Mobilizace 1938

7 hráčů, 5 mužů, 2 žen, 0 obojetných

3 hodin , dnů , 2016

Píše se rok 1938. Adolf Hitler připravuje plán, jak vojensky obsadit Československo. Nacistické Německo podporuje národnostní a rasovou nesnášenlivost prostřednictvím sudetoněmeckých stran a spolků. Adolf Hitler na sjezdu v Norimberku slovně zaútočí proti Československu, a to podnítí sudetské Němce k vyvolání povstání. Dochází k pohraničním útokům a je zavražděno několik desítek úředníků a vojáků, na což vláda reaguje posláním vojska do pohraničí. V obavě, že potlačení povstání poslouží jako záminka k útoku na Československo, se posiluje ostraha Sudet, Severních Čech, Jižní Moravy a Jihozápadního Slovenska. O několik dní později je podpořena i ostraha hranic s Německem, Maďarskem a také s Polskem na Těšínsku. Vzápětí následuje vyhlášení úplné bojové pohotovosti v opevnění a na hlavním obranném postavení. K obraně státu je připraveno zhruba půl milionu mužů.

Vy jste posádkou bránící opevnění u německých hranic. Dokážete překonat vše, co tato doba přináší, a bojovat proti německé agresi?

"Plán připravený československými generály byl hrozivý. Pochopil jsem, proč mne moji vlastní generálové tehdy žádali, abych se mírnil."
Adolf Hitler, Gdaňsk, 11. 8. 1939

8.1

20 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
DanielaDaniela Procházková 31.07.2017

Edukativní potenciál téhle hry je obrovský a bylo by skvělé ji uvádět pro středoškoláky, kteří se podle mě k moderní historii ve výuce v zásadě dostanou tak pozdě, až je pozdě do nich jakékoli informace ještě dostat. I pro mě byla možnost poslechnout si některé projevy z té doby nebo si prohlédnout dobový tisk velmi příjemným doplněním znalostí. A za rekvizity je třeba složit tvůrcům tu nejhlubší poklonu.
Příběh mojí postavy, který se odehrával na pozadí těchhle silných událostí byl velmi klasický a ve své podstatě relativně civilní. Nejzásadnějším pocitem pro mě po odehrání bylo, že ať si dějiny dělají, co chtějí a i když vy jste součástí těch událostí asi i více, než běžní občané, stejně to, co je běžné a tak nějak víc osobní budete prostě řešit okamžitě a na debaty o tom, jak se píše zrovna historie, je čas až potom. 

Gamecon 2017

0
CissiaPavlína Vernarová 29.01.2017

Bohužel mi nesedla postava a vlastně (pořád trochu pátrám proč) celá hra. 

Absolutně souhlasím s argumentem, že dvě ženské postavy je maximum, které do hry v pohraničním bunkru a roku 1938 mohli autoři protlačit. Problém pro mě nastává ve chvíli, kdy tyto dvě postavy jsou největší larpové klišé charaktery ever. Těžce nezapadám ani do jednoho a hned na začátku hry jsem musela volit "menší zlo." A navíc mi prostě celou hru přišlo, že nemám co dělat a nemám moc čím ovlivnit dění... a mému drama queen larperskému srdéčku chybělo nějaké herní vyhrocení situace - byli jsme dosti sluníčkoví.

Za vyzdvyhnutí stojí příprava scény, audio a práce s atmosférou - autoři si s hrou dali strašně moc práce a je to znát na každé minutě. Mobilizace 1938 je skvělý larp, jen prostě nefungoval pro mě :(

Hodnocení: 6

Hráno: Noční běh, Silvestrovský Lipník 2016 

0
ZorinPetr Bača 02.01.2017

Tagy "edukativní" i "simulace" jsou zde velmi na místě. Přesto larp navíc táhne i linka vztahů jednotlivých vojáků.

Vzhledem k velmi bolestivému tématu jsem celou hru určitým způsobem bojoval s ohlušujícím tlakem vědomí, jak situace ve skutečnosti byla. Larp celou atmosféru jen nekompromisně reflektoval a důsledkem celého vlivu byla doopravdy velká emoční vlna. Hra doopravdy umožnila se plnohodnotně přenést do roku 38 a prožít si tehdejší morálku na vlastní kůži.

Neuvěřitelný obdiv mají ode mě tvůrci i kvůli rekvizitám, ať už herní předměty tak audio materiály jsou takzvaně "dotažené do konce".

0
MantelarLuděk Bohucký 01.01.2017

Opravdu se československý voják nevzdává?

Svou povahou jednoznačně spíš edukativní larp než čistokrevný komorák, čemuž odpovídá jak perfektní práce s historickými podklady, tak použité rekvizity a závěr.  Jak napovídá samotný název, hráči mají možnost si vyzkoušet, co obnášelo v krizovém roce 1938 být československým vojákem v Sudetech, a odehrát příběh jedné osoby ve vírech nelehké doby. V té souvislosti považuju za nutné vypíchnout, že hlavní linka hry nemá otevřený konec - RČS odstoupí Sudety a nic, co postavy během hry udělají, tento fakt nezmění. Kdo čeká zvrat dějin, bude zklamán. Hráč může ovlivnit osudy své postavy, ale nic víc. Což podle mne není málo. Postavy jsou rozepsané dobře a ani přítomnost žen nebije do očí.

Když pominu edukační prvky, kde si netroufám hodnotit, z hlediska klasického hraní larpů hra nabízí uzavřený prostor bunkru a v něm sedm lidí se slušnou porcí vztahů, postojů a krizí na to, aby dvě hodiny bylo co hrát. Ničím nenadchne, ale pořád je velmi slušná a pokud hrajete komorní larpy rádi, rozhodně nejde o špatně utracený čas.

Hodnocení 7/10

svob. Dubský

Silvestrovský Lipník 2016/2017, noční běh

0
ŠedýMartin Honek 14.12.2016

Naučná hra o tom, co zažívali kluci v pohraničních pevnůstkách. Pro člověka, který zná historické reálie, je velmi jednoduché se do hry dostat... ale zase mu nepřinese moc překvapení.

Na betatestu ještě sem tam něco drhlo, ale to určitě jde doladit. Jediné, co mi trošku dělá starosti, je role velitele. Ten může hru úplně pohřbít, když si nedá pozor... a vzhledem k nastavení vztahů mezi postavami s tím asi nic moc dělat nejde.

0
TariRenata Doubravová 05.12.2016

Larp vznikl na akci NaLARP v Lipníku a já měla tu čest hrát betatest. Hru jsem si maximálně užila a při ní si zase uvědomila, proč mám komoráky tak ráda. Zažít i prožít si věci, které v realitě nezažiju (teda doufám a věřím, že ne), vcítit se alespoň vzáleně do myšlení lidí v patových situacích. To jsou moje důvody. Na to, že larp vznikl za pouhých 24 hodin, je dle mého precizně připravený, zázemí, materiály a další věci, které asi nemůžu zmiňpvat, abych neprozradila moc. Užila jsem si i svou postavu a její přerod z v podstatě lehkomyslné holčiny na dospělou zralou ženu, která se nebojí jít za tím, co ji možná ohrozí, ale hlavně naplní. Díky za hru tvůrcům i spoluhráčům. Díky za emoce, které mě na závěr totálně rozbily.