Lyžák

30 hráčů, 15 mužů, 15 žen, 0 obojetných

hodin , 3 dnů , 2020

Web: http://larp-lyzak.cz/

Larp o vašem lyžáku.

Nostalgickej vejlet do školních let, kdy jsme nosili šusťáky, hráli flašku po večerce, cejtili se trapně na dydžině a dostávali ledovou sprchu na svahu i mimo něj. Vraťte se s náma do svýho mládí a okoštujte devadesátky!

Lyžák je kombinací obsahového larpu s poměrně minimalistickými postavami a sanboxu, kde se hlubší vazby mezi postavami dotvářejí na workshopech. Dopředu daný je pouze hlavní příběhový oblouk vývoje třídního kolektivu, zatímco většinu obsahu tvoří interakce v menších skupinkách (povětšinou různé rošťárny a drobné eskapády epizodního charakteru).

9.8

15 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

1
RadekRadek Morávek 17.02.2020

Lyžák byl velmi zábavná záležitost nestojící na velkém obsahu a zájímavosti zápletek, ale na civilnosti a vzpomínkách hráčů na dobu, kdy jim bylo 15 a koukali na ESO.Hráč do začátku hru dostane pěkně graficky zpracovanou postavu s minimem textu a pár základními vztahy uvnitř třídy, které si ještě o něco víc ujasní na workshopech (ale vlastně se pohybujeme jen na ose mám rád/nemám rád). Krom toho mu organizátoři zaříidili kulisy lyžarského výletu z 90. let (cesta starým busem, stará horská chata, lyžařský kurz) a to je vlastně skoro všechno (jasně walkmany, jablečný Jeltzin a porňák LEO included). 

Krásné na tom je, jak jednoduché to bylo a jak pěkně to fungovalo. Člověk měl skutečně pocit, že je součástí reálné třídy a řešil ty problémy patnáctiletých a královsky se bavil. Hra sice obsahuje jednu velkou třídní zápletku, ale o té Lyžák vlastně vůbec není. I když je hra velmi otevřená, neviděl jsem, že by se někdo byť na chvíli nudil. Sám jsem opravdu měl vždycky co podniknout, abych se zabavil a hra samotná (a hra mých spolužáků) k tomu sama náváděla. Čímž jsem se dostal k tomu, díky čemu to byl tak silnej zážitek. Dle mého názoru je to díky pečlivému a přesnému výběru hráčů a rozdělení postav se podařilo pro mě něco dousd nevídaného a sice, že systém play to lif + play to lose fungoval na výbornou a hráči po celou hru společně šlapali za cílem vytvářet skvělé scény.  

Hodnotím tedy nejvyšší známkou, ale jsem přesvědčen, že Lyžák stál na geniálním castingu a je tařka nemožné ho zopakovat v takové kvalitě.  Obrovský klobouk dolů týmu, co dokázal vymyslet takový koncept, dát mu hranice, zrealizovat produkci a svěřit hráčům vládu nad obsahem. Nejlepší komediální hra, co jsem kdy hrál <3 

1
NanukTomáš Daněk 11.02.2020

Pořád tak nějak přemýšlím, za co bych mohl ubrat jednu hvězdičku, abych tomu nedal trapně plnou palbu no... a nic.
Mám takový pocit, že záměrem autorů bylo udělat larp jako párty pro kámiče a k jejich překvapení se z toho vyklubalo něco mnohem, mnohem víc. Osobně jsem měl spíše obavu, protože jsem dosud žil v pocitu, že odlehčené larpy delší formát neutáhnou, že vlastně tak nějak z podstaty jdou proti imerzi. No, nemohl jsem se mýlit víc, tohle je takový ten mix boží teenagerské komedie, kterou ale prožíváte jako puboš zcela vážně, s "coming of age" dramatem. Není tam hluché místo, je to skvěle udělané a vymyšlené a dokonale to balancuje mezi těmi dvěma žánry. Občas vás strhne naprostá pubertální šílenost, hláškování a lumpárny, jen abyste o pár minut později buleli do flašky broskvové vodky se žvýkačkama kvůli lásce na celý život, která se při flašce cucá s jiným.
Lyžák je klenot, díky že jsem mohl být jeho součástí.
Tímto veřejně prosím orgy, aby už začali uvažovat o dalších bězích. Tenhle larp se vám povedl víc, než jste možná chtěli a lidi to budou milovat stejně jako my, nádhery a borci z tý první 9. B.

0
ŠuhinkaIvana Šuhajdová 25.02.2020

1. Běh - 1.dvojče Jana  10/10

Vtipne, civilní, místy smutné, ale velmi velmi zábavné. Organizátoři nám připravili hru, která měla všechno. Nostalgii, skvělé ubytování a jídlo, veselé momenty, hustá CP (Čikimu palec nahoru!), možnost vše vyřešit ke spokojenosti a hlavně hrozně pěknou hru, která nestála na velkých rozhodnutích, ale na obyčejných malých věcech, která nás vlastně hodila zpátky do našeho 15ti leteho já. Moc jsem si to užila i díky skvěle vybraným spoluhráčům! Nevím zda hra ještě bude, ale pokud ano, klidně bych jela znovu. I za cenu obřích modřin ze svahu :) 

0
ZedZdeněk Ručka 13.02.2020

Vojta Snaživý, 1. běh

Volnost, trapnost, bratrství.  

Ta tři slova Lyžák dokonale vystihují.

Volnost... je veliká. Postava je daná jen z části, takže vlastní kreativitě se meze nekladou. Je snadné do ní vložit kus svého 15tiletého já a namíchat to s tím, co člověk viděl u spolužáků. Velkou volnost má hráč i ve hře, protože Lyžák je pojatý jako sled jednotlivých mikroscén. Díky tomu za dva dny zažijete tolik jako na reálném lyžáku za týden.  

Trapnost... je nekonečná. A to je pro hráče osvobozující, protože zahrát něco trapně není zase tak těžké :-) Překvapivě mi ten osvobozující pocit vydržel i po Lyžáku, v čemž spatřuji jeho největší plus :-)

Bratrství... je fajn pocit. I v roli šprta, jehož cool faktor se blížil nule, jsem byl součástí třídy, která drží při sobě. Kamarádi, byli jste úžasní.  

Klobouk dolů před tím, jak organizátoři dokázali nejen odladit mechaniky, ale taky ukočírovat tenhle bláznivý podnik. Bylo to boží, 10 z 10.  

P.S.: Devadesátkový lyžák jsem zažil na vlastní kůži, proto vysoce hodnotím i věrně zachycené prostředí – od drobností jako byly bravíčka, walkmany, či šusťáky až po echt devadesátkový hotel se skvělým provozním a malou sjezdovkou. Tu jsme stejně jako před lety museli napřed ušlapat, abychom vůbec mohli jezdit. Nemyslel jsem si, že tohle ještě někdy zažiju :-)

0
DidiDana Horáková 12.02.2020

Daniela

 

Lyžák byla superboží hra! Když mi přišla postava, nevěřila jsem, že to může být tak zábavný a plný zvratů, protože těch stránek ke čtení vážně nebylo mnoho! Zpětně jsem ráda, že jsem nemusela studovat sáhodlouhou historii postavy a vůbec v ničem mě to neochudilo. Vžít se do puberťáka bylo až příliš snadné, protože v tom člověk nebyl sám. Prostě nasedl do šílenýho autobusu a vezl se. A že to tedy byla jízda! Celou dobu jsem si to užívala, i když to vždy nebyla jen párty, ale i ty krize prostě stály za to. Tady bych vyzdvihla systém, že každý krizi dostane i způsobí - to je dokonale vyvážený, protože člověk zároveň ví, že ta karma si nakonec najde každýho! Škobrtání bylo hrozně dobrý a nechápu jak je to možný, ale dělo se to samo a hrozně přirozeně, kolikrát aniž by člověk chtěl a způsobilo to nejednu trapnou chvilku. K tomu se přidala trapnost nejvyššího kalibru, kterou jsem jako hráč vnitřně pociťovala za svoji postavu, takže fakt hustý.

Celé to bylo hrozně intenzivní, emoce lítaly nahoru a dolů, jednu chvíli si člověk připadal jako king a vzápětí jako největší looser na světě. A úplně nejvíc je ten přesah, kdy si člověk nakonci se slzama v očích uvědomí všechny ty věci, na který během lyžáku ale úplně zapomněl. Reálnost lyžáku mého mládí dotvořila boží chata s naprosto reálným správcem, divoká cesta autobusem, marný lyžování, úplně nejlepší tělocvikář a jeho snahy přimět nás se hýbat a v neposlední řadě libovej pan třídní učitel, z kterýho jsem měla vážně nahnáno :D Má můj obdiv, protože udržet na uzdě partu třiceti puberťáků s vážnou tváří muselo dát vážně zabrat. A že jsme mu to vážně neulehčovali. K tomu všemu skvělý jídlo a prostě celej ten lyžákovej režim,...to všechno udělalo celou hru naprosto reálnou a slyšela jsem na konci spoustu hlásků, že by bylo super zůstat na lyžáků celý týden!

 

Organizátorům tedy patří velký dík za to, co dokázali vytvořit a uvést v život. Jste borci a lyžák bude legendou, kterou nám třiceti šťastlivcům budou všichni hrozně závidět, protože jim budeme vyprávět VĚCI <3


0
LexDominika Dufková 11.02.2020

Ludmila K., 1. běh 

Očekávání:
Když vyhlásili, že se otevírá přihlašování na Lyžák, podívala jsem se na Čikyho a zeptala se s naprosto vážnou tváří: "Jaké jsou důvody, proč by člověk měl jet na lyžák?" Už si nepamatuju, co na to řekl, jen to, že nás svou odpovědí dost odzbrojil na to, že jsme tu přihlášku ve čtyřech poslali ještě týž večer. A nečekala jsem víc, než autoři slibovali - jedu si zahrát patnáctiletého puberťáka a trapnost. Tu především. Při workshopech jsem se bavila, ale vůbec jsem si neuměla představit, jak ta hra bude vypadat, jak budeme moct hrát celé dva dny a s každou další hodinou jsem si čím dál víc přála, aby už workshopy skončily, protože jsem měla pocit, že si všechno vystřílím už tam a na hře už se budu jen trapně opakovat (byť byla trapnost chtěná).

Realita:
Ale pak ta jízda vopravdu začala. Ty kráááso! Takovou intenzivní emoční masturbaci sem ještě nečula. :D Bombová hra, skvělý prostředí, naprosto parádně funkční mechaniky. Ze všeho tam těžce stříkala ta atmoška týnejdžrů a zasazení do devadesátek jen návodně pomohlo to vyšperkovat k dokonalosti. Ještě teď se červenám, když vzpomínám, co všecko jsem se odhodlala udělat jen proto, že to mechaniky dovolily a byly dostatečně návodný k tomu, aby se člověk (nebo puberťák) nebál je použít. Osobně mi přišlo, že ačkoli hra avízovala, že bude „ play to lift “‎, spíš bych to nazvala        „ play to live “‎. Protože Lyžák vám ty zážitky dává na zlatém podnosu a je jen na vás, jestli si je vezmete, nebo ne. Tady je ale ten bonus, že na to za dvacet let nebudete vzpomínat, jak jste kvůli tomu přišli o pět kamarádů, ale jak vás bavilo to říct nahlas nebo prostě udělat. 

Závěrem:
Rozumím, proč tvůrci nechtějí lyžák opakovat. Ale zkusila bych si dát pauzu a popřemýšlet nad tím. Protože Lyžák je prostě hra pro všechny, co si chtějí vylevlovat svý puberťácký ikspírijence. A to chceme všichni. Na hře oceňuju především:

   ♥   časovou dotaci
   ♥   mechaniky 
   ♥   sandbox - ohromnej prostor pro rozehrávání a vlastní iniciativu 
   ♥   aktivity venku (!)
   ♥   skvělý archetypální roleplay cepek
   ♥   závěr (!!!)

Milé bravíčko, díky za to, že jsem tam mohla být. Moje srdéčko z toho bude čerpat ještě dlouho. :-) 
♥ https://www.youtube.com/watch?v=nQILETlwGu8

0
ŽabaMartin 10.02.2020

Lyžák je ako bonboniéra. Nikdy nevieš, čo za ktorými dverami ochutnáš.
(Teda, okrem dverí č. 1, tam nájdeš dračák.)

V stručnosti:

• Sandbox formát tomuto larpu svedčí ako žiadnemu inému, pretože content sa píše sám a nemalo to hluchú chvíľku -- hrať sa dalo s každým o hocičom.
• Originálne a funkčné herné mechaniky.  👍 • Throwback na strednú školu mimoriadne sadol, hra sa krásne viezla na osobných skúsenostiach a nostalgii.
• Dlho som sa tak dobre nebavil, každú chvíľu niečo perfektne sadlo.
• Vo veľkom sa dostavili aj pocity, ktoré som myslel, že už nikdy nezažijem.

Posielam trápnu, neohrabanú teenage pusu.  💕