Odúmrť

13 hráčů, 6 mužů, 7 žen, obojetných

24 hodin , 2 dnů , 2017

Odúmrť je historický larp, odehrávající se na vesnici na samém konci husitských válek. V těsné blízkosti vesnice právě probíhá obléhání hradu Sion. Hra se pokouší přiblížit život na vsi v pohnuté době husitských válek.

Jedná se o civilní historickou hru o obyčejných osudech obyčejných vesničanů, které by se v té době mohly skutečně odehrát. I když se larp pokouší o jistou historickou přesnost, pořád na první místo staví hratelnost a zážitek hráče.

Ve stejnou dobu probíhá na místě a v okolí historická železná bitva Dobývání hradu Sion, takže husitské války nejsou jen něco, o čem se mluví, ale přímou součástí hry.

8.2

5 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
AňaAnna Urbanová 15.06.2018

Povedený dvoudenní larp z husitských válek. Vcelku jednoduše připravenou hru pozvedá prostředí - při druhém běhu areál hradiště Curie Vítkov - a to, že simultánně s larpem probíhá bitva. Atmosféra je tedy jedinečná a naprosto vtahující; široko daleko není vidět nic než 15. století a i ty krávy na poli žvýkaly tak nějak středověce.

Na larp jsem se dostala jako last minute náhradník a úplnou náhodou jsem dostala velmi aktivní a možná nejlepší ženskou postavu - Janu. Bavilo mě intrikovat, však taky bylo o co, a párkrát během hry mě napadlo, že bych jinou postavu hrát nechtěla. Zdálo se mi, že až na výjimky nemají moje ženské spoluhráčky tolik co hrát; mohl to být ale jen klam a žádná si po hře výslovně nestěžovala. Moje role každopádně vyžadovala aktivní pletichaření, a to já ráda.

Nejlepší věci: 

-autentický prožitek malého člověka, kterým dějiny smýkají sem a tam, a který je rád, že mocenské hry pánů vůbec přežije.

-dobře promyšlené časové rozvržení; začíná se hrát v deset večer, takže se workshopem nabrífovaný mozek rovnou vrhne do hry, a hra pokračuje až do odpoledne dalšího dne, takže prostoru na hru, ale i na prosté užívání si prostředí je dostatečně.

-pěkné, pohodlné a dobře padnoucí kostýmy, péče o detaily, profesionálně zajištěné zázemí, jídlo, atd.

O něco méně nejlepší věci: 

-příběhová linka byla nejpozději druhý den dopoledne krystalicky jasná, žádné zásadní zvraty se nekonaly, jedna klika jednoduše bojovala proti druhé klice. Nic proti, ale možná bych přivítala ještě jednu nebo dvě rány osudu, aby to bylo dramatičtější.

-velké bitevní finále chybělo kvůli bouřce a dešti a trochu nudné završení se promítlo i do hry, ale za to organizátoři nemohli 

Celkově to byly velmi příjemné dva dny v 15. století a tento larp bych doporučila klidně i prvohráči (zkušený se ale taky nudit nebude). 

8/10 

0
VigoDaniel Mazur 13.07.2017

Ahoj,

můj první larp po tak dlouhé době, že ho počítám jako vůbec první... Proto jen krátce a bez ambice na širší vypovídací hodnotu.

Sama o sobě je Odúmrť "kecací" larp, ale postavení do prostoru a příběhu "železného" larpu Dobývání hradu Sion vytvořilo jedinečný prožitek.

Společný cíl několika rodin ve vsi v podhradí Sionu je jasný: po smrti rychtáře najít přes historii různých vzájemných vztahů a sporů dostatek shody (a peněz), aby rychta zůstala "našinci". Alternativa je, že král Zikmund (resp. jeho zástupce) dosadí jako hlavu vesnice někoho svého, pod jehož rukou život náš život podstatně přituhne.

Jelikož ale děj probíhal uprostřed dlouhodobého obležení sídla pana Jana Roháče z Dubé královskými oddíly (to byl ten druhý larp), byl průběh značně nelineární a skriptované zvraty se prolínaly s nečekanými. Do vsi, kde jsme se dohadovali, co chvíli dorazil vojenský oddíl z jedné nebo druhé strany, obíral nás o proviant, verboval naše mládence a vyhrožoval, že jestli pomůžeme těm druhým, šeredně to odskáčeme... Prožili jsme si - a byl to úmysl autorů - jaká nicka byl v 15. století vesničan proti vrchnosti a komukoli se zbraní. Vyplynulo z toho přidané napětí: kromě toho, že jsme mohli jako skupina selhat ve vytyačeném úkolu, si každý uvědomoval, že jeho postava může kdykoli exnout. Jakkoli drželi vojáci projevy šikany na minimu, to děsivé vědomí, že nám můžou provést kdykoli cokoli, bylo velice autentické.

Shodli jsme se, že prožitkově to byl extrémně zajímavý larp. Přinesl třeba hluboké uvědomění, jakou máme vlastně kliku žít v době dnešní proti té tehdejší... Zkušenější čekali lepší/věrnější dobové kulisy (bydlení, rekvizity), ale podle mě jsme měli ze hry dost i tak.

Dan (aka Václav)

 

 

0
NifMarkéta Gajdošová 03.07.2017

Hra byla super, moc jsem si ji užila.
Atmosféra venkovského života byla povedená a propojení s bitvou naprosto super. Určitě by se pár much našlo, ale na první ročník jich bylo vlastně překvapivě málo.

Při čtení postavy (Jana) jsem se vyděsila, že nebudu mít vůbec co k řešení, ale nakonec se to vyvinulo skvěle.

Mám ráda civilní hry a civilní hra ze středověku, ve které si člověk vyzkouší osud vesničanky, vláčené událostmi, náhodami a rozmary nevyzpytatelných šlechticů byla moc dobrým zážitkem.

0
NicciLenka Pátková 03.07.2017

Výborná hra. Super autentickou atmosféru podpořil současně se odehrávající "železný larp" Dobívání Sionu. Hráči obou her často interagovali a tak si vzájemně dotvářeli děj. Jediné, v čem bych viděla rezervy, byly nedobové kulisy a vybavení (dřevotřískové domky, umělohmotné elektrické svíčky). Ale vzhledem k tomu, že to byl první ročník, věřím, že tyto drobnosti autoři doladí. Celkově jsem se hru moc užila a určitě doporučuju.