Nemoc - hra o společnosti

8 hráčů, mužů, žen, 8 obojetných

3 hodin , 0 dnů , 2015

Autoři: Zuzana Zuzana Hrnčířová

Skupiny: —

Experimentální situační „sociologicko-psychologická“ hra pro 8 účastníků o tom, jak my jako společnost nahlížíme na lidi, kteří trpí neutěšeným zdravotním stavem. Hra pojednává o hlavním hrdinovi jménem Petr, který trpí vysilující nemocí. Ta ho postupně stále více a více odděluje od aktivit, které má rád a spolu se zhoršujícím se zdravím se zhoršuje i jeho psychika. Petr v průběhu děje prochází stejnými situacemi jako ostatní, avšak pro něj jsou daleko těžší. Roli Petra si přitom postupně vyzkouší každý z 8 účastníků, a to každý v jedné scéně, kterých je dohromady právě 8. Není třeba řešit pohlaví Petra, ani přesný medicínský název jeho choroby. Pohybujeme se v hypotetickém rámci, čase a modelových situacích, které přesto na konci složí pomyslnou skládačku až do posledního dílku. Akce je určená pro všechny, kdo se nebojí smutného tématu, pokusného formátu a sehrání rolí, které zpodobňují negativní přijímání nemocných většinovou společností. Hra je krátká a jednoduchá, mírou zážitku nikomu nezmění život, ovšem usiluje o to vyvolat v hráčích závěrečné zamyšlení nad existencí hlavního hrdiny a nad tím, jak se my jako společnost k podobným reálným „Petrům“ denně chováme.

8.2

26 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
LenkaLenka Hříbalová 01.03.2016

Tuhle hru jsem si hodně užila. Líbí se mi to, že roli Petra si zkusí postupně každý z hráčů. Téma je hodně závažný a někdy bylo až mrazivý jen pozorovat co se děje na scéně, když jsem zrovna nehrála. Závěr je pak docela šok! O to víc donutí k zamyšlení. Za mě skvělé :-)

0
DrakeMichal Mikuš 29.02.2016

Ako som už autorke povedal hneď po hre, pre mňa bola Nemoc jeden z najlepších zážitkov v poslednom období. Dobrá dynamika scén, ktorá bola doplnená veľmi vkusne zvolenou zvukovou kulisou a skvele zvolené rekvizity, ktoré na jednu stranu boli jednoduché a pritom tak efektívne. Keď si k tomu pripočítam (pre mňa) prekvapivé rozuzlenie, tak bez váhania dávam 9/10 (ten jeden bod si alibisticky nechávam do budúcnosti).  Na záver dodám len to, že hoci to bol miestami doják, skvele som sa celý čas bavil a veľká vďaka teda patrí aj mojim úžasným spoluhráčom :-)

0
TimoteusJan Drvota 22.02.2016

Hráno 1.12.2015 v místech, kudy kráčel Jestřáb (podpořeno z programu Smart Up)

LARP ne-LARP. Hrajete něco, co nejste? Hrajete. Snažíte se proniknout do sobě nikoli vlastních emočních pochodů a situací? Snažíte. Děláte to pro zábavu, zážitek, popř. rozšíření obzorů? Děláte. A co má být, že je to příliš skriptované a bez plynulého děje? Že jde o LARP jediné hlavní role (nemocného Petra), v jehož kůži se hráči spravedlivě prostřídají, a zástupu sekundantů? (jakoby to vadilo). Netradiční účel vyžaduje netradiční prostředky. A že se to Zuzce setsakra vydařilo. Vystihnout sérii rozpačitých váhání, sklopených hlav, kradmých pohledů, posměšků, odstrkování, nezájmu a nepochopení, předstírané lítosti či přehnaného soucitu … fůry titěrných momentů, které dnes a denně věnujeme třeba i tomu prodavači Nového prostoru. Člověk si sáhne do svědomí, jak důvěrně známé mu některé momenty jsou.
Je s podivem, jak špatně se prý sháněli hráči. Jak se málokomu do tématu nechtělo. Jejich chyba.

Víc podobných LARPů. Pro hnidopisy - „larpových her“, „experimentálních forem sociálního aktivismu“ či co vlastně :)

0
TedTadeáš Hlavinka 11.12.2015

Nemoc má jasné sdělení, je rychlá a od tématu nikam neutíká. To, že jde o hru složenou z několika jen volně navazujících scén považuju za vhodně zvolené řešení. Všechno to totiž účelně směřuje k pointě, jejíž vyznění je (i díky tomu, že si každý hráč zahraje jak Petra, tak součást jeho okolí) obecné a zároveň silné. Jak říká podtitul - Nemoc je hrou o společnosti, ne o jednotlivých postavách.

Souhlasím s tím, že by se Nemoc hodila pro uvádění ve školách. Myslím si totiž, že takové hry jsou zkrátka důležité.

0
GavrocheJan Winkelhöfer 08.12.2015

Nemoc pojednává své téma a pojednává ho adekvátně - dodá spoustu materiálu k zamyšlení, přičemž zajímavě balancuje mezi absurditou a patosem. Klasický larp to ale spíš není. Role nejsou prokreslené (což ve výsledku nevadí) a většinou ani konzistentní nebo v rámci hráče jednotné, ale přizpůsobují se svojí identitou konkrétnímu sdělení daného dějství. Výsledek tak neochvějně míří k mrazivé pointě, po níž se na spoustu věcí budete dívat jinak. Autorský záměr splněný na jedničku zpracovaný experimentálním způsobem, který vám buď sedne, nebo ne.

8/10

0
SinyAneta Formáčková 04.12.2015

Za tuhle hru dávám Zuzce velký palec nahoru! Oceňuju hlavně téma, které je v rámci larpu dosti jedinečné a jsem ráda za to, že jsem si hru mohla zahrát. Hodně záleží na skupince, jací hráči se sejdou. Co má Petr za nemoc mi v hlavě vrtalo jen okrajově, dané scénky poměrně rychle vtáhnou do děje, který navíc krásně podtrhuje a umocňuje hudba na předělu jednotlivých scén. Závěrečná pointa pak byla pomyslnou třešničkou na dortu a teprve s ní přišel největší dopad a smysl celé hry. Musím přiznat, že mě hra donutila se zamyslet nad sebou i nad spoustou věcí, které jsem dříve třeba ani nevnímala. Oceňuji nebojácnost autorky poprat se s touto tematikou, i teď, dva týdny po hře, nad tím vším dost přemítám. Díky! :)

0
PyrokarMarek von Křiklán 04.12.2015

sick!

0
ŤofkaViktorie Knězková 01.12.2015

Musím souhlasit s Kyatapii, Nemoc bych nenazvala LARPem.

Ale to vůbec neznamená, že to je špatné. To vůbec ne.
Myslím, že se na našem běhu sešla celkem průměrná skupina (tj ani jeden špatný hráč, který by to rušil, a naopak ani geniálně stmelená skupina) a přesto to mělo sílu. Negativní pocity fungovaly a kdyby se do toho ostatní opřeli a byli tak hnusný, jak místy mohli, byl by to fakt záděr na psychiku. I takhle jsem odcházela s hořkou pachutí a s námětem na přemýšlení.

Organizaci nemám co vytknout. Líbilo se mi využití spousty prvků, které jsem na jiných akcích nepotkala - ale možná to je mou malou komorákovou zkušeností.

Nemůžu říct, že to byl příjemný večer, protože to není příjemná hra...

0
KrásnoočkoAnna Novák Vanclová 01.12.2015

I když se to tak může zdát, fakt to není larp. Hraje se to divně. Na pár místech to možná to bude rozpačitý, nelogický, rozvleklý, příliš dojímavý, příliš absurdní... můžete mít občas pocit jakože "eeech, to je moc... tooo..." a "takhle to přece neniiiii?", ale to tam jako patří a za ten moment, kdy to secvakne, to stojí.
Ne, neni moc příjemný to hrát. Upřímně, není ani nějak moc zábavný to hrát - ale je potřeba to hrát. Ne, není to larp, je to vlastně experimentální forma určitýho sociálního aktivismu - a to tak že jiná, než si teď z anotace hry a mého popisu představujete.
Stojí to zato. Zahrajte si to.

(nebudu to hodnotit, protože bych to musela hodnotit jako larp a jako larp by to bylo spíš slabší... nicméně ta facka, co mi to dalo, sedla jako žádná co jsem kdy v larpu chytila, ta byla na 10/10)

0
ÁjaAlena Pikousová 19.11.2015

Skvělá hra se zajímavým provedením a silným koncem. Vhodná pro ty, kteří se bojí, že dostanou (vyberou si) špatnou roli a pak se s ní nebudou umět celou dobu vypořádat. Tady se to nestane, hráč si zahraje více zajímavých rolí. V mém běhu byl poněkud pomalejší začátek, ale pak to začalo nabírat obrátky, jak jsme se do hry dostávali.

Je to fyzicky nenáročná hra, hráč občas jen sleduje dění (a zábavné), celou dobu řízená CP, takže nejsou prostoje.

Moc ráda jsem si ji zahrála a všem doporučuji! A její poselství... No uvidíte. ;)