Projekt Systém

40 hráčů, 0 mužů, 0 žen, 0 obojetných

0 hodin , 3 dnů , 2009

Web: http://projekt-system.cz

Projekt Systém byl víkendový zážitkový larp, v němž nahlédli hráči pod pokličku života v totalitním státě. Larpem jsme chtěli předat intenzivní zkušenost a otevřít diskuzi o problematice totality. Postavy byli obyčejní lidé jedné malé hraniční vesnice Státu, kterým totalita nejen narušila jejich soukromý a pracovní život, ale také je přinutila cenzurovat myšlenky v jejich vlastních hlavách.

Projekt Systém vzniknul v roce 2009 jako reakce na jednoznačnou politickou situaci a také z touhy překročit vlastní stín ve tvorbě komorních larpů. Chtěli jsme stvořit velkou víkendovou hru pro 40 hráčů a 20 organizátorů, zaměřit se na vážné téma, ukázat, že larp může mít svou vzdělávací/výchovnou hodnotu, postavit robustní hru s pořádným herním designem a ukázat Skandinávcům, že i v ČR umíme udělat "nordic larp". Larp, otevřený nejen komunitě, ale také veřejnosti.

Projekt Systém podpořila Nadace Vodafone ČR a Agentura Mládež v rámci programu Mládež v akci. Díky jejich podpoře jsme stvořili plnohodný larp, kde hráči dostali vše až na místě, včetně stravování, kostýmů, kulis a herních rekvizit. Z původního plánu tří běhů jsme jich od září roku 2009 do června roku 2013 realizovali 7. Larp měl pravidelné pokrytí v celorepublikových i lokálních médích, včetně několika vstupů v ČT1 a ČT24. V roce 2012 inspiroval studio Bio Art k vytvoření prvního českého filmového dokumentu o larpu s názvem 5 pravidel, který měl premiéru v březnu 2013.

9.3

88 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
DavidDavid Vávra 20.03.2016

10. běh - Timofey Orlov

O této legendární hře a COMu jsem hodně slyšel a měl jsem velkou radost, když jsem vyhrál loterii na poslední běh. Čekal jsem hodně a očekávání byla víceméně splněna. COM jsou profíci a hra je již pěkně vypilovaná, všechno šlapalo jako hodinky. Rekreační středisko je pro hru jako stvořené, téma je silné, workshopy propracované.

Začnu připomínkami: Chybělo mi závěrečné focení v kostýmech na konci hry. Lidé jsou plní emocí a fotky vypadají skvěle. Také nebyla úplně dořešena moje hlavní linka. Zjistil jsem viníka (nechci říkat víc, abych nespoiloval), nahlásil to u vyšetřování ale v závěrečném soudu se to vůbec neřešilo. Mezi výslechy a soudem bylo až moc času a nebylo co dělat, protože herní linky závisely na tom jak dopadne soud. Naopak po soudu už skončila hra, bylo by fajn ještě trocha herního času na uzavření linek.

Ale nejsou to závažné připomínky, bylo to super. Vypíchnu silné momenty: 

- Srovnání totality s korporací a ohromné množství paralel s dnešní dobou - vedení státu jako firmy, uprchlická krize. A to je larp 7 let starý.
- Pomocní pracovníci byli super! Hrozně jsme se semkli, řešili všechno spolu a nepodráželi jsme se. Vznikaly z toho silné momenty, jako třeba Migaelův pohřeb.
- Jak nás občané i studenti začali rychle ignorovat - herně i neherně. Jak je jednoduché vyčlenit ze společnosti nějakou skupinu lidí.
- Výslechy byly dobře drsné.
- U památníku v lese proslovy vlastně dávaly smysl. Jak je jednoduché pěknými slovy obhájit totalitu.
- Studenti zpívající "Červená se, line záře, Systém, Systém"
- Závěrečná party! Hrozně jsem si to užil, víno a emoce tekly proudem.

Organizačně bylo zajímavé zapojení "tajných" CP uvnitř skupin. Také workshopy byly zajímavé - vzhledem k tomu, že díky právě tomuto larpu se workshopy usadily na české larpové scéně. Workshopy byly i poslední den s kocovinou, ale dalo se. Ve skupinkách jsme měli stoje dojmy ztvárnit do nějaké scénky a vznikly z toho zajímavé kreativní počiny. Všechny materiály, loga, rekvizity atd. super připravené. 

9/10 - elita mezi českými larpy, bodík dolů je za maličkosti, které třeba Legie mají ještě o kousek lepší, u staršího larpu to je normální

0
KatKateřina Šťastná 22.09.2014

Musím říct že, i když už to je pár let od 5. běhu Systému, tento LARP pro mě zůstává jedním z nejsilnějších zážitků vůbec. Ještě teď mi běhá mráz po zádech z některých věcí, co jsem tam zažila. Taky si dobře pamatuji ten nápor na moje nervy a ty noční můry, co jsem po něm měla. Asi nejvíc mě děsí, jak snadno se člověk stal součástí režimu a jak snadno si dokázal ospravedlnit jeho existenci a vlastně "rozumné" principy.

Stálo by za to tenhle starý LARP vytáhnout zpátky na denní světlo a zkusit, jak by obstál v současné konkurenci. I když já o výsledku nepochybuji (proto taky Systém má za mě 10/10).

0
BaldaJakub Balhar 11.04.2014

Projekt systém byl pro mě první velkou dramatickou hrou, kterou jsem hrál a obstál skvěle i v konkurenci novějších her obdobného typu. Výborně vybrané téma, které je snad každému blízké doplněné o pečlivě vytvořené postavy a vhodné vnější vstupz do hry. 

Výborně byla použita CP, která s námi celou dobu hrála jako hráčské postavy a na většině z nich to nebylo v průěbhu hry poznat. Díky tomu se pak dařilo vhodným způsobem gradovat situace ve hře, tak aby opravdu stály za to.

Velká škoda, že už není možné si jej znovu zahrát.

0
LVViktor Zemene 05.11.2013

Projekt System dlouhodobe patril k prukopnikum "poradnych modernich" vikendovych larpu, podle toho, co jsem slysel jsem na nej jel s velkym ocekavanim. Nektera ocekavani se nenaplnila, napriklad me obavy, jak bude pracovano s tematy, ktera se ve hre objevi. Nektera byla jeste prekonana. Velkou zasluhu na tom maji jak designeri, tak lide, kteri hru uvadeli (jako 6. beh pusobil jako uplne perfektne odladeny), tak vsichni spoluhraci a ja, ze jsem si to prijel uzit.

Tezko rict, jestli dat 9 nebo 10 bodu.

0
PEEPAPetr Holenda 04.11.2013

Je to jiz nejaky patek, co jsem hral System. Nutno rici, ze jsem mel to stesti si jej zahrat za zvyhodnenou cenu v prvni vlne dotovanych behu. A musim po tech letech rici, ze stejne tak, ze je dobre, ze jsem si jej mohl zahrat tak predevsim je dulezite, ze cena byla takova, ze jsem ji mohl zaplatit.
Nechci, aby to vyznelo nejak spatne, ale cena, za kterou byly posledni behy by mi jiz prisla neadekvatni. A to i pres to, nakolik se jednalo o silny zazitek. Pro mne osobne to byl prvni z takovychto monstroznich komoraku a musim rici, ze do dnesniho dne jsou momenty, ktere se mnou zamavaly, na ktere si obcas vzpomenu, a ze kterych mi sem tam prejede mraz po zadech. Oznaceni komorak pouzivam predevsim z duvodu predpripravenych postav od organizatoru.
Asi nebudu a nechci nejak vice zabihat do detailu uz proto, ze si to nebudu prilis pamatovat. Stejne tak nelze prilis vytknout skvele vygradovanemu hlavnimu pribehu i jednotlivym linkam. Jednalo se asi o jediny larp, ktery mne v prubehu hry prinutil k slzam. Nebo snad byly nejopravdpvejsi a nejemotivnejsim. Ale ve viru poslednich LARPu, ktere jsem hral jiz zkratka system pro mne osobne byl prekonan. A to i pres svou skvostnou atmosferu dotvorenou vybornou kulisou predlistopadoveho rekreacniho strediska.
A tak, takto zpetne udeluji za 8. Kdysi by to bylo vice...

0
HonzaHonza Kulveit 04.11.2013

Od doby kdy jsem strávil jeden den v "Hranicích" už uplynuly dva roky, i tak pořád mě lehce mrazí když si vzpomenu na zpěv hymny, symboly, příbehy a scény ze hry, a zůstane to tak natrvalo.  Nejsilnějnější a nejlepší LARP který jsem kdy hrál, kde mě herní realita úplně semlela, a už doma se z postavy vypsat mi po hře trvalo snad déle než hra samotná. Škoda že se Systém dál nehraje.

0
benzinLukáš Benda 26.08.2013

Larp s nejlepší výpravou a propracovaností, který sem kdy zažil. Atmosféricky mimořádný. Desivý, ale ne strašidelný. Propracovaný do nejmenšího detailu. I když si vezmete nevhodnou postavu, stejně Vás pohltí. Asi nejbrutálnější zážitek však má ten, kdo již má děti a niterně chápe, jak zásadní je nepoškodit rodinu.

0
LucieLucie Chlumská 06.08.2013

Systém jsem hrála dvakrát. Poprvé to bylo neuvěřitelně silné, pamatuji si, jak moc mě překvapilo, jakou může mít herní realita moc. A to přesto, že jsem hrála postavu, která neměla až tak silný osobní příběh, ale spíš "přicmrndávala" na příbězích ostatních. Jela jsem tam s tím, že chci zkusit, jaké to bylo pro naše rodiče a prarodiče žít v totalitě, a i když jsem asi úplně odpověď nedozvěděla (protože to prostě nejde), spousta věcí mi tenkrát došla. Z prvního Systému jsem se vzpamatovávala ještě dlouho a rozhodně na mě zanechal trvalé následky (za které jsem moc vděčná).
Podruhé jsem jela s tím, že chci hrát za studenty, kteří se z mého "občanského" pohledu aspoň chvíli ve hře prostě dobře bavili (narozdíl od mé první postavy, pro kterou to byla deprese od začátku). A jo, bylo to fajn, jako studenti jsme byli dobrá parta a návdavkem jsem dostala postavu s nakonec mnohem drsnějším osobním příběhem než napoprvé. Odjížděla jsem přesto rozčarovaná, protože tenhle běh se prostě nepovedl. Myslím, že za to hlavní odpovědnost nesou organizátoři, kterým se nepodařilo hráčům v předherních workshopech vtlouct do hlavy, že tahle hra není o rebelii proti Systému, což vedlo ve hře k eskalaci protestů za mez, kterou byli organizátoři schopni zvládnout.  Podle všeho se organizátoři poučili a následující běhy už zase proběhly v pohodě.
9/10 (desítka to po tom druhém běhu už být nemůže). Určitě je spousta mechanik a postupů ve hře už dávno překonaných, ale stejně si myslím, že si to tu devítku zaslouží. Dívej, v dlani mám...

0
PavelPavel Tatíček 10.06.2013

Systém byl můj první LARP a obávám se, že nasadil laťku zatraceně vysoko. Na druhou stranu teď vím, co znamená dát nějakému LARPu dát 10/10.
Asi už není nic nového, s čím bych mohl do téhle diskuse přispět - postavy úžasně zpracované, vztahy mezi nimi úžasně propojené a nad tím vším nezastavitelná ruka osudu, která se až závratně podobá starému "dobrému" socialismu. A vy se nemůžete než poklonit.
Systém je střela z brokovnice, která vás zasáhne ze dvou kroků, odmrští vás pět metrů daleko a vy si ještě měsíc po hře ošetřujete stále krvácející rány. Ale broky ve vás zůstanou napořád.

0
IsiKristína Kureková 03.06.2013

Projekt Systém som hrala dvakrát - raz ako hráčka, raz ako CP a oba razy to bol pre mňa nezmazateľný zážitok, totalita z prvej ruky. Po dejovej, charakterovej, dramatickej stránke a stránke prepracovania prostredia pre mňa špička larpovej scény, a to hovorím po 8 a 1/2 rokoch hrania larpov.
Systém mi dal všetko, čo som čakala a viac, hlbokú katarziu a pár nových pohľadov na veci okolo seba a na seba samú.
Ďakujem, nezabudnem.