Moon

10 hráčů, 6 mužů, 1 žen, 3 obojetných

6 hodin, 0 dnů, 2011

Web: http://moon.madfairy.cz

Autor fotografií: Kristýna Obrdlíková, Karel Křemel, Pirosh

Jednoho dne nám začala Země být malá. Objevili jsme nový solární systém, s desítkami planet a stovkami měsíců. Postupně jsme je terraformovali, uzpůsobili k životu a kolonizovali. Centrální planety se staly vrcholem naší civilizace, s nejnovějšími technologiemi, léky a kulturou. Časem utvořily Alianci, vedenou parlamentem. Planety na Okraji zůstaly Nezávislé, i když život na nich byl mnohem tvrdší. Ale také svobodnější a svým způsobem bohatší, úplnější, opravdovější. A toho si vážíme nade vše. Moon je krátký komorní LARP vycházející volně z prostředí světa známého sci-fi seriálu Firefly. Znalcům můžeme prozradit, že děj naší hry se odehrává ještě před válkou mezi Aliancí a Nezávislými, tedy před dějem samotného seriálu. Ty, kteří o seriálu nikdy neslyšeli, naopak můžeme uklidnit, že jejich zážitek ze hry nebude nijak ochuzen. Řekněme jenom, že jde o svět, ve kterém vedle velmi vyspělých planet ve Středu, které jsou pod vládou Aliance, existují také Nezávislá vnější území, která nejsou svou atmosférou nepodobná období kolonizování Ameriky. Tedy sci-fi ve westernovém hávu.

  A hlavně je všechno na webu: http://moon.madfairy.cz/

O hře si můžete přečíst o v The Nordic larp yearbook 2014 (OBSAHUJE SPOILERY!)  http://www.rollespilsakademiet.dk/webshop/nordiclarpyearbook2014.pdf

8.6

252 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

sirienPetr 05.11.2017

 

[Festival elitních larpů | Estanor] / 9*; hráno bez těhotných hráček

Moon samozřejmě předcházela jeho ohromná pověst a navíc hrát ho na Elitním festivalu... očekávání byla značná a trošku škodolibě jsem čekal, jak moc budou přehnaná. Což se při pročítání materiálů k postavě, které jsem obdržel před hrou zdálo, že se naplní. Leč nestalo se.

Subjektivně musím ocenit jak postavy a příběh, tak celé zpracování a strukturu, s níž Moon hráče svým příběhem provází. Úvodní skriptované scény hru krásně nakopnou (a to i když se věci pokazí a hráči je zcela neelitně odehrají ve špatném pořadí). Průběh hry, kdy se řeší hlavní problém, zatímco postavy různě zakopávají jak o své vztahy a rozdílné zájmy, tak o události z minulosti, je výborně jemně přihřívaný příchozími zprávami a událostmi, které postupně mění atmosféru z uvolněné na dusnou. A závěr je krásná vygradovaná tečka, o to silnější, že ji vidíte přicházet.

Spolu s atmosférou se mění i podstata hry - na začátku vše působí jako argumentačka (pro některé i vztahovka), ale postupně se věci stávají tak nějak procítěnější a hlubší a hráči začínají hrát i více introvertně spolu s tím, jak k nim pronikají jednotlivá témata a jejich závažnost. Což - a to je nejvíc super - se děje plynule a postupně, bez velkých teatrálních zvratů. Hra trvá dost dlouho na to, abyste si ten přechod užili a je hezké vidět, jak to na jednotlivé hráče/postavy dopadá v různou chvíli.

Co je trochu zrádné je téma Moonu, které některé hráče (myslím, že zejména ty, kteří neviděli Firefly) trošku překvapilo - nicméně zážitek ze hry jim to rozhodně nezmenšilo.

Objektivně vzato mě docela zklamaly materiály k postavám - úvodní medailonky na mě působily dost nejasně a bylo pro mě docela těžké si z nich vybrat (navíc nebylo nijak naznačené, jaká témata se s tou kterou postavou pojí). Po přečtení detailů postavy, kterou jsem dostal, na mě už působila výrazně lépe a propracovaněji a i ostatní postavy co jsem tak viděl byly podobně kvalitní. Text k postavě ale bohužel obsahuje dost balastu a některé důležité informace v něm jsou předané trochu zmatečně - zároveň dodatečné tematické háčky a zápletky byly slabší (i když hra je naštěstí nijak moc nepotřebuje). Kdyby to chtěl ještě někdo někdy brousit, tady by bylo dost prostoru ke zlepšení - jinak to je jen rada "nenechte se odradit, ty postavy jsou lepší, než vypadají".

Moon má 10 výborně provázaných postav se silným příběhem, což si určitě zaslouží minimálně 6* do začátku. Struktura vyprávění si určitě zaslouží další +2 a další +1 za to, že věci v Moonu nejsou přímočaré a postavy v důsledku řeší více témat naráz - sice souvisejících, ale pocitově rozdílných. Za ty postavy bych ale dal -2 (bez konzultace s dřívějšími hráči bych nevěděl, jak si vybrat a snadno bych skončil s postavou, kterou bych úplně nechtěl) - na druhou stranu, subjektivně mi to výborně sedlo a přihodím ještě +2*, čímž se dostávám na 9*.

(William Tyler - obchodník)

DrakeMichal Mikuš 05.11.2017

Festival elitního hráče - listopad 2017

Zahral  som si Johna Raw-a. A hoci nie som fanúšik argumentačných larpov, tak z Moonu si odnášam dobrý zážitok. Určite k tomu prispela stupňujúca sa atmosféra, ale aj to, že hra nevyžadovala aby som 100% času aktívne hral na ostatných. Občas stačilo len tak sa posadiť a započúvať sa čo riešia ostatní.

Celkovo hodnotím 9/10. Ten jeden bod dávam dole za záver, ktorý bol síce dramatický a veľmi silný, ale vnútorne ma deptal a nútil škrípať zubami. John Raw by taký záver proste nedopustil ...

MaroMarek Hrdina 04.12.2016

Co více si přát, než začít larpovou kariéru právě tímto klenotem. Hra má na poměry komoráků extrémně dobře připravené postavy s množstvím odbočných linek a vzájemných vztahů, takže je neustále co hrát a co rozvíjet - naopak některé z linek se v rámci hry ani zahrát nestačí, jelikož hra dynamicky posouvá příběh dál chytrými zásahy z venčí. Příběh je dynamicky, jasný, zřetelný, směřující k jednomu z nevyhnutelných rozuzlení. Hra má na komoráky velmi dobrou výpravu, zajímavé mechaniky a mrazivý závěr. V rámci komoráků šlo o mou nejsilnější zkušenost. 9/10

Hráno v květnu 2016 v Brně, postava otce Josepha, díky které jsem si užil i zajímavá vnitřní dilemata.

ŤofkaViktorie Knězková 07.10.2016

Do Moonu jsem šla s tím, že to bude takové nostalgické zavzpomínání na to, jaké larpy se hrávaly a připadaly nám dobré před lety... A byla jsem hodně zklamaná, protože to byla skvělá akce i na dnešní poměry :)

Nechci to příliš rozepisovat, tak vyzdvihnu jen pár bodů: prostředí, mechanika vyjádření názorů skrz kostým, gradace, závěrečný proslov(y) - a hlavně, hlavně samotný závěr. 

Ty hajzlíci organizátoři to vygradovali tak, že se mi v jednu chvíli fakt podlomily kolena a měla jsme co dělat, abych nevykřikla šokem...

 

Jakože jo, no. To chceš!

DavidDavid Vávra 01.05.2016

Benedikt Grey

Hru jsem hrál v Hradci Králové v podniku Hnízdo snů. Měl jsem o hře velké očekávání tady z databáze a jsem velký fanoušek Firefly. Trochu mě to zklamalo, čekal jsem víc emocí a dilemat. Na běhu byli 4 prvohráči, což hru ovlivnilo. Ale není to výmluva, měli jsme se my zkušenější víc snažit :) V první části hry bylo možné řešit svoje osobní linky a tajemství a ta byla docela krátká - jenom tak hodinu. Spoustu hráčů nestihlo svoje linky rozjet. Pak se něco stalo a vzhledem k závažnosti situace už osobní linky nebyly tak důležité. Ta druhá část byla zas možná zbytečně dlouhá, často jsme se v argumentech točili v kruzích.

Hru guvernéra jsem si užil, bavilo mě přerušovat ostatní, řídit trochu diskuzi, přednášet závěrečný proslov. Začal jsem jako maminčin mazánek a plánoval jsem se matce vzepřít. Vzhledem k závažné situaci k tomu nakonec nedošlo, to mě trochu mrzí.

Nicméně hra je to i na dnešní poměry velmi kvalitní. Oceňuji organizaci Riwiho, řekl nám všechno podstatné a pomáhal hráčům i během hry. Rekvizity byly super, především vyjádření názoru příslušnosti k Alianci/Hnědokabátníkům kostýmem a efektní změny názorů. Také oceňuju jemné narážky na seriál a jeden moment z historie Československa. 

7/10 - velmi kvalitní hra, ale náš běh mohl být emotivnější. 

NifMarkéta Gajdošová 22.04.2016

Ze začátku jsem se docela bála, že se vysoká očekávání nenaplní a že to ještě zkazím ostatním, protože se mi úplně nedařilo hrát jak jsem si představovala. Moje postava (TJ Stone) neměla moc prostor něco řešit (alespoň se mi to tak zdálo) a sama jsem byla prvních pár minut dost nejistá (únava, nervozita a podobné záležitosti).

Ale to se brzy změnilo a už nebyl čas na "záležitosti," úvanu ani chybování.

Miluju Firefly, a být "tam"  v tomhle okamžiku, pro mě byl hodně silný zážitek.  Technicky zmáknuté perfektně. A všímavější lidi pobaví (a zamrazí) z hromady "easter egů"

MartinaMartina Drdlová 04.10.2015

Moon byl můj první larp a i když jsem o něm slyšela hodně věcí, nikdy bych si nedokázala představit, že bude právě takový. Hrála jsem Sofii Troy a pokaždé, když si na Moon vzpomenu, začnu se nepatrně klepat. Byl to opravdu silný zážitek a jsem ráda, že mám na svůj první larp zrovna takové vzpomínky.

BellgKosour Lubos 24.07.2015

Tento Larp kde se

ViperLukáš Makovička 07.07.2015

Postava: Ian Nest

Hráno v rámci: Larpový dýchánek 2014

Hře musím pochválit ktásný setting, který pro mě byl dost nový. Ano, seriál Firefly jsem neznal. Také musím pochválit myšlenku "kostýmů" vyjadřujících názory postavy. Postavu Iana jsem si maximálně užil a dokonce jsem díky ní snad poprvé pocítil potřebu si jako postava sednout do kouta a tam skoro 20minut jen sedět a mlčet a přemýšlet o sobě a své budoucnosti. A nutno říci, že těch 20minut pro mě bylo nejsilnějších 20minut jakých jsem snad na komoráku kdy zažil.

Hodnocení: 9/10 (hra 8/10, +1 za pro mě nový "introvertní" zářitek)

FoxxXJiří Liška 12.05.2015

Zatím asi nejlepší larp, co jsem hrál. Líbila se mi hutná atmosféra, napětí a vážnost situace. A je to ten typ komoráku, jaké mám rád. Tedy bez dělení na scény a bez předepsaného jednání. Každá postava má o ostatních více či méně omezené informace a případně nějaká tajemství. Když se prořeknete, máte problém. Nejen takto můžete děj ovlivnit. Nicméně... v Moonu zjistíte, že osud je někdy pěkná svině. A že má občas smysl pro dost černý humor :)

Hráno na GameConu 2014.

DanielaDaniela Procházková 31.03.2015

Tehle krásný kousek jsem si zahrála teprve včera, někdy se doporučuje hodnotit s odstupem, zrovna já, podle toho, jak jsem dopadla, bych asi měla. Ale neodolám. Ještě nikdy mě nic nedostalo tolik do kolen. Možná je to i okolnostmi a víkendovou brutální spánkovou deprivací, kterou jsem ještě zdaleka nenapravila, ale role Sofie mě na konci totálně pohltila a hrozně všem děkuji za parádní zážitek.  Prostě děkuji, že jsem si mohla vyzkoušet situaci, o které často přemýšlím, jak bych se v ní zachovala a zachovat se tak, jak bych si od sebe představovala a přála, bylo to moje osobní vítězství. A ještě teď jsem z toho celá hrozně špatná. Díky lidi, díky...

 

TrissSabina Žilková 10.03.2015

Zahrála jsem si TJ pod vedením Tarí a Chyna na Komorním Lipníku, a musím říct že to byl zaručeně jeden z nejvypjatějších, nejlepších a nejemotivnějších larpů které jsem kdy hrála. Ačkoliv jsem před hrou slyšela nesčetně spoilerů, prostě žádný mě nedokázal připravit na ten kruto-husto-epickej vír emocí a tornádo citů a nerozhodnosti. Do poslední chvíle jsem si myslela že vím jak se rozhodnu, že udělám to, co bude třeba, ale stejně se to v jeden moment všechno zvrátilo jinak. Jsem strašně ráda že jsem měla možnost si tenhle larp zahrát a skládám obrovskou poklonu jeho tvůrcům a samozřejmě svým spoluhráčům :)  

CaitlinJana Kratochvilová 10.03.2015

Hráno na Komorním Lipníku (postava Sofie), 8. 3. 2015, uváděno Tari a spol.

Síla. Dokonalost. Wow. Pro mě jednoznačně zatím nejlepší larpový zážitek. Byl to první larp, který mě dohnal k slzám a tak monstróznímu víření pocitů, že jsem se z toho musela celkem dlouho vzpamatovávat. Larp je úžasný nejen proto, že dokáže vzbudit emoce v snad úplně každém, ale také kvůli tomu, že když vám jen na chvilinku přijde, že nějak momentálně nemáte co řešit, hned se stane něco a vy opět nevíte, s kým mluvit dřív, takže zapomeňte na to, že byste se během larpu byť jen chvíli nudili.

Už velmi dobře chápu, proč má Moon ten cejch něčeho úžasného a must-to-play, protože... ano, je to na 100% must-to-play :) Čistě 10/10.

BambiRoman Vantuch 08.03.2015

Komorní Lipník 8.3. 2015 - John Raw

Hra: Jak se mění naše názory? Jak se měníme my? Co lidé okolo nás? Jaká je cena za svobodu? Můžeme ji někomu vnutit? Jde na to vůbec odpovědět správně?

Usnesení:  Jsem vděčný Moonu za můj první velice intenzivní larpový zážitek, ne nadarmo mi byl doporučen jako Must-to-play.

SmaydyJakub Švarc 08.03.2015

Moon jsem hrál dvakrát. A podruhé to pro mě byl silný zážitek a dlouho jsem z toho byl na dně a klepal jsem se. Fakt jsem si to na produhé moc užil, jednak potože tam byli skvělí hráči, jednak postavou, kterou jsem si vybral. Musím říct, že se opravdu povedl. Doporučuji si jej zahrát.

RoMiRoMi Michalíková 28.12.2014

Skvělý LARP, ačkoliv se mi v průběhu zdál docela rozvleklý, děj výborně gradoval a konec naprosto nečekaný. Rozhodně doporučuju.

 

TermotTereza Žáčková Motalová 21.12.2014

Bylo to super a všem doporučuji :)

KukulínMilan Houžva 18.11.2014

Měl jsem možnost si MOON vyzkoušet na letošní CVVZce a musím říci, že se opravdu jedná o naprosto úžasnou věc. Máloco mě tolik dostalo, jako právě tento larp....prostě skvělé. Díky za to.

TiriusJan Staněk 11.11.2014

Jeden z komorních LARPů, které na mě nejvíce zapůsobily... Atmosférou, výpravností, vyvrcholením.

Bylo o čem jednat a děj se posouval dopředu. Navíc jsem si jistý, že kdybych měl příležitost hrát ho znovu, za jinou postavu a s jinými cíly, užil bych si ho úplně stejně.

Takřka povinnost pro každého přívržence komoráků. 9/10

JarikVojta Jurečka 28.09.2014

Tenhle larp byl opravdu ten nejdrsnější larp co jsem kdy hrál, i když moje postava nakonec získala co chtěla, neradovala se dlouho.Atmosféra života na jiné planetě, popř. měsíci je úchvatná a celkové se miten larp zdál dobře udělaný. Určitě stojí za zahrání.

GavrocheJan Winkelhöfer 30.07.2014

Moon mi byl dlouho předkládán jako jakýsi etalon komorního larpu. Otázka “Ty jsi ještě nehrál Moon?” doprovázená nevěřícným výrazem na mě ze všech stran vyskakovala a byl jen jeden způsob, jak se jí navždy zbavit a zjistit, nakolik splnitelná jsou ona vysoká očekávání.

Pro ty, kteří nechtějí číst do konce: Ano, jsou splnitelná.

Hrál jsem guvernéra a ta role mě přinutila citovat špičkové (byť fiktivní) vědce a (naprosto skutečné) prezidenty. Také mi umožnila si vyzkoušet, jak zahrát dynamicky se vyvíjející vztah ke skupině lidí, kde byste správně neměli nikomu stranit, ale reálně něco takového prostě nejde. A pak přišel čas nesnadných rozhodnutí...

Určitě si chci guvernéra někdy zahrát ještě jednou. Zůstává ve mně mnoho otázek, zpětně vidím řadu alternativních možností, jak některé situace řešit. I po dohrání ve mně zůstává velká zvědavost nad tím, co všechno by šlo a jak. A to je vlastně dost vzácný pocit.

Celkově je Moon skvělý, do detailů promyšlený a na poměry komorního larpu nečekaně výpravný. Pro mě je ale hlavní, že obsahuje výrazný morální přesah, jehož dilemata vedou k důležitým otázkám i dlouho po skončení akce. 9/10

DukolmJakub Červený 27.07.2014

Moon jsem hrál na GameConu 2014 páteční raní běh.

Jako fanouškovy Firefly mi byl larp doporučován a veleben. Díky tomu jsem pak měl i trošku větší očekávání.

Rozdělím to tedy na hru a její závěr. Hru jsem si užil diky pár hráčům i dost intenzivně ale pouze jen v několika okamžicích a né celkově. Závěr ten mě opravdu dostal tak, až jsem rád že jsem byl popraven. 

Jindři:)Jindřiška Nejedlíková 21.07.2014

Na Moonu byla příjemná hudba a velmi silný závěr, kde jsem dostala i možnost volby - tedy jako postava ve skutečnosti moc ne, ale jako hráčka ano. Čekala jsem silnější atmosféru, kterou má Firefly... A pak jsem si zase ověřila, že když hraju matku (Caroline Grey) a mám podporovat svého syna, kterého hraje člověk, jenž mi nesedl (měl být silně ovlivňován matkou, jenže ten dotyčný si nehleděl vůbec toho, co bylo k té postavě napsáno a to už ani v předscénách), hraje se to celé dost těžko a hlavně si to člověk pak moc neužije. Ale věřím, že jiné postavy z toho mohou mít silnější zážitky.

MuDaniel Hrnčíř 21.07.2014

Hodnotil jsem: nehodnotil, protože to prostě nejde.

 

Na Moonu jsem krásně viděl, jak hru dělají hráči spolu s organizátory. Já to hrál na GC 2014 a můžu říci bohužel, protože GC je určen nejen pro larpaře, ale i pro lidi, kteří si chtějí larp zkusit. Naše hra byla tragická. Měli jsme tam 3 prvohráče z nichž dva část hry nechali sklouznout do parodie a ti zbylí to zachránili jen občas. Už minulý rok jsem byl podobně zklamán...

Jsem si prostě jist, že autoři Moonu nechtěli hru, kde by se dva hráči smáli a kněz v šortkách dělal (parodoval) požehnání. Takže já si z celé hry pamatuji 4 hráče (i se mnou) z 6. A jen stěží jsem se přemáhal, abych neposlal (jako mrzák) na smrt člověka, který tu hru kazil. 

Hrozně mě to mrzí, protože vím, že bych si Moon neskutečně užil s lidmi, které bych si vybral. Takhle bych mohl hodnotit jen dobře napsané postavy a předpřipravený backround světa a část příběhu - je mi jasné, že bych hodnotil 8 - 10, ale takhle nevím.

Sorry, vím, že autoři nemohou za hráče na GC, ale 3 prvohráči a dva jednoroční larpáci prostě neudělají ze sebelepší hry suprový zážitek.

Ty vole, ale i přesto jsem se slušně bavil.

SojkaMarie Štefanidesová 17.06.2014

Moon pro mě byl jestli ne nejsilnější larp, který jsem kdy hrála, tak jeden asi ze dvou. Při výběru postav jsem hned věděla, která mi sedne - nemýlila jsem se a na zážitku se to určitě podepsalo. Měla jsem ale taky štěstí na spoluhráče a též musím moc poděkovat Arwi a Kubovi za uvedení hry. Prožívala jsem neuvěřitelně silné emoce, na konci jsem měla v očích opravdické slzy a nemohla jsem ani pomoct s uklízením rekvizit, protože se mi ruce třásly natolik, že jsem v nich nic neudržela. Což je velká pochvala. Znovu bych Moon hrát nechtěla, protože už by tam nebyl ten prvek překvapení a atmosféra strašné nejistoty, která k zážitku ohdně přispěla, ale jsem velmi ráda, že jsem měla možnost to zažít. 

EvaEva Pavlorková 16.06.2014

Moon mě víceméně zklamal. Navzdory očekáváním jsem během hry neměla emoce téměř žádné, dilemata taky ne, často jsem si ani nebyla jistá, co hrát. Bylo zajímavé pozorovat některé vypjaté scény ostatních a oceňuju originální mechaniku vyjádření názoru skrz kostým baretu nebo kabátu a zajímavě zpracovanou zpětnou vazbu, víc mi to asi nedalo. Nejvíc mě zamrzelo, že vysvětlení, co se na scéně celou dobu dělo (jak to bylo doopravdy, o čemž mi často chyběly informace - každý tvrdil něco jiného), jsme nedostali na místě a budu si na něj muset počkat mailem. :(

MartinMartin Pém 14.04.2014

Můj úplně první larpík, takže nemůžu srovnávat. Ale udělalo to na mě velkej dojem, mohl jsem kecat úplný kraviny a nikdo ani pohoršeně nezvedal obočí, good. Začátek byl trošku rozpačitej, možná kdyby organizátor vběhl do místnosti a někomu dal na úvod pěstí nebo ho polil studenou vodou...ale to bude třeba jinde. Naštěstí se to rychle rozjelo, začly hádky a intriky...nečekané situace...a bezvadnej závěr. Jo, za mě supr!

KatooKatka Winkelhöferová 14.04.2014

Luxusní larp s hustokrutopřísným rozuzlením.  Tak silné emoce ve mě zanechalo jen málo larpů. :)

RadoRadek Hübl 13.04.2014

Miluju když se dá do příběhu vrátitia vyzkoušet co by, kdyby...takže Moon určitě někdy znova. Setkání u čajíčku postupně graduje a nakonec všichni (?) sklizí následky svých rozhodnutí. Závěr pro mě max. silný...

John JarikFilip Novotný 19.03.2014

Jedna z her, které mi sedly. Silný zážitek.
Když se hra (a zlváště postava) trefí do vašeho momentálního zdravotního stavu (a tím nemyslím HAPPY),...
užijete si ji jinak. Nemusíte přemýšlet nad tím, jak ji hrát, Vy totiž přesně víte, jak se cítí.
---
Druhé kolo. Stejně dobrý zážitek. Ta hra je prostě dobrá.

DikobrazJosef Kundrát 10.03.2014

Moon mě bavil a myslím, že je to super larp. Umí velmi silně zprostředkovat jednu těžkou situaci a dobře s ní pracuje v poherních workshopech. Moc se mi také líbí promyšlenost a propracovanost postav, skryté odkazy a míra detailu ve hře. V některých momentech jsem měl pocit (především uprostřed hry), že není co dělat, ale zpětně hodnotím, že je to tak správně. Hrál jsem běh uváděný Tarí a Wladkem v Ostravě, březen 2014.

WlernLukáš Třískala 24.02.2014

Hrál jsem za Gideona na pivku 12° a byl to skvělý Larp. A navíc

se s tím Aki, Stopka a Tygr "popraly" skvěle a uvedli to opravdu pěkně. Rekvizity úžasně důmyslné (ampule na léky) a vlastně všechno.

Jediný, co mi na moonu vadilo bylo to, že si mě Sofie nevzala, ale to je moje chyba...

A navíc jsem se s postavou doktora téměř dokonale stotožnil...

YenyTereza Stratilová 16.02.2014

Z mé vlastní zkušenosti film, o kterém se hodně mluví, stojí většinou za houby. Stejně tak jsem si myslela, že to bude is  Moonem. Lidi se z toho mohli zbláznit. Říkala jsem si, že je to nějaký davový šílenství. A pak jsem začala hrát...

Moon mě pohltil během první půl hodiny (možná i dřív), postava a já se vě mně slily a najendou šlo o osud naší osady.  Výčitky svědomí, pocity podvedení, strach a napětí. A nakonec pocit zmaru a prázdnoty. Tma a křik, pak nějaké oficiality, které se mě už netýkali. Byla jsem dávno v jiném světě. Poslušně jsem se odebrala, kam jsem měla. Z tranzu mě probral až výstřel. Rána, která zarezonovala celým mým tělem. Společně s dutým nárazem těla někoho, na kom mi záleželo, jsem klesla k zemi i já. 

Moon už hrát nechci, ale jednou je to must!

IsaAlžběta Žilková 12.02.2014

Na rozdíl zřejmě asi od každého jsem o Moonu nikdy předtím než jsem dostala možnost si ho zahrát neslyšela. Ne, neslyšela jsem ani o Firefly. A vůbec ničemu to nevadilo. 

Před hrou jsem měla dojem, že svoji postavu (Caroline Grey) absolutně nepobírám. Byla jsem si celkem jistá, že jsem konečně narazila na něco, co prostě nedokážu zahrát. Během hry ten pocit nějak zmizel, protože na moje vlastní emoce prostě nezbylo místo. Slzy jsem nemusela hrát. A nikdy v životě se mi nestalo, ani by mě nenapadlo že se to může stát, že se mi po hře budou třást ruce tak, že málem rozliju zdravotní doušek na posilněnou. Moon se mnou otřásl tak, jako ještě nic předtím. Což je možná dobře- možná ne. 

Nicméně moje hodnocení je čistých 10/10. A říkám: hrát Moon a klidně umřít. 

ChynJosef Tisoň 11.02.2014

Já dávám 10/10. Už se mi párkrát stalo, že jsem byl po larpu emocionálně nabitý, abych na něj vzpomínal ještě dlouho poté a abych si ho opravdu užil. Ale MOON mi dal ještě něco navíc. I přesto, že jsem hrál za postavu která se mnou moc společného neměla (Ian Nest), tak jsem si hru užil natolik že bych se na konci i rozbrečel. Vlastně jsem slzy neuronil jen proto, že jsem byl natolik unešen celým larpem, že jsem tak nějak zapomněl na to že bych mněl brečet. Po ukončení hry jsem zůstal na místě, neschopen nějakého většího pohybu. jen jsem se klepal.

Jestli jste moon nehráli, pak neváhejte. Opravdu nejlepší larp jaký jsem kdy hrál (a to už jsem si toho odehrál docela dost)

DikéKateřina Eva Andrysová 11.02.2014

Stejně jako Ferda pode mnou, ani já nemůžu dát plný počet bodů. Za prvé mě opravdu mrzely chyby/překlepy v postavách, případně některá fakta, která nebyla úplně vysvětlena nebo věty, které si člověk musel přečíst čtyřikrát, aby dávaly smysl. Nicméně Moon byl pro mě velmi silný (Sofie Troy), prožila jsem si něco naprosto neuvěřitelného, a musím říct, že to stálo za to. Klidně bych si to dala ještě jednou.

FerdaOndřej Harnušek 09.02.2014

O Moonu jsem slyšel vždy jen samá superlativa, chtěl jsem tedy vyzkoušet, zda se můj názor nebude lišit. Neliší.

Larp je opravdu svou kvalitou velmi na úrovni, což bylo u mě okořeněno i tím, že mi doopravdy sedla postava (Otec Joseph). Slzy na larpech se objevují, ale ještě jsem nezažil hru, kde by na konci tekly tolika hráčům/postavám. Taková dávka emocí v člověku zanechá opravdu hloboký dojem.

Jediná věc, která mi zabránila dát 10 místo 9/10, byly pravopisné chyby či překlepy v materiálech ke hře (popisy postav, herní informace atp.). Věřím, že pokud autoři své materiály hodí někomu na korekturu, bude vše už opravdu bez poskvrnky ;) Díky moc za prožití Firefly na vlastní kůži!

CiriTereza Staňková 22.12.2013

Monn je dobrá hra. Užila jsem si především sledování ostatních osobních příběhů a poznávání charakterů lidí. Postava mi vůbec nesedla (TJ Stone), což neberu nutně jako negativum, byla to velká výzva, drsňačky prostě moc neumím. Možná proto jsem se cítila spíš jako pozorovatel. Teprve zpětně mi došlo, jaký pro mě měla hra význam. Víc než o svobodě pro mě byla o hledání přátelství. Nepomohlo ani se obětovat ani svěřit, ale nechat si pořádně vynadat. Díky!

NilwineKatka Hubená 02.12.2013

Sofie Troy

Velmi dobrý larp, ze kterého pár naoko jednoduchých mechanismů, skvěle vyvážené nastavení postav a výborná zpětná vazba (kdy autoři opravdu vědí, k čemu je zpětná vazba dobrá :) ) dělají larp nezapomenutelný! Asi ještě nikdy jsem u komorního larpu neměla tak silný pocit, že organizátoři přesně vědí, co chtějí larpem sdělit, a mají celou hru tak pevně v ruce, že hráče téměř neviditelně, ale zároveň úplně precizně, dokáží vést tam, kam je potřeba. Takhle si představuji opravdu kvalitně zvládnutý komorák.

Larp pro mě byl o rozhodnutích a přijetí zodpovědnosti za ně a po lehce pomalé první části hra vygradovala tak, že jsem se nestačila divit a v závěru nutil notně přemýšlet o svých činech nejen postavu, ale i hráče, takže za mě 9/10 a poklona autorům.

EliškaEliška Applová 04.11.2013

Jsem moc ráda, že mi Moon skrz Sofii umožnil rozhodovat se ve věcech, který v běžným životě snad nikdy nebudu muset řešit. Jsem ráda, že jsem mohla hrát za postavu, která měla pohled na svět odlišný od toho mého.
Všechny postavy mi přišly ohromně zajímavý a propracovaný, ani nemluvím o volbách, které musely činit.
Byla to silná hra, na některé okamžiky budu ještě dlouho vzpomínat!

DanielLeoš Kyša 03.11.2013

Jedním slovem: geniální.

LVViktor Zemene 03.11.2013

nastrel komentare, mozna doplnim, az se mi to trosku rozlezi

Ptal jsem se: "Jaky je nejlepsi komorak, co jsem jeste nehral?"
Rekli mi: "Moon."

Neni to pravda, po dnesku je Moon asi nejlepsi komorni larp, ktery jsem kdy hral.

Pokud by se me nekdo zeptal, jak ma vypadat skutecne kvalitni komorni larp, uvedl bych Moon jako priklad, mozna ne po strance herniho designu, ale celkove proste od uvedeni, po reflexi, pres dejove posuny a organizatorkse vstupy obecne.

Az vyrostu, chtel bych byt jako Estanor s Filipem (a taky mit po ruce ty zbyle autory do party :)

MorgainKateřina Holendová 07.10.2013

Hodnotím 9/10.

Hrála jsem ho po mnoha letech jeho uvádění a moho jsem o něm slyšela a i tak hra naplnila moje očekávání. Ačkoliv jsem asi neměla nejzábavnější postavu pod sluncem, tak mě hra vtáhla natolik, že jsem v rámci ní udělala jako postava rozhodnutí, které bych jako hráč při zdravém rozumu neudělala. V rámci reflexe, která byla v této hře výjimečně dobře pojatá, jsem si to i uvědomila a toho si cením.
Jeden z nejlepších komoráků, co jsem kdy hrála.

SotkisPaklíč Po'Kradlowics 14.08.2013

Hral jsem na "Komorni Trebici 2011". Jedna z neintenzivnejsich komorin, jake jsem hral. 2 body dolu vlastne nespravedlive strhavam hlavne za to, ze je to "komorina" a ty mi dokonale sednout nemuzou, protoze mam rad Sandboxovost.
8/10

LudmilaLudmila Jarošová 25.06.2013

Pro mě zatím jeden z nejlepších komorních larpů. Pěkná atmosféra, dobře zpracované prostředí. Přestože mi postava dost nesedla, spoustu jejích motivací mě míjelo a první půlka hry mě moc neoslovila, druhá polovina hry trochu rozpačité pocity hodně napravila a závěr byl vskutku epický.
Hodně oceňuju výběr postav předem, tedy možnost si pořádně pročíst postavu a trochu si připravit kostým.

DruidPetr Sýkora 14.06.2013

Moon byl pro mě dlouhou dobu nejlepší LARP, co sem hrál, kterýmu se ostatní (s výjimkou Never Let Me Go) ani nepřiblížily a i poté, co byl na prvním místě vystřídán Doktorovým Iure, zůstává LARPem, na kterej strašně rád vzpomínám a kterej si někdy rád zahraju znovu.
Vyzdvihnout musim výběr a rozdělení rolí dopředu - věc, kterou by měly (podle mě) využívat všechny LARPy, kde je to možný a smysluplný. Protože mít možnost si postavu pořádně prostudovat a rozmyslet si jak jí chci hrát má určitě smysl. Během těch 15 minut, co má člověk obvykle, je rád, že si zapamatuje vlastní jméno, natož nějaký složitý vztahy, události z minulosti a bůhvíco ještě a lovení informací z papíru atmosféře nepřidává.
Připravený scény na začátku sloužící k dostání se do rolí, vžití se do situace a k vybudování atmosféry jsou taky skvělej nápad.  
Moon má skvěle propracovaný postavy (na někoho možná informací moc, ale já oceňuju, když o postavě vim víc než jen to nejnutnější minimum, líp se mi pak do ní vžívá a postavy jsou pak obecně takový "živější". Navíc tu má člověk čas si postavu nastudovat).
Jinak můžu jenom zopakovat, co již bylo napsáno pode mnou: Skvělej příběh s úžasnou atmosférou, gradací a velmi velmi silnym závěrem.
9/10

P.S. Kvůli Moonu sem skouknul Firefly, za což díky. Firefly je supr :)

ZappoPetr Špiřík 03.06.2013

Komorní larp, který jsem si zahrál tak jak mám rád - čili při betatestu, s koherentní skupinou spoluhráčů a pocitem něčeho nového. Přestože neznám Firefly, tak jsem se do role dostal poměrně v pohodě, byť míra textu ke vstřebání s místy nejasným vyzněním byla velká.
Komorní larpy nejsou moje parketa, ale když už, takhle nějak si představuju počin, který má na to, aby se mu říkalo "larp" a ne "etuda u stolu" případně "hříčka na odpoledne". Můžu určitě doporučit. 8/10

PavelPavel Tatíček 16.05.2013

Firefly neznám. Leda vim, že je to spojení westernu a sci-fi. Ani jedno z toho nemam moc rád. A přece byl Moon naprosto skvělej.
Precizně připravený postavy, počáteční a pak i průběžná zápletka, ač neznalec taxonomie bych tomuhle typu LARPu řikal LARP psychologickej - jde hlavně o postavu jako takovou - jakej má názor na svět, názor na ostatní, názor na sebe samotnou... Jaký má potřeby, touhy, chyby... To všechno dohromady udělalo z Moonu senzační LARP, kterej určitě doporučuju (pokud máte styl LARPu, co jsem tu popsal, rádi, pak je pro vás Moon přímo povinnost).
Snad jen kvůli úplnýmu konci, kterej mi přišel trochu protahovanej, dávám "jenom" 9/10

DrirrFilip Appl 23.04.2013

Přidávám se k pochvalným hodnocením. Roli guvernéra jsem si prožil opravdu silně a musím říct, že jde o jeden z největších larpových zážitků. Hra je jinak veskrze jednoduchá a těží z mistrně napsaných postav a několika detailů (projevy, rádio, oděvní doplňky...), které ji posunují nad většinu ostatní produkce. Přiznám se, že závěrečná reflexe na mě byla až moc dlouhá a až moc podrobná. Raději bych si hru promyslel, sám se s ní vypořádal a až pak ji třeba rozebíral. Takhle, byť se orgové snažili nijak netlačit, jsem cítil, že se ode mě očekává ke všemu se nějak vyjádřit. Jinak ale klobouky dolů. 9/10

SlavenSlaven Elčić 13.04.2013

Musel jsem si 3 roky počkat, než jsem si konečně Moon zahrál (parně zázrakem se mi podařilo udržet se stranou úplně všech informací a spoilerů) a dostal jsem všechno, o čem jsem snil a ještě pár vychytávek navíc. Když jsem se dnes ráno probudil a tlačila mě levá ruka od berle, vybavily se mi znovu všechny fantastické scény, jichž jsem byl svědkem i těch, kterých jsem se sám účastnil. Mám rád westerny, mám rád sci-fi, mám rád Firefly, mám rád, když se na larpu brečí, nejvíc mám rád, když se tam brečí kvůli mně a tím je to ložený. Náš běh byl složený částečně ze zkušených hráčů a částečně z nováčků, mně se ale se všemi hrálo dobře, speciální dík míří naší Sofii. 10/10

PatrikPatrik Krupička 02.04.2013

Jako larp podle Firefly? Jako westernoscifi? Jako prokleslené postavy? Jako spousta překvapení? Jako hodně hustě!
Mám za to, že to byl druhý komorák, který jsem hrál a do komorákového světa mě vcucnul a už nepustil.
A při závěru se mi klepaly ruce a to se počítá!
9/10

PEEPAPetr Holenda 28.03.2013

Ackoliv se nepovazuji za znalce Firefly, na LARP jsem se diky jeho settingu tesil jako na neco kapku netradicniho a nebyl jsem zklaman. Jednalo se predevsim o supr praci s atmosferou a stupnujicim se napetim s vybornym zaverem. Silny zazitek zarucen, urcite i diky skvelym hracum, na ktere jsem mel stesti. Za 9.

benzinLukáš Benda 23.02.2013

Zajímavý seting westernoscifi. Nicméně jde spíše o průměrný larp, kde nic nepřekvapí. Musíte hrát opravdu zásadně nechápavou postavu a ještě být hodně dobrý hráč, aby jste zápletky neprokoukli. Nebo musíte mít víru v neočekávaný zvrat, který se ale nedostaví.

RozumFrantišek Vondrák 22.02.2013

Kombinace westernu a sci-fi? Může být něco lepšího? Nicméně i pokud by vás tato kombinace spíše děsila, není to příliš důležité. Důležité je, že larp zpracovává nadčasová témata o zodpovědnosti nejen za sebe, za svoje blízké, ale i za celý svět. Díky tomu, ale i díky silným dramatickým scénám, díky finále a díky zakončení zpětnou vazbou, která vám pomůže ještě více si z larpu odnést a víc o jeho tématech přemýšlet, je to jeden z nejlepších komoráků. 10/10

AinéAnna Wagnerová 09.02.2013

Mám trochu problém tuhle hru hodnotit. Ač uznávám všechny její kvality, dost výrazně mi nesedla přidělená postava a v důsledku toho jsem si hru nedokázala moc vychutnat.

FeainSarah Feain 06.02.2013

Hrála jsem betatest této hry a vím, že došlo k několika úpravám. Už v době, kdy jsem ji hrála mě nic méně velmi zaujala, jak silným příběhem tak pěkným názorovým rozložením postav. Kouzlem hry je mimo jiné i její logistická nenáročnost. Drobnosti, které bych vytkla byly myslím již napraveny- jednalo se zejména o trochu problematickou práci s časováním (volnější začátek a pak se vše tak semele, že už není kdy co řešit...) a problematické zapojení jedné až dvou postav ve všech fázích hry. I tak to byla švanda!

PyverrnJan Peterka 24.01.2013

Vše již napsáno. V mém běhu se sešla velmi silná sestava hráčů a díky tomu se tento LARP pro mě stal jedním z nejlepších, na které vzpomínám jen v dobrém. Klobouk dolů.

HrošeMagda Ördögová 12.01.2013

Pro mě se Moon řadí mezi tři nejlepší larpy, jaké jsem zatím hrála. Výborně napsaná postava, vyhrocené debaty, gradující atmosféra a hlavně neuvěřitelně silný závěr. Myslím že nemá smysl psát nic dalšího, protože víceméně všechno už tady bylo řečeno. :-)

ShuniikJakub Weberschinke 12.01.2013

Pro mě zatím nejlepší komorní larp, kterého jsem se zúčastnil. Pro ideálně nastavená postupná gradace společně s nečekaně silným závěrem ve mně nechala silné dojem ještě dlouho poté. Všechny postavy dohromady tvořily skvělý celek a dobře se doplňovaly, odděleně byly uvěřitelné a zajímavé. Jako jediné drobné negativum pro mě byly oděvních doplňků jako vyjádření podpory jedné či druhé straně konfliktu, které mě spíše rušily a přišly mi nadbytečné.

HaraldPetr Kamínek 11.01.2013

Velmi povedená hra. Postupně gradující atmosféra s naprosto dokonalým finále. V naší skupině - ačkoliv jsme měli polovinu hráčů, kteří předtím žádný LARP nehráli - se podařilo velmi dobře vyhrotit vztahy a zažít si několik emocionálně vyhraněných chvil. Chytře udělané rekvizity hru jenom podtrhují. Rozhodně patří k tomu nejlepšímu komorních LARPů, které jsem kdy hrál. 8/10.

TariRenata Doubravová 11.01.2013

Hra, která se mi dostala pod kůži, uvědomit si, jak je snadné přijmout životní  rozhodnutí ve hře a jak jiné by bylo rozhodnutí ve stejné situaci v životě. Hodně přemýšlení při hře i po ní o ní. Díky moc za skvělou hru.

KamilKamil Buchtík 10.01.2013

Velmi povedená hra, objektivně kvalitní a propracovaná. Osobně jsem si ji bohužel moc neužil, ale znám takovou pouze jednu další osobu. Musím ocenit závěr, zpětnou vazbu a rozhodnuutí tvůrců, že nemusí být cílem larpu pouze pobavit hráče.

ArwiBlanka Hanzlová 07.01.2013

Hra, o které jsem přemýšlela ještě dlouho potom, co jsem ji dohrála. Ústřední příběh byl doprovázen řadou vedlejších linek, prostoje jsem z pohledu postavy obchodnice nezaznamenala. Bezvadně našlapaný a promyšlený příběh s dobrým rozjezdem v podobě rozehřívacích scén a silným závěrem. U jiného larpu bych nejspíš řekla, že mi chyběl sparing pro hraní (jediný víceméně pozitivní vztah mé role se zkrátka nestíhal), ale tady to ještě přispělo k umocnění dojmu z postavy.

ReinitaPetra Lukačovičová 05.01.2013

Jak už to tak bývá u kvalitních (a opěvovaných) her, laťka mých očekávání byla vskutku velmi vysoko. Bylo pěkné tu hru sledovat - funkční mechaniky, plynoucí děj, postupná gradace. Jen jsem to celé sledovala zvenčí. Moje postava mi prostě nesedla a v podstatě mi neumožnila se hry plnohodnotně účastnit (pak jsem zjistila, že tento problém měli v této roli i někteří moji předchůdci).
Takže za mě 6/10.

LischaiPavel Gotthard 03.01.2013

Moon je král mezi komorními larpy. Silné téma, pečlivě vedené motivy, dobrá pointa, zábavný herní průběh - všechno je tam, kde má být. 9/10, od maximálního hodnocení mě dělí jen to, že jsem Moon hrál ve skautské klubovně, ne v nějaké haciendě v polích.

ZevlaZevla Zevla 28.12.2012

Hrála jsem jen betatest, takže ani nevím, jak moc to od té doby orgové ještě vychytali, ale už tehdy ta hra byla strašně silná.

BaldaJakub Balhar 28.12.2012

Jeden z nejlepších komorních larpů, které jsem kdy hrál.
Seriál jsem před hrou neznal, hra mě přesto velmi nadchla. Postav a pozadí světa bylo na můj vkus poněkud příliš mnoho, ale díky tomu, že bylo vše podstatné na konci krátce shrnuto, bylo možné se v tom neztratit a tak to vše dostat do hry.
Hra je především konverzační. Moc technik jsem v ní nezaregistroval ale nastavení postav mi přišlo super. Celou hru jsem měl hodně co řešit s ostatními i když se mé postavy příliš netýkala dilemata zda aliance nebo hnědokabátníci.

GenevieveAnna Vrr 26.12.2012

Za mě asi nejlepší komorní larp, který jsem zatím hrála.
Před hrou jsem neznala Firefly, seriál jsem zkoukla vlastně až pod vlivem zážitků ze hry, ale neznalost mě absolutně neomezovala. Vše jsem se dozvěděla před hrou, co ne, zeptala jsem se. Dostala jsem roli, kterou jsem chtěla a k tomu ještě výjimečné spoluhráče, kteří moji hru udělali nezapomenutelnou a i po čase se k tomu člověk vrací. Skvěle napsané a provázané postavy. Jediná postava mi nepřišla zbytečná nebo že by neměla prostor. Ten dostali všichni hráči a v mém případě ho i využili. Gradace, efekty, drobné kostýmy a podobně jsou všechny perfektně připravené. Některé detaily a nápady tvůrců mě opravdu nadchly.

MontyMartin Bezdíček 17.12.2012

Moon jsem si skvěle užil včetně veškerých propriet kolem. Příběh dostatečně silný a rozhodnutí se podařila udělat tak silná, že každý měl pocit, že mají opravdu váhu a má tedy smysl je zkoušet rozmyslet do důsledku.
Já jsem kvitoval s potěšením dlouhé postavy ke čtení pro proniknutí do postavy. I když konečné shrnutí těch podstatných bodů mohlo být lepší-vyrobil jsem si vlastní a nebyl problém.
Hra celou dobu běžela bez problémů a bez nutnosti jakéhokoliv zásahu a pořád bylo, co řešit, protože se pořád něco objevovalo nového a různě se do hry pouštěly informace od hráčů a celkově se dařilo, že hra nikdy nezastavila na mrtvém bodě za celou dobu.
Samotné vyvrcholení hry bylo jedním z nejlépe vymyšlených konců LARPů, co jsem zažil a jedním z nejsilnějších konců. Poherní diskuze byly taky hodně zajímavé a možná díky nedostatku času mi přišly až moc krátké, že bych snesl i delší reflexi.

FionorTomáš Klein 17.12.2012

Hru jsem si užil - rozhodně jsem se nenudil a měl jsem stále o čem mluvit, ale celkově jsem čekal trochu víc. Možná byl problém ve volbě postavy a kombinaci s dalšími hráči při mém běhu, ale oproti jiným jsem nedostal zdaleka takovou dávku emocí, abych hýřil bezmezným nadšením.

Moon je ale i přesto nápaditá a kvalitně zpracovaná hra, kterou stojí za to si zahrát.

LoudaJiří Rosol 16.12.2012

Moon mozná neumí zklamat, mě ale ani nenadchnul. Konec je vskutku vynikajicí, průběh hry byl ale pro mě prostě průměrný. Postava byla napsána až příliš mnoha slovy, "divadelní" scény takřka nikdy nevyšly tak jak měly a jinak se prostě tak jako mluvilo. Co se mi velmi líbilo bylo nicméně použití oděvních doplňků jako vyjádření smýšlení postavy, to je skvěle symbolické.

DavidDavid František Wagner 16.12.2012

Moon neumí zklamat. Kvalitně napsaný a výborně přímočarý průběh hry, který od nějaké třicáté minuty směřuje k jasnému konci a po cestě se dějí akorát drobounké vedlejší zápletky, které neodvádějí pozornost jinam. Kromě střízlivých a výborných rekvizit bych ještě vyzdvihl jednu věc: jedná se imo o jeden z prvních českých larpů, který vědomě pracuje s nějakým druhým plánem. To, že neumí zklamat má ale i svoje minusy: celkem snadno se stane, že ze začátku tu pointu prohlédnete a pak si tak nějak dodriftujete do konce bez toho, aby tam k nějakým těm emocím nebo zajímavostem došlo. Objektivně se ale stále jedná o jednu z nejlepších znovuhratelných her k dostání.

JezevecPetr Pouchlý 16.12.2012

Jeden z nejlepších larpů na scéně i v roce 2012. Ač nejsem příznivcem žánru sci-fi, slouží setting jen jako ideální prostředek k vyznění myšlenky celé hry. Velmi dobře propracovaná dramaturgie hry, svižně a uchopitelně napsané postavy (ač na můj vkus až příliš dlouhé a některé informace jsem považoval za nadbytečné, věřím, že mohou jiným pomoci se dostat do atmosféry a prostředí lépe) a velmi silný závěr. Velmi pěkně a přitom relativně nenáročně zpracované rekvizity a kostýmové doplňky skvěle fungují a přidávají atmosféře.

ČikiPetr Kuběnský 15.12.2012

Jeden z nejlepších komorních larpů na současné tuzemské scéně. Přiznávám, že nálepka sci-fi western ve mě vzbuzovala dost silné obavy, ale pověst Moonu už před rokem byla tak velká, že mi to nedalo se nezúčastnit. Ve skutečnosti je Moon hlavně silné vztahové drama, příběh osobní zodpovědnosti, které vyžaduje těžké rozhodování. Herní mechanismy jsou výborně nastavené a (malý spoiler) závěrečné "soudní stání", je asi nejepičtějším a nejsilnějším koncem larpu, jaký jsem kdy viděl. Spolu se zpětnou vazbou - podtrženo, sečteno - pro mě není jiné volby než plnej počet.