomu 70. a 80. let dvacátého století. Skladba o čtyřech větách pro šest hráčů a železnou oponu.

Píše se rok 1980. Váš život je kontrolován státem, to jest komunistickou stranou. Jste sledováni. Na všechno jsou záznamy, kdo jsou vaši rodiče, co si myslíte, s kým se stýkáte, o čem mluvíte. Uděláte vtip na komunisty před nesprávným člověkem a letíte ze školy.

Byli vaši rodiče s v šedesátém osmém roce proti ruským okupantům? Nejen jejich kariéra, ale i ta vaše je v koncích. Jste věřící? Nepůjdete studovat. Máte nepohodlné názory? Vaši sourozenci neudělají maturitu.

Jsou vaši ve straně? Dobře! Jsi ty sám ve Svazu Socialistické Mládeže? Dobře! Budou na tebe hodní. Možná. A možná po tobě budou něco chtít. Spolupráci, donášet na kamarády, na kolegy, rodinu.

Píše se rok 1980. Skupina špičkových muzikantů se snaží o kariéru. Když půjde všechno dobře, budou moci vycestovat do idealizovaných i zatracovaných imperialistických Spojených Států. Nejde však jen o to, jak dobří jsou hudebníci. V cestě může stát nevhodná minulost jednoho, či špatní přátelé druhého. Podrazí v kvartetu jeden druhého nebo se vzájemně podrží?

Píše se rok 1980. Doba, kdy vlastnictví prázdné plechovky od Coca-coly zvyšuje vaši prestiž!

Pro hru nejsou podstatné žádné hudební schopnosti a dovednosti.

Kvarteto vzniklo díky projektu Česká duše, kterou zaštiťuje Rolling o.p.s. 

7.8

28 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

0
AyaDaniela 25.07.2018

Gamecon 2018, Autorita


vzhledem k hodnocení jsem šla na larp s velkým očekáváním. Ale odcházela jsem zklamaná, což mě mrzí. Hra má skvělé téma, hudba podkresluje atmosféru. Občas mi přišlo, že spoluhráči už neví, jak co hrát, něktěří tam občas postávali protože s tím, s kým se chtěli bavit, tak nemohli - bavil se s ním někdo jiný. Já za sebe bych potřebovala více informací. Po dohrání jsme o larpu ještě hodně dlouho mluvili. Defacto s některými až do konce GC. Mrzí mě to, že potenciál v téhle hře opravdu je, víc z nás mělo připomínky k tomu, jak hru vylepšit. Ale autoři nechtějí (na jednu stranu se nedivím, jejich 1. larp, píší a baví je jiné larpy). Ale je to fakt škoda!:...

 

P.S. možná jsme se jen sešla hodně rýpavá skupnika "hudebníků"? :)

0
ÁjaAlena Pikousová 27.09.2017

Tato hra mě přiměla se zamyslet nad totalitou a jak bych se asi chovala já. Vydržela bych? Zároveň je to jedna z mála her o hudbě. Vtipnější by tedy byla s reálnými nástroji, ale i tak jsem si užívala přerušování z důvodů opravdu hudebně technického rázu (naposloucháno z orchestru). Ocenila jsem, že alespoň jedna scéna hrála stejnou hudbu, kterou jsme měli před sebou.

Škoda v ní je, že si jedna holka moc nezahraje, pokud to nevyjde opravdu zázračně...

Jinak jsme se sešli dobrá parta a ze hry jsem si tak odnášela nejen dobrý pocit, ale i pozvání na rande. Jo, s tím podlým komunistou. Ještě že už tu máme svobodu!

0
DavidDavid Vávra 22.07.2017

Gamecon 2017 - violista Karel

Zajímavý larp se vzdělávacím přesahem. O hudbě a o tom, jak to fungovalo za komunismu. Autorka hry hrála v reálném kvartetu (po revoluci), tak nám předala nějaký hudební základ a jak to vztahově funguje v kvartetech. Autor hry hrál populární hudbu za socialismu a předal nám zkušenosti jak to fungovalo v té době. Dozvěděl jsem se spoustu nových věcí (jak to fungovalo s bony, výjezdy na Západ, dietami, proč Češi v zahraničí jedli konzervy, členstvím v KSČ, Pragokoncertem, ...)

Vzhledem k tomu, že můj děda byl za komunismu v KSČ a dodnes mu to hodně příbuzných dává za zlé, tento larp mi trochu pomohl skrz mojí postavu ho trochu pochopit.

Sešli jsme se fajn hráči a dobře se nám hrálo. Chybělo mi ale jasné ukončení/zahájení jednotlivých dějství. Orgové v tomto byli docela laxní a vznikly situace: 1. Už máme začít hrát? Nebo se off-game domlouvat? 2. Tohle už je další dějství nebo ještě ne? 3. Dějství najednou skončilo a my bychom si rádi zahráli reakci na to, co se právě stalo, ale nemohli jsme. Další dějství začalo až herně třeba o měsíc později, takže jsme se museli off-game domluvit jak jsme to vyřešili, což je trochu škoda. 

Tzn. bylo by fajn udělat nějaký zvukový signál pro začátek a konec dějství.

7/10 - zajímavý larp se vzdělávacím přesahem, ale chtělo by to vylepšit časování

0
FjertilFrantišek Špoutil 23.04.2017

Tento larp by si měli zahrát 1) všichni, kdo s nostalgií vzpomínají na staré dobré časy a 2) všichni narození po roku 1989.

Ta normalizační atmnosféra tam byla dobře hutná a to byla celkem krátká. Já v té době prožil svých prvních 10 let dětství a z těch útržků, co si vybavuji, i z toho, co se mi následně podařilo zjistit a poskládat, je to podané v rámci možností velmi reálně. A i proto nakonec 10.

Pro mne to byl lehce mrazivý návrat do minulosti a celkem by mne zajímalo, jak to působilo na mladší ročníky, ale co jsem pozoroval na spoluhráčích, tak také jako něco, co by raději nezažili mimo hru.

Takže čest.

violista Karel, Prague by LARP 2017

0
Jindři:)Jindřiška Nejedlíková 06.08.2016

Hráno na Gameconu 2016 - 2. houslistka Tereza:

Skvělý larp, moc jsem si ho užila :) Pěkná atmosféra, kvalitní hudba, šikovní spoluhráči, zejména "soudružka ředitelka" ;)

Pro mne bylo jediným problémem držet "papírové housle a klacík" místo reálných houslí se smyčcem ;).

Larp je vhodný i pro nehudebníky, nicméně i jako hudebnice jsem si ho velmi užila :).

Seznámilo nás to s tehdejší dobou, na vlastní kůži jsme si žažili, že když nepodepíšeme, můžeme na naše plány zapomenout.... A taky to, že když udělá člověk jen jediný chybný (a ve skutečnosti vcelku bezvýznamný) krok, může být celá kariéra v háji. Byly zde volby jako dítě nebo kariéra? Přítel, nebo hudba atp.

Hodnotím 9/10 a vřele doporučuju :)

0
TimoteusJan Drvota 06.09.2015

violista Karel Vilíkhráno 10.8.2015 v rámci festivalu HrejLARP

Můj první komorák a musím říct, že jsem byl mile překvapen. Nejenom vinnou milého kolektivu. Hra byla svižná, přece nikoli ukvapená. Příběh zavede pět osob, pět různých charakterů, do prapodivné normalizační doby, kdy "dělání umění" představuje jedinou možnost, jak nejenom vést svobodný život (v době, kdy vám každý viděl do talíře), nýbrž i jak se pohodlně cestovat a požívat všechny výhody s tím spojené. Samotná postava protekčního neschopného fracka s vlivným strýčkem, hošíka jak z filmu Občanský průkaz, mi sedla jako prdel na hrnec. Ačkoli jsem měl být v některých vypjatých sitaucích více konfliktní, hru jsem si za Vilíka náramně užil a dle slov jedné spoluhráčky jsem byl vážně "na pořádnou facku" :) ("A za jakého důvodu nejste dosud agentem StB?" "Asi protože mě dosud Státní bezpečnost o spolupráci nepožádala." - nebo - Po sametové revoluci: "A jsi ještě Kájo ve straně?" "Jako u komárů? Dávno ne. Ale s odéeskou máme teď velké plány. S Václavem Klausem teď chceme rozjet takový projekt, říkáme tomu Harvardské investiční fondy")

Ačkoli hra byla poměrně dost režírovaná, vůbec to nevadilo. Poměrně sehraný soubor zakrátko začaly rozkládat konflikty nejenom osobních, profesních a kádrových charakterů a z LARPU se stala záživná podívaná. Jako oddychový kousek, který Vám netradičním způsobem naservíruje nedávnou historii a prožitek problémů reálných lidí s ní spojených, bylo Kvarteto výborné. 

0
ZevlaZevla Zevla 22.05.2015

Jednoduchý mechanismus, celkem jednoduché prostředí, vážná hudba... Zároveň není vůbec potřeba se v hudbě vyznat, být hudebně založený ani vědět, kde má ta knížka s notama spodek nebo vršek. Člověk se vcítí do toho, jaký to asi muselo být pokoušet se v 70. letech prostě jenom zkoušet dělat něco, co ho baví. A co udělá tlak společnosti se skupinkou kamarádů. Důležité jsou tam vztahy a rozhodnutí... Hlavně ty rozhodnutí.

0
VojtěchVojtěch Kudla 20.05.2015

Tento komorní LARP je vynikající zejména pro začínající hráče. Tím, že se v jeho rámci nekoná žádná soubojová fáze, je přátelštější i pro příznivce čistého RP.  Jeho krátká doba trvání je opět velmi přívětivá, jelikož nenutí hráče setrvávat v roli příliš dlouho. Osobně preferuji delší LARPy, ale zrovna kvarteto, které čpí atmosférou  je vyjímkou a pro mě osobně zážitkem. Přiznivcům klasické vážné hudby dušička zajásá, příznivcům vyhrocených vztahů také.