Lunapark život

5 hráčů, 4 mužů, 1 žen, 0 obojetných

4 hodin , 0 dnů , 2010

Autor fotografií : Karel Křemel

Autoři: Čiki Petr Kuběnský

Skupiny: Halahoj

Lunapark život je příběhovým dramatem čerpajícím z prostředí francouzské avantgardy. Vypráví o rodinných tajemstvích a skrývaných touhách a aktualizuje prastará témata lásky a smrti.

Paříž třicátých let je bouřícím kotlem umělecké Evropy. Z prachu vyčerpaného dadaismu zde povstal nový umělecký směr, surrealismus. Svrhnul stará tabu a nastolil řád nesmyslu a snu. André Onirique je uznávaným básníkem, vede skupinu podobně smýšlejících přátel z uměleckých kruhů, má krásnou ženu a hodného syna. Přesto se mu život začíná ztrácet pod rukama, protože přestává rozeznávat hranici mezi realitou a sněním. Pomůže mu rodina a přátelé najít cestu nazpět?

Lunapark život je larpem pro pět osob a hraje se tzv. jeep formou, která v tomto podání nejvíce připomíná improvizační divadlo. Každý z hráčů bude představovat jednu až dvě hlavní postavy a v některých okamžicích některou z postav vedlejších.

7.6

29 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

1
JezevecPetr Pouchlý 16.12.2012

Hodně jeepů staví myšlenku na naraci, ovšem nenechává ji vyznít pořádně. Lunapark život je pro mě osobně jeepem, který dává formátu jeepformy ten pravý obsah. Velmi dobře vypointovaný příběh, který na konci překvapí. Silné postavy a dramaturgie vedoucí k postupné gradaci, jak scény ubíhají, umožňují hráčům se do toho opravdu opřít. Jako u každého jeepu na hráčích hodně záleží a pokud neuchopí hru správně (čemuž dávají organizátoři dostatek prostoru před samotnou hrou), nemá hra obranné mechaniky. Zarámování surrealismem sice není ideálně uchopitelný formát, ovšem i napůl dada žvatlání udrží nezbytnou míru rozmlženosti ve scénách, jejichž význam má vyznít až později. Byl to jeden z mých nejsilnějších larpových zážitků a ačkoliv je to hra pro pokročilé hráče, co se nároků na sehrání týká, nemohu ji než výrazně doporučit.

0
CiriTereza Staňková 14.12.2013

Lunapark život je silný příběh, šílený koncert slov, sen, který je velmi zábavné pozorovat. Larp stojí a padá s hráčskými výkony, divadelním prostředím, profesionálním svícením a hudbou. Pevné strukturování na scény, jejichž popis ale není zcela striktní a nabízí zároveň určitou volnost, mi maximálně vyhovuje. Krátké předherní workshopy mi pomohly nasát něco z podivnosti, na které měla být hra postavena, takže moje dost nejasná představa o surrealismu nebyla překážkou. Hodnotím 9/10, protože je tento typ larpů mým šálkem čaje a protože mě zcela dostala kombinace surrealických výkřiků a vážných životních situací. Ten jeden bod, co chybí do maxima, vnímám spíš jako rezervy ve způsobu, jakým jsme hru uchopili a ztvárnili. Z materiálu, co nám byl dán do rukou, by se dalo vyždímat i deset z deseti.

0
ALDREDVojta Přikryl 11.12.2013

Lunapark Život,.. larp na který jsem se přihlásil asi 3 hodiny před uváděním a ani jsem pořádně netušil co to je zač. Čikiho autorství mě ale zaujalo tak jsem se vrhnul do krásného neznáma.

Předherní workshopy byly zajímavé (i když na mě trochu náročné, přecijen každý den se mi nestává, že bych musel chrlit jedno nesmyslné slovní spojení za druhým), trochu jsem se děsil jak ta hra vlastně bude probíhat, nakonec jejich obsah byl použit geniálně, ale o tom až později.

S jeepformou jsem měl už malé zkušenosti a malinko jsem se bál, že budu vypadávat z děje, atmosféry, z postavy... To se však vůbec nestalo protože...

Postavy rozdělil Čiki tak nějak dle svého nejlepšího vědomí a svědomí a mě zrovna obdaroval dá se říci hlavní rolí. Role, která jako jediná měla čistě sólo scény, role která byla téměř ve všech scénách, role která většinu času netušila co je sen a co skutečnost... A občas jsem to vlastně netušil ani já. Ale myslím, že i ostatní hráči jiných postav si přisli na své, silných scén tam bylo spousta. Obzvášť scény snů byly neuvěřitelné,.. doprovázeny trefnou hudbou a osvětlením, plné neuvěřitelných blábolů, nesousvislých vět a snaze porozumět co se to s člověkem vlastně děje.

Long story short, spád a gradaci měla hra neuvěřitelnou, vypadnutí z role/atmosféry absolutně nehrozilo, líbila se mi i určitá volnost, kterou jsme jako hráči i přes jeepformu měli. I přes to bych neoznačil tento larp za "pro každého". Tento larp stojí a padá na divadelních výkonech jednotlivých hráčů (v našem případě děkuji věem spoluhráčům za vynikající výkony) a tak nemusí sednout každému. 

Mé hodnocení je 9/10, ale ten bod dolů je víceméně jen z preventivních důvodů :)

0
DrirrFilip Appl 23.04.2013

Hra jejíž největší devizou je silný příběh z originálního prostředí. Jeepová jízda pro zkušené hráče, kteří jsou schopní hrát náročné role, improvizovat a přemýšlet. Díky několika silným momentům se hra vryje do paměti. Pokud bych se měl pokusit o nějakou konstruktivní kritiku: Problémem mohou být občasné nejasnosti v postavách, jejichž popisy i situace jsou opravdu hodně stručně popsané. Snové scény mi úplně neseděly a bylo nutné je trochu osvětlit po hře. Co bych doporučil asi nejvíc - zařadit před hrou nějaká cvičení na divadelní mluvu (hlasitost, artikulaci) - příběhu (a poezii obzvlášť) velmi ubližuje pokud někdo nemluví dost nahlas a špatně artikuluje. Celkově ale rozhodně doporučuji (samozřejmě těm, kterým tato divadelní strukturovaná forma sedí). 7/10

0
MontyMartin Bezdíček 23.02.2013

Pro mě to byl první opravdu komorní larp, který jsem hrál a možná proto ho hodnotím jinak, než ostatní a možná o to víc subjektivně. Nejprve mě děsilo avantgardní prostředí, ale postupně jsem si zvykl a začal si ho užívat a postupně jsem také pronikal do svojí role a užil jsem si pak ještě víc možnosti zahrát si najednou ještě i jinou postavu. Byl jsem trochu vyděšený tím přesným vedením, na které jsem ze světů apod. nebyl zvyklý, ale velmi rychle jsem pochopil pozitiva, a i když jsem dodatečně poznal, že Lunapark život bylo ještě víc řízený než jiné komorní larpy, tak mi to v něm určitě nevadilo a celkově jsem si ho hodně užil, i když se mi bohužel nepodařilo se úplně vžít do postavy.

0
RozumFrantišek Vondrák 22.02.2013

Za mě stále nepřekonaný komorně-larpový zážitek. Přestože jsem ho hrál s lidmi, kteří příliš zkušeností s komorním larpem neměli.
Silný příběh z originálního prostředí francouzské avantgardy není jedinou devízou. Mnohem víc mě fascinuje celá struktura, v níž se příběh postupně vynořuje. Dadaisticko-surrealistické prostředí mě vtáhlo a naprosto jsem se dokázal vcítit do své postavy, která hrála téměř v každé scéně. 10/10

0
TariRenata Doubravová 21.02.2013

Hodně pěkný a silný příběh zasazený do velice zajímavé prostředí. Jako ženská postava jsem si připadala postavená trochu mimo hlavní dění, spíš jsem cítila jako divák než jako hráč Možná i díky tomu, že nejsem příznivec poezie jako takové, se mě některé věci nedotkly tak, jak bylo úmyslem autorů. Někdy mi chyběla v popisu scén pro mě podstatné informace, co se má odehrát. Ale  i tak se mi hra hodně líbila, doporučuji spíše zkušeným hráčům,

0
JimiJoachim Veselý 15.02.2013

Zajímavý koncept, místy to funguje, místy ne. Chtělo by to podle mého ještě trochu práce. Prvky dada se mi zdají místy nalepené, jen aby se zakryla a oddálila "skutečná" příběhová realita -- chtělo by to protkat tím hru víc, aby hráči mohli vskutku získat pocit, že jsou avantgardní umělci a mělo to víc, než jen občasný význam. Situace by alespoň ze začátku mohly vést nebo dát alespoň prostor k tomu, aby se jasněji vytvořily mezi postavami vztahy, jinak to jde místy do ztracena.

Hra má potenciál, ale alespoň v tomto běhu ho nenaplnila.

0
LischaiPavel Gotthard 03.01.2013

Čiki se toho nebojí. Lunapark život byl experimentální svým formátem kombinujícím jeep a strukturované hry, používaním surrealných scén a promluv, a docela punkovým příběhem s neotřele podanou pointou. Hezkých 7/10, kdykoli znovu.

0
ZuzanaZuzana Karasová 18.12.2012

Je to imho hra pro zkušenější hráče, ale má silnou a svým způsobem děsivou atmosféru. Dávám 8/10 proto, že ženská postava je tak trochu postavena mimo hlavní děj.