Osvícení Silvertonu

8 hráčů, 5 mužů, 3 žen, 0 obojetných

4 hodin, 0 dnů, 2013

Nad osadou jménem Silverton, kdesi na okraji pustiny, se vznáší opar z mlhy a kouře z nízkých domků. Vzduch bývá večer chladný. Jako by zvěstoval blížící se zimu. Zimu, která bude pravděpodobně ještě daleko horší, než byla ta poslední. Zásob je málo a mrtvých tak bude přibývat. Na pozadí zoufalé snahy přežít ve stále ještě nehostinné krajině se lidé snaží pochopit, co se s jejich civilizací stalo. Co byla Plamenná potopa a kdo za ni může? Obecně se soudí, že to bylo vědění a lidská pýcha, která dovolila mocným a moudrým té doby hrát si na bohy, za což byli potrestáni Bohem jediným. Znalostí a vědění je na světě už pramálo a to zbylé je násilně potíráno fanatickými kulty, které věří, že vědomosti povedou opět ke zkáze. Ale je tomu tak opravdu? Stanou se z nás zvířata, když zapomeneme? Nebo nás opět ovládnou démoni pýchy, když nauku fanatiků odmítneme?

Osvícení Silvertonu je komorní larp pro osm postav, které se z různých důvodů schází v hospodě v severoamerickém městečku Silverton několik stovek let po apokalyptické Plamenné potopě. Žánrem postapo-westernová hra částečně vychází z románu Waltera M. Millera Chvalozpěv na Leibowitze (znalost románu není překážkou ani výhodou). Hra staví na postavách, jejich příbězích, dilematech v atmosféře bezvýchodnosti a točí se kolem témat jako je víra, životní hodnoty či význam tradic ve společnosti. Hra vybízí k interpretaci a prožití postav v obtížné situaci, ale pohání ji hlavně vzájemná komunikace, řešení problémů a snaha o naplnění svých cílů (má tedy i silný gamistický prvek).
Hře předchází rozsáhlejší úvod a seznámení se s herním světem. Postavy a některé informace jsou obsáhlejší, a proto je rozesíláme předem.
Tento larp vznikl na larpovém workshopu 2013 (Libchavy). První oficiální uvedení: Komorní Lipník 2013

7.6

55 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

Komentáře

CemiLenka Zavadilová 24.07.2018

Hra ze zlaté komorákové éry, kdy tráva byla zelenější a ještě se psaly čistý žánrovky.

Tohle je za mě jedna z nejpovedenějších žánrovek, které jsem kdy hrála - má kontroverzní téma, super postavy, které mají celou dobu co řešit, bohatý děj, mechniky, které hru posouvají dopředu, zábavná CPčka která vám pomůžou, když nevíte co by, tajemnou tísnivou atmosféru. Doufám, že se larpová komunita jednou od experimentů zase vrátí k poctivým žánrovkám, protože já je miluju! =)

MorgainKateřina Holendová 08.02.2016

Hru jsem hrála před několika lety, je tedy těžké ji hodnotit zpětně. Pamatuji si, že byla řemeslně celkem dobře zpracovaná, žánrová a celkově naplnila očekávání, ale nijak zásadně nerozšířila mé obzory. Pro mě pocitově přišla v okamžik, kdy podobných her bylo hodně, takže nenadchla.

Hodnotím 6/10.

LVViktor Zemene 05.11.2013

Hru jsem hral pri testovani v Libchavach a uz tehdy na me udelala velmi dobry dojem. Uvod do hry pusobil velmi prijemne atmosfericky. Na druhou stranu musim rict, ze prostredi postapo nebo scifi westernu me vetsinou nevtahne do hlavni dejove linky, protoze mi proste neprijde uveritelna, o to mam vic casu se soustredit na osobni vztahy. Stejne jak Ciri si ho rad zahraju i priste.

EliškaEliška Applová 04.11.2013

Ruth, dcera starosty
Předpřipravená úvodní scéna i atmosféra mě ihned vtáhly do hry. Postava je tak skvěle napsaná, že jsem se do ní naprosto vžila, její pohnutky jsem chápala...na pár hodin jsem se stala Ruth. Až mě místy děsilo, jak snadno.
Jeden z top 2 larpů, co jsem zatím měla možnost hrát (druhý je HoW). Skvělé postavy, atmsféra, CPčka, gradace... 10/10

NellmegilJan Chvátal 04.11.2013

Osvícení je dobrý larp. Vše funguje a přirozeně běží. Měl jsem hodně pocit, jako bych byl součástí příběhu, postava v knize nebo něco podobného. Což pro mě v Larpu není úplně běžné, ale všechny volby co jsem prováděl vlastně byly díky tomo co byla postava zač tak nějak samozřejmé. Přesto byl zážitek vcelku silný a Silverton určitě doporučím k zahrání.

ŠedýMartin Honek 22.07.2013

Po odehrání jsem prohlásil, že to byla nejsilnější role, co jsem kdy hrál... a i po odeznění to vidím stejně. Pozitiva zmínili ostatní... a ta negativa, která uvedli (hudba, nasvícení, obtížnost...), se autorům podařilo do našeho běhu odstranit. Zůstala jediná věc, kterou by šlo vylepšit - její délka.

Autoři trvají na tom, že hra je krátká záměrně. Jenže pokud má hráč dohrát byť i jen polovinu toho, co má k otevření, musí postavu nutit do aktivity... a u některých to bylo dost mimo roli. Tady naštěstí pomáhá soundtrack, který svou gradací nenásilně "odpočítává" celou hru. Hráči tak aspoň slyší, kdy je ještě čas otevírat nová témata a kdy už je rozumné uzavírat.

RadoRadek Hübl 17.07.2013

Skvělý komplexní larp...nikdy jsem nezažil takový pocit naprosté naplněnosti postavy - "udělal jsem vše co se dalo, je jedno co přijde". Kolegům padly postavy jak ulité,  CP byla perfektní...Nakonec došlo i nečekaně na slzy...Autorům tleskám a komu se to taky tak moc líbilo a ještě nehrál Plukovníkův odkaz, tak doporučuji.

PatrikPatrik Krupička 08.07.2013

Atmosféra! Předpřipravené zvukové nahrávky fungují velmi pěkně, autorům se daří hráče do hry vtáhnout velmi přirozeně, že se opravdu cítíte jak v hospodě po konci světa. A nejen do hry, ale i do smýšlení lidí "té doby". Postavy jsou velmi smysluplné, mají co dělat a své místo ve hře.
Velmi dobře funguje přinášení nových informací do hry pomocí CP a oceňuji i "hru mimo hru" - dost se ve hře řeší a ovlivňuje dění mimo (jedinou) hrací místnost, ale nepůsobí to nijak křečivotě virtuálně.
Za mě krásných 9/10

KatooKatka Winkelhöferová 08.07.2013

Perfektní! Atmosférický larp plný možnosti vyřádit se v roli, ať už jakékoli. Kombinace westernu a postapo larpu je naprosto super. Užila jsem si to naplno a vřele doporučuji!!

BejbyPetr Kadlec 07.07.2013

Luxusní záležitost. Má to atmosferu i spád i zajímavé postavy i vypjatý děj. Hodiny utíkaly jako minuty. Navíc wester a post-apo = pro mě dokonalá kombinace :)

MontyMartin Bezdíček 14.06.2013

Zahrál jsem si starostu, kterého jsem si vybral a hra mi přinesla hodně co jsem od ní čekal. Především tedy negativní emoce, ale tak pěkně zabalené a tak pěkně to fungovalo.
Bylo pěkné, že jsme hráli hned u koní a byla škoda, že nebyla možnost toho nijak využít, ale aspoň ten příchod, kdy jsme koně cítili, tak byl příjemný.
Odehrál jsem si svoje a i když jsem něco málo zapomněl, tak jsem si to užil až na dřeň, co postava mohla a jsem za to rád. Nejedná se o přelomový larp nebo něco takového, i když použití cp barmana, který ví všechno bylo super a pomáhalo tomu, aby se nedařilo prakticky nic utajit a bylo možné v rámci hry získat další informace, takže za to palec nahoru.
Celkově můžu určitě doporučit k zahrání.

HankaHana Maturová 14.06.2013

Tento larp se mně hodnotí velice špatně, protože pro mne byl velmi rozporuplný. Na straně jedné by l super příběh a fenomenální výkony CP (u Zaka a Drira se asi není čemu divit...). Jenže potom tady byly věci, které to prostě zkazily. 1. Nevyváženost postav - být kýmkoliv mimo obyvatele Silvertonu bylo opravdu velice obtížné (a to ještě já to z nich měla rozhodně nejlepší). 2. Totálně zabitá atmosféra a to hned z několika důvodů. Bylo naprosto super, že jsme hráli na de facto ranči, ale problém byl, že jsme hráli v místnosti, jaká může být kdekoliv jinde. Proboha proč??? Navíc stále rozsvícená všechna světla na maximum, i když bylo možné vytvořit autentické přítmí pomocí bočních světel. Důvod proč se tak nestalo? Focení... Jako já proti focení na larpu nic nemám, tedy až do té chvíle, než se začne vše točit kole toho. Dalším z důvodů byla hudba. Zak s harmonikou byl super, ale měl to být doplněk, ne základ. Proč v pozadí nehrála nějaká atmosférická westernová hudba? Na atmosféře taky nepřidává, když se přijde do místnosti se svítícím notebookem... Dá se to vyřešit jinak - viz. např. veškeré larpy od Doktora. Upřímně komentáře tohoto typu nepíšu často, jenže tady mě prostě mrzí, že si myslím, že ten lerp mohl a MŮŽE být pecka, ale v provedení, v jakém je nyní uváděn je to z mého pohledu jen běžný průměr.

IsabellaJana Isabella Růžičková 25.03.2013

Pro mě po dlouhé době (hlavně mojí vinou) výborný larp. Měla jsem skvělé spoluhráče, takže tím náš běh byl určitě velmi ovlivněn (šlo o 2. běh, 1. byl betatest). Atmosférické nahrávky, výborná mechanika hospodského, který všechno ví, propracované postavy a střetnutí světů. Opravdu skvělý zážitek.
Autorům jsem řekla jedinou svoji připomínku, a to nedostatek času pro první dějství, ale to bylo způsobeno špatným nástupem hráčů.

NellasHana Stanová 25.02.2013

Silveton bol pre mňa silným zážitkom. Vďaka postave a celkovej atmosfére som cítila napätie hneď od začiatku, ku koncu ho vystriedali silné emócie (udalosť, ktorá v priebehu niekoľkých sekúnd rozhodla a zvrátila riešenie dilemy, ktoré sa celý čas nakláňalo na opačnú stranu) a pocit prázdnoty. Spamätávala som ešte deň po skončení a rozmýšľala som, čo som mohla spraviť, aby to dopadlo inak.

TariRenata Doubravová 21.02.2013

Ač jsem v tomto larpu měla zahrát postavu, se kterou jsem se velice těžko díky svým názorům ztotožňovala, vzala jsem to jako výzvu a na dvě a půl hodiny jsem se stala někým, kým bych v realitě nikdy nedokázala být. A závěr - díky moc, bylo to úžasně emotivní, silné vnitřní boje, proměny a nádherné dialogy se spoluhráči. Spousta rozporů v sobě i kolem sebe. Na tento larp budu hodně dlouho vzpomínat, na jeho příběh, na detaily propracování, audionahrávky, Silný zážitek, hodně vyvážené postavy, "postapo" příběh, předpřipravené materiály. Ještě jednou díky

HellordRoman Sládek 19.02.2013

Silverton byl velmi emotivní zážitek, postava díky snaze ostatních hráčů od 1/2 uvažovala jen nad tím, jak co nejrychleji umřít a zároveň sebou nestáhnout i ostatní. Audio nahrávky výborně dokreslují herní atmosféru. Po ukončení jsem se vzpamatovával opravdu dlouho. Doporučuji, aby si ho zahrál každý, kdo chce prožít něco opravdu emotivního ať už v dobrém nebo zlém.

ManikMichal Havelka 18.02.2013

Silverton znamenal vysoká očekávání ještě z Plukovníkova odkazu, kam přenesl prostředí, ale styl hry vrátil zpět do klasického komorního larpu. To byl bohužel kámen úrazu, protože přenáší vypointování a vyhrocování situací na hráče, což se nestalo a ony pověstné Lischaiovy špičky nepřišly. Hra tedy byla "piklení, piklení, piklení" a zásadní vyhrocená scéna na konci, která s  atmosférickým (a otevřeným!) koncem vytáhla Silverton nahoru. Došlo i na slzy, které dva roky zpátky byly vrcholem herního zážitku. Dnes mi v tom krátkém formátu přišly tak nějak patetické.
S dobrým uchopením a více konfliktními hráči je to jasná osmička. Já se do hry málo opřel, takže vlastní chybou srážím hodnocení. 6,5/10

BednyJosef Bednář 18.02.2013

Larp s nábojem a jiskrou. Hodně jsem si ho užil. Celou dobu jsem si příběh užíval, nasával jeho atmosféru a nakonec pro mě přišla těžká chvíle. Morálnímu dilema. Čím víc nad tím přemýšlím, tím víc nad svým rozhodnutím pochybuji. Ale to k tomu patří a já jsem za to velmi rád. Děkuju mockrát

ChynJosef Tisoň 18.02.2013

pro mě úžasný larp, na který budu ještě dlouho vzpomínat. Asi za to může i postava, která mi skvěle padla do noty. Možná za to může (pro mne) velmi emotivní scéna na konci a velmi pravděpodobně za to může i celková atmosféra larpu, prostředí ve kterém se odehrává, audionahrávky, které skvěle dokreslovaly příběh (a ze kterých jsem měl mimochodem mrazení v zádech) a výsledek byl naprosto skvělý.
Asi to není larp, který by se dal hrát vícekrát po sobě, ale má své důvody, proč si ho zahrát. Emoce, které jsem cítil po skončení larpu byly nepopsatelné. Všem vřele doporučuji.

CiriTereza Staňková 07.02.2013

Osvícení Silertonu mě bavilo. Oslovilo mě hlavně prostředí a situace, v jaké se postavy nacházejí, za což mohl pěkně připravený audio úvod do hry. Zajímavé a v rámci možností dobře propracované pozadí hry mi velmi dobře posloužilo, abych věděla, co hrát. Uplně lehce jsem se vžila do tíživé atmosféry posapokalyptického westernu. Hrála jsem betatest hned po vytvoření larpu na larpovém workshopu a i přes pochopitelné nedostatky jsem si ho užila natolik, že bych si ho ráda někdy zopakovala v dopracovanější verzi.