Pod Prahou

25 hráčů, mužů, žen, 25 obojetných

10 hodin , 0 dnů , 2020

Web: http://podprahou.rolling.cz/

Autor fotografií : Lenka Anois Kopečková, Lucie Merunková, Zuzana Šubrtová

Pod Prahou je obsahový larp od spolku Rolling.

Hra se odehrává v kulisách současné Prahy – ve městě, kterým mnoho z nás pravidelně prochází, v matičce stověžaté, jak ji známe a máme rádi. V našem larpu je Praha přesně taková, jakou ji můžeme každodenně zažívat… taková, a ještě něco navíc.

Larp probíhá v průběhu jedné letní sobotní noci – cca od 18:00 do 5:30 včetně workshopů. Účastníci se přihlašují a hrají ve skupinách po pěti osobách. Každou skupinu čeká odlišný obsah i herní styl (od rodinného dramatu po detektivní vyšetřování). Většina hry probíhá v těchto pěticích, interakce mezi skupinami nebo s nehráčskými postavami je pouze minimální.

Pod Prahou je civilní hra v tom aspektu, že vás nepovede k tomu, abyste na veřejnosti dělali výrazně neobvyklé věci. Není třeba nosit komplikované kostýmy a nedojde např. k soubojům v ulicích. Při hře by hráči měli působit dojmem zcela obyčejných lidí, kteří se procházejí Prahou a povídají si. Zároveň majorita postav někdy potká nebo potkala něco “jiného”- ne zcela obvyklého. Něco, co pravděpodobně nepatří do každodenní reality, jak ji známe my, hráči. Míra jinakosti se bude výrazně lišit u jednotlivých herních skupin.

7.6

11 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

2
LischaiPavel Gotthard 25.07.2020

Povídka Sbírka kamarádů , 1. běh (parta ze střední školy se potkává po letech, toulá se městem a vzpomíná na ušlé časy)

Sbírka kamarádů je taková skupina na Spolu/sami, kterou si dal dohromady Neil Gaiman. Je tam trocha osobních lidských smutků a trablů, do toho nějaká mystika, a to celé ve scenérii nočního města, kde se podíváte k betonovým nadjezdům na periferii i pod gotické chrliče historické Prahy.

+ Na začátku jsem měl nejvíc strach, že budu ospalý a že nebude co řešit, a jen tak budeme smutní sedět v mekáči -- ale skutečnost byla o sto procent jinde. Hra od začátku do konce sviští, jedna scéna za druhou, až najednou vám dojde, že vlastně za chvíli bude svítat a celá noc je pryč. Timing podle mě vyšel na minuty, ani na chvíli jsem neměl pocit, že na něco blbě čekám. Spíš jsem měl pocit, že bych ocenil půlhodinku pauzu a někde sedět na hradbách a koukat na hvězdy. Taková nabitost je super a moc to oceňuju.
+ Různé scény měly odlišný styl, střídaly se prostředí i náplň toho, co řešíme. Na hře je sice vidět, že má malinkatý budget a vlastně se tu čaruje s tím "co dům dal" -- takže nečekejte epické scény, kde byste došli k nějakému kusu scénografie á la strom obsypaný lampióny kde na vás čekal houf 10 CP -- ale i s tím málem, co tu je, se vlastně vyrábí zajímavé a silné momenty. Prostě za málo peněz hodně muziky.
+ Hra má velice zajímavý koncept, kdy je každá postava obojetná a má mužskou i ženskou variantu. Na začátku jsem měl lehké pochyby, zda to bylo potřeba. Někdy při čtení postavy je totiž cítit, jak ta neukotvenost komplikuje autorům život (kluk, co žárlí na nejlepšího kamaráda svojí holky dává víc smysl, než kluk, co má žárlit na nejlepší kamarádku svojí holky), ale pokud se člověk přes tyhle drobnosti přenese, vlastně musím uznat, že hra je hratelná a zajímavá v libovolné kombinaci pohlaví.
+ Hra má krásně a moc dobře připravené workshopy bez organizátorů, které si hráči dělají sami. Funguje to skvěle a působí to svěže a neotřele. Určitě bych tenhle koncept rád viděl i u jiných her.
+ Přišla mi extrémně silná atmosféra. Hráli jsme v lehce deštivý letní večer, kde nám crčela z vlasů voda a nad ránem stoupala všude mlha, a bylo to naprosto skvělé. Některé scény si díky té atmosféře nočního města budu pamatovat dvojnásob.

Takže za mě určitě moc dobrý a příjemný večer, a velice dobrý larp. Pár drobností mi vadilo, tak je tu zmíním, ale chtěl bych říct, že mě ten larp jednak bavil, a jednak věřím že ty věci půjde případně do dalšího uvedení poladit.

- Trochu mi vadilo, že předměty, se kterými jsme interagovali, někdy působily trošku provizorně. Například rekvizita ručně psaných dopisů byly jen A4 potištěné Times New Romanem, a to nějak vytrhávalo z jinak skvělé atmosféry. Kdyby to bylo vytištěné handwriting fontem na papír vytržený z nějakého bloku, tak je to hodina práce navíc, ale efekt z toho parádní.
- O něco víc mi vadilo, že se hra moc netrápí s nějakou drobnokresbou motivací pro přesun mezi scénami. Někdo je to udělané docela čistě a skrytě, ale často mi připadlo, že prostě zavolalo CP a řeklo: "You, kidz, slyšel jsem, že řešíte X. To bude nejlepší, když půjdete do Y a tam uděláte Z. Nazdar." A vy víte, že v Y je scéna kterou chcete, že dělat Z bude super a posune vám příběh a všechno, ale ten střet civilní hry á la Spolu/Sami, kde si s někým v dešti vyprávíte o životě, s poloherními pokyny "na nic se neptej a jeď na další quest, máš ho ve 2:30", tak tenhle střet mi přišel takový neelegantní.
- Moc jsme si neuměl představit, jak hra bude probíhat. Potom za běhu mě napadaly věci, co by bylo cool mít s sebou a skvěle by se s nimi hrálo, ale neměl jsem je: láhev alkoholu na společné popíjení, do mobilu stáhnout nějaké fotky jakože "dětí a rodiny" a tak. V tom bych ocenil drobný hintík od organizátorů, že to celé bude lepší, když si je seženu.

Tož tak. I přes věci, které mi trochu zaskřípaly, mi Pod Prahou: Sbírka kamarádů přišla jako skvělý večer a dobrý, neotřelý larp. Bavil jsem se od začátku do konce, což je pro mě teda nejviditelnější známka dobré hry. Děkuju organizátorům a taky svojí partě Karolína, Meliss, Gort a Jan H., kteří byli <3 .

1
GordhartRoman Čech 25.07.2020

Sbírka Kamarádů, 1. běh
Má smysl hodnotit jen skupinu, Pod Prahou je v podstatě několik larpů (které spolu nesouvisí) ve stejný večer ve stejném městě.

Sbírka Kamarádů je trochu jako spolu / sami. Jen do toho autorky vetkaly jemnou nití mystiky různé obrazce. Ta nit vám někdy prošije ruku, takže nemůžete zastavit vašeho kamaráda před špatným rozhodnutím. Nebo sešije ústa vaší milé, když se jí ptáte, jestli vás má ráda. Ta nit tam stále je a je jí tam výrazně více, než by podle poměrně obyčejného popisu skupiny bylo zřejmé...

9/10

Události