Prom

26 hráčů, 13 mužů, 13 žen, obojetných

6 hodin , dnů , 2017

Web: http://prom.larpy.cz/

Autor fotografií : Tomáš Flankey Felcman

Autoři: Kamil Kamil Buchtík, Genevieve Anna Vrr

Skupiny: —

Znáš to. Nejkrásnější holky ze školy jsou roztleskávačky a chodí jenom s fotbalistama. Fotbalisti zesměšňujou geeky, ale ti jim stejně nakonec ukážou, kdo má navrch. Všichni podceňují holky a kluky z glee clubu, kteří žijí pro svůj sen, že se jednou stanou hvězdou. High class jsou budoucí studenti Harvardu, šéfové nadnárodních korporací a elita národa. Kdo by čekal, že dost možná budoucí prezident USA bude pokukovat po té nenápadné holce, která nikam nezapadá?

Prom je krátký larp pro 26 hráčů z prostředí americké střední školy. Teda spíš z prostředí filmové americké střední školy. Je to romantická komedie, která využívá přehršel filmových klišé. Na hře hodně pracujeme s hudbou, která k romantickým komediím ze střední neodmyslitelně patří.

Jedná se o obsahový larp. Je cílen především na hráče, kteří se v larpu nejraději baví budováním příběhu a tvořením zajímavých scén. Rozhodně není vhodný pro hráče, kteří chtějí hru vyhrát, a nepředpokládáme, že by se během něj hráči zásadně ponořovali do postav. Na Promu jde hlavně o legraci a zábavu.

8.4

57 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
KsichtěPetr Gerhard 02.05.2018

Prom je krásná a odlehčená romantika a cesta zpátky časem do středoškolských let. Hra vám od začátku dává jasně a otevřeně najevo, co od ní čekat - úsměvná klišé amerických high school muzikálů, žánrovým pravidlům věrné příběhové linky (i když občas s nečekaným rozuzlením), trapnost prvních polibků a neumělých pozvání na ples - a tohle všechno od ní dostanete ve vrchovatých a nadmíru zábavných porcích.

To, že podle popisu organizátoři neočekávají zásadní ponořování do postav, neznamená, že vás do nich Prom neumí zatáhnout. Jakmile v uších dohraje úvodní písnička, hra vás atmosférou a tempem pohltí, a pak je to jízda až do konce. Jak už tu mnohokrát zaznělo, v první polovině možná až moc velká, bylo pár linek, kterým jsem chtěl dát více času, ale prostě na ně nezbyl čas. Na druhou stranu to taky znamená, že nezbyl čas ani na nudu, což je pro mě osobně velké plus.

Prom je svým settingem ideálním larpem pro velké množství krátkých a nezapomenutelnýh scén, ať už vtipných, romantických, trapných - všechny ale perfektně zapadly do hry a dotvářely celkový bezchybný dojem Bellbroocké střední a hromady puberťáků řešících své "vážné" problémy. Tato kombinace atmosférických epizod, které se odehrávají všude kolem vás a vašeho vlastního příběhu, který se vinou pod tím vším, podle mě funguje velmi dobře. Škola prostě žije.

Mechaniky jsou také poměrně dobře nastavené, i když souhlasím s tím, že rozmotávání sluchátek může některé scény trochu brzdit - mně se osvědčilo mít sluchátka protažená pod košilí, takže pak stačilo jen vyndat telefon a nabídnout partnerce. V některých romantických scénách tohle drobné zdržení generovalo přesně ten pocit, který do takové scény patří - víte, že se to blíží, že to přijde...za mě velmi dobrá simulace takového nesmělého přibližování se k sobě. U vášnivého polibku to ale úplně nefunguje.

Celkově jsem ze hry hodně nadšený, bylo to krásné, bylo to překvapivě silné a děkuju orgům i spoluhráčům za skvělý zážitek.

0
LexDominika Dufková 02.05.2018

Rachel Bell - 1. brněnský běh

O Promu jsem slyšela dřív, než o seriálech, jimiž je inspirován. A ani jako starého romantika mě Prom nezaujal natolik, abych dojela na Prague pride a zahrála si jej. Pak jsem ale viděla Glee a věděla, že tohle prostě musím zažít. A tak jsem si vyplnila přihlášku na Rachel a doufala, že dostanu možnost si tuto postavu zahrát. Dostala.

Už týden před hrou jsme se zkontaktovali se zbytkem Glee klubu. Pokud chcete mít zážitek ze hry maximální, tento krok považujte za doporučený. S kluky (Logan a Kurt, které hráli Ksichtě a Smaydy) jsme si na facebookovém chatu rozehráli předherní situace, setkali se, zašli na nákup skrze sladěné oblečení (shodli jsme se na bordó až fialové) a dali si společný oběd. Při hře neskutečně pomohlo mít tyhle dva zařazené ve škatulce známých tváří. 

Workshopy by pro mě osobně mohly být kratší, ale chápu, že jsou potřebné. Já bych radši ten čas využila na rozehrání si první poloviny o fous lépe. Nicméně jak se mi do sluchátek pustila ústřední písnička a my vyrazili do tělocvičny, okamžitě jsem byla ve hře. Další mé doporučení budoucím hráčům - vezměte si sebou zařízení, u něhož přenastavení času nezpůsobí jeho naprostý kolaps a odmítavý error s odkazem na změnu časového pásma. Pak nebudete muset přijít za roztleskávačkami, ptát se jich na čas a poté, co z nich po pěti urážkách dostanete odpověď, nepřilítnout pozdě na vlastní konkurz.

Co se mechanik týče, řekla jsem to na afterparty, napíšu to i tady. Celý proces vyzývavého pohledu, rozpačitého sahání do kapsy, hledání sluchátek, rozmotávání sluchátek, zasouvání do konektoru, hledání příslušné písničky zpocenou rukou na neposlušném displeji a pak rozpačité hledání toho, jak se na to tváří partner, mi nápadně připomíná používání prezervativu. Jen je to podstatně víc romantické. Takže doporučuji si, jak už někdo níže odkazoval přede mnou, sluchátka a zařízení s hudbou dávat na dosažitelné místo. Děvčatům, co si (jako já) vezmou jen sukni a halenku bez kapes, doporučuji příruční tašku. Pak nebudete zařízení odkládat, nezapomenete na něj a když už se konečně bude po celé hře schylovat k polibku, nepoběžíte pro něj přes celou tělocvičnu. V tom lepším případě. V tom horším zjistíte, že váš partner si pro zařízení jde taky a že s polibkem nepočítal. Em...

Abych to ale shrnula, nic z toho mě ze hry nevyrušilo natolik, abych si to neužila na 110 %. Večer po larpu jsem si pobulela nad "Don't stop believing" a s úsměvem vzpomínám na chvíli, když si můj doprovod na ples skutečně přišel pro Rachel a ne pro někoho jiného. Když koukám na ty osmičky, které tu lítají, říkám si, že buď nejsem náročný hráč, nebo mi hra sedla jak prdel na hrnec. Své sólo na závěr jsem si neskutečně užila a přestože jsem se během našeho běhu nestala vedoucí Glee klubu, odcházela jsem spokojená. Vlastně ne. Odcházela jsem s tím, že bych si hru zahrála klidně na víc hodin, vlastně klidně i na víc dní. 

Ještě znovu díky Aničce a Kamilovi za tvorbu hry pro milovníky klišé. Donutili jste mě se ještě čtvrtý den po Promu se přiblble usmívat, když si pročítám chat s Glee klubem. :) 

0
ZedZdeněk Ručka 01.05.2018

Překonal si ostych a na těch pár trapných chvilek se snažíš už nemyslet. Nemůžeš přece jít na ples se všemi. Holky ti snad odpustí.

Teď jdeš pro ni. Najednou dostáváš strach. Bude tě opravdu čekat? Tebe možná každý zná, ale po ní každý touží. Co když dostala nabídku od někoho lepšího?

Uf! Čekala na tebe. Snažíš se nedávat najevo úlevu, jen radost. V těch šatech vypadá úžasně. Snad z toho bude i něco víc... Ale i kdyby ne, máš dokonalou partnerku na ples, který se nebude opakovat.

Tančíte spolu. Ploužák. V jejich očích zahlédneš jiskřičku příslibu. Nesměle saháš do kapsy a na mobilu pouštíš skladbu symbolizující romantický polibek. Přijímá a připojuje svá sluchátka. Herní technika funguje. Usmíváte se, jednu ruku na uchu, a všichni kolem vědí, že se líbáte. Ale těch pár minut vlastně nikdo kolem není. Jen ona a ty. Zavíráš oči. Ona taky.

Najednou cítíš, jak ti z čela teče pot. Uprostřed romantického polibku si uvědomuješ, že se potíš jako prase. Hluboko v mysli se ti vynoří vzpomínka na tvůj dávný polibek na skutečném školním plese. Po všech těch letech si málem zapomněl, jak ses tenkrát strašně potil.

I takový je Prom. Ale především je to velmi zábavný a dobře napsaný larp, u kterého se budete skvěle bavit. Nenechte si ho ujít.

0
ČikiPetr Kuběnský 30.04.2018

Komediálních larpů je jako šafránu, protože napsat komedii je vlastně sakra těžký. A Prom stojí skoro na hraně sandboxu, co se množství obsahu týče, takže jak se mu to vlastně daří? Samozřejmě pomáhá zdůraznění určitého druhu mechanik, ale hlavní porci zábavy obstarává fakt, že ta klišé, která mají hráči do hry sázet, všichni známe z filmů a seriálů. A to celý larp táhne - podobně jako u Kamilovy Telenovely.

Jak píše Maník, v první půli hry má člověk tolik cílů, že se v podstatě nezastaví. Super je, že se člověk nenudí, ale je škoda, že není moc času na drobné každodenní radosti jako je shazování gleeků a geeků (nebo v mém případě - na rozehrávání vztahů se třema holkama). Ostatně nastavení hry trochu naráží i na známý fakt, že hráči mají občas problém být na sebe opravdu zlí - zejm. když je to "close to home" (což šikana na škole typicky bývá). Možná by se tomu dalo pomoct nějakým workshopem před začátkem hry. Mechanika s výběrem písní pro romantické scény zní opravdu líp na papíře, než to vypadá ve skutečnosti (prodlevy, kde člověk lehce vypadává z role), ale zase je super, že ve chvíli, kdy už člověk danou činnost vykonává (ať to jsou drogy, líbání nebo bitka), každý jednoznačně pozná, o co se jedná a může na to reagovat.

To jsou ale všechno jen drobnosti. Co by mě ovšem potěšilo hodně, je, kdybych si mohl Prom zahrát vysokoprodukčně - byť i s tím, že bych si zaplatil o litr víc. Ten feeling mít ples v krásně vyzdobeném, osvětleném a dobře ozvučeném sále by za to stál. Ale v tomhle ohledu budu asi v menšině.

Celkově jsem hrozně nadšenej ze spoluhráčů i z pocitu ze hry. Fórky jsou tu spíš drobný, ale zase skvělý (pomlouvání inteligence fotbalistů, naivita školní poradkyně a vtípky o močení na tepich se neomrzí) a romantická klišé na plese zahřejí u srdíčka! Díky všem a hlavně díky organizátorům za možnost si Glee... ehm Prom zažít.

0
ManikMichal Havelka 30.04.2018

Prom je podlě mě super hra. V žánru "romantická komedie" imho atakuje první příčky toho, co v Česku vzniklo, za mě tedy určitě palec nahoru.

Plusy:

  1. První půlka byla neskutečně našlapaná. I kdyby má postava neměla žádné cíle a hrála jen stereotyp (archetyp) své cíle, mám co hrát.
  2. Hra nebyla seriálovými předlohami jen silně inspirovaná, ale někde je i doslovně kopírovala. Někdo by to mohl brát jako mínus, ale mě to hraní seriálových stereotypů jedna ku jedné bavilo víc, než kdyby to byla jen volná inspirace.
  3. Hrozně snadno se to hraje. Všechny ty klišé z amerických filmů, ale i našich středních tam jsou a i díky rozdělení na jednotlivé skupiny jsem se cítil pevný v kramflecích, co hrát, jak hrát a neměl ten pocit "sevřeného žaludku" před začátkem larpu.
  4. Je to milá bžunda. Je to asi jako pustit si romantickou komedii takhle na večer. Nevýhodou může být, že Prom ve vás nebude rezonovat a za týden si na něj ani nevzpomenete. Dle mé interpretace je to záměr a je to tak správně.
  5. I přesto, že je to milá bžunda, probíhá tam proměna postav a princip "from zero to hero" funguje skvěle. To dává hře výbornou plastičnost a všem šikanovaným geekům pocit, že oni opravdu jednou budou ti "Vlci z VUT", kteří to těm debilním fotbalistům v cool mikinách jednou vrátí.

Možné mínusy:

  1. Mechanika násilí a romantiky pomocí sluchátek na mě moc nefungovala. Při gradaci scény (násilné, ale i romantické) strašně dlouho trvá, než rozmotáte sluchátka a najdete vhodnou písničku. Chápu, proč to tam je a že to má být trapný, ale mě osobně to trochu vytrhává ze hry a kdybychom se na sebe vlastně jen usmívali nebo hráli Ars Amandi, asi by to na mně fungovalo více. V tomto názoru budu předpokládám spíš menšinou.
  2. První půlka tak frčela, že vztahy nešly pořádně rozehrát a pár postav šla na prom s náhodnými lidmi, protože se neměly šanci potkat. Naopak samotný prom mne osobně přišel poměrně dlouhý, fotbalisti už měli uzavřenou hru a malinko jsme začali vypadávat z role. To nelze považovat za objektivní mínus. Larp neumíme časovat pro každou postavu jinak a jen to tak prostě vyšlo.
  3. Neměly jsme se moc šanci se potkat s více postavami. Hláška "Who the fuck is Rose?" tak nebyla jen vtipnou herní hláškou, ale měla i faktickou reprezentaci - s dobrou polovinou postav jsem neměl žádnou interakci a vůbec nevím, co ve hře hráli. Je to mínus? Nejsem si jistý, ale herní potenciál tam nějaký zůstává.

Co nakoukat:

Dost často příprava na hru je stejně zábavná jako hra a tady to určitě platí. Pokud tedy jdete na stejné vlně, tady je můj seznam: She is all that, 10 things why I hate you, Mean girls, pár dílů z Glee

8/10

0
BaldaJakub Balhar 20.08.2017

Hru jsem hrál v rámci Prague Pride. Hra samotná je výborně zpracovaná žánrovka v duchu nejlepších tradic Školy a Telenovely.

Na hře jsou znát desítky hodin, které tvůrčí tým strávil při sběru dat potřebných pro pochopení všech i těch nejdetailnějších odstínů humoru v amerických romantických komedií ze střední školy. Tým zjevně provedl komplexní destilaci, která vedla k vytvoření 26ti postav, které jsou to nejlepší a nejzábavnější ze světa americké vysokoškolské komedie. 

A tak se na promu dají potkat fotbalisti, pro které je nejdůležitější jejich výkon v týmu a sbalit správnou cheerleader. Geekové, kteří sice asi rozumí matice a vlastně tak nějak všemu akademickému, ale holky je ignorují a víceméně všichni je šikanují. Glee klub, který zpívá a 

Hero to Zero a Zero to Hero - Jedním z důležitých konceptů hry je, že postavy, které jsou na vrcholu v první polovině hry, by měli postupně ustupovat ze slávy a stávat se méně a méně populární a naopak postavy, které byly na začátku na spodu by se měli propracovávat an vrch. Hra samotná pro to nicméně nemá prakticky žádné nástroje, a tak je to hodně nechané na hráčích. Přesto to funguje vcelku dobře, i díky tomu, že je to standardní šablona z filmů, které většina lidí někdy viděla. 

Intimita - Intimita se hraje tak, že si společně pustí hudbu do sluchátek jak už určitě bylo zmíněno. Je super, že intimita ve hře je bezdotyková. Je to podle mě mnohem vhodnější varianta a nechává prostor pro správnou akwardness stejně jako vášeň bez toho, že by to záviselo i na přitažlivosti hráčů. 

Rvačka - Každá postava má svůj song a jeho délka vyjadřuje sílu postavy. Nicméně nutné přípravy pro rvačku typicky trvají nějakou dobu a je bylo to přece jen poněkud awkward. 

Celkově se mi hra hodně líbila a rozhodně jako odpolední program stála za to. 8/10

0
PatrikPatrik Krupička 16.08.2017

Hra ví co chce, jde si za tím a žánr využije, co jen to dá. Řemeslně velice dobře zvládnuto a vy dostanete přesně to, co čekáte. Žánrovka, ja se patří!

0
NerionOndřej Janovský 14.08.2017

Je to psina, nostalgie, romantika, klišé, komedie a je v tom všechno, co byste čekali a ještě i kousek navíc. 

Pro většinu hráčů patrně konečně možnost vyzkoušet si to, co na střední škole v reálu nedělali.  Já si teda aspoň postavu Patricka Russela, největšího drsňáka z Bellbrooku, rozhodně užil. Hell yeah!

Pro účastníky budoucích běhů dvě rady:

1) herní mechaniky jsou založené na hudbě pouštěné do sluchátek. Ujistěte se, že jste schopní efektivně vyndavat přehrávač/mobil z kapsy a zase ho zandavat, bez toho, abyste si zamotávali nebo vytrhávali sluchátka, a pouštět na něm sutečně tu písničku, kterou chcete, a ne třeba tu, kterou jste přehrávali naposled. Skladba "romantický polibek" se pro rvačku s Marcusem Lawsonem fakt nehodí.

2) hra je strašlivě krátká, je toho třeba hrozně moc stihnout (a ještě k tomu je třeba najít si i čas na nicnedělání, abyste mohli jen tak pozorovat a vychutnávat ten školní cvrkot). Na nic nečekjte, do všeho šlapejte naplno a od začátku. Schopnost herně sbalit 3 holky/kluky během 20 minut je celkem nezbytný skill.
Řada lidí se shodla, že by uvítali prodloužení první části hry, třeba i na úkor druhé části.

A ještě něco: nevím, jestli v tom byl nějaký sofistikovaný organizátorský záměr, ale hodilo by se, kdybychom znali své spoluhráče předem. Přecijen, těch jmen a postav je docela dost, a máme-li tvořit iluzi, že spolu chodíme 4 roky do školy, je fajn mít možnost přiřadit si k postavám reálné obličeje.
/běh na Live Action Pride 2017

0
DavidDavid Vávra 13.08.2017

Larp Action Pride 2017 - Matty Hudson

Hezky zpracovaný  larp bezvadně vystihující atmosféru americké střední školy se všemi stereotypy. Délka larpu je něco mezi komorákem a dramatickou hrou, což mi vyhovuje - s workshopy je to dost dlouhé abych se víc dostal do postavy a zároveň to nezabere prodloužený víkend. Chválím precizně zpracovaný web a materiály - maličkosti jako fonty atd. to hodně zvedají, good job. Ve hře je dost obsahu, měl jsem pořád co dělat. Mechaniky s MP3 přehrávači jsou super - umožňují hrát intimitu bez fyzického kontaktu, který někdy může být rušivý. A drogy vytvářeli vtipné situace, když byly některé postavy sjeté a měli něco dělat :)

Taky mi seděla postava Mattyho Hudsona, byl jsem na střední vždycky geek a bylo fajn si vyzkoušet jaké to je být oblíbený fotbalista a šikanovat geeky :) Líbil se mi princip "from hero to zero" a její znázornění číslem popularity. Šel jsem ve hře 9-6-3-7, takže o zvraty (hlavně milostné) bylo postaráno. V reálu jsem studoval rok na Kansas State University a můžu potvrdit, že hodně kulturních referencí bylo přesných (včetně toho že si všichni myslí že Kansas je díra :)

Co zlepšit? V popisu se píše, že hra nemá být vážná a je to hlavně o legraci z klišé a tolik mi to nepřišlo. Hráči se docela ponořovali do postav. Byly tam vtipné scény, ale čekal jsem víc. Závisí to samozřejmě na hráčích, prostor by tam byl. Možná podpořit nějakými mechanikami? Taky byla škoda, že nebyla nějaká víc organizovaná afterparty, to je pro mě vždycky důležitá součást (větších) her. Zorganizovali jsme si jí sami, ale bylo by fajn mít něco domluvené blíž. Jo a ještě mi chyběla postava "exchange studenta". Ve filmech se to taky objevuje a spoustu lidí z ČR se s tím může ztotožňovat a mohlo by to vytvářet vtipné situace.

8/10 - kvalitně zpracovaná hra na pomezí mezi komorákem a dramatickou hrou

0
PeldricPetr Urban 26.05.2017

Za mně je Prom opravdu výborná taškařice, která během cca tří hodin samotné hry dokáže hráče provést velkými klišé a klasickými příběhy filmů a seriálů z amerických středních škol. Mechanismus s použitím walkmanů/sluchátek a mp3ek je velmi dobrý, ačkoliv jsem si jím nebyl jistý, funguje velmi dobře a dle mého názoru i bezbolestně, nijak hru nenarušuje a využití písní jen umocňuje děj a atmosféru střední školy.

Jsem upřímně rád, že jako Matty Hudson, kapitán fotbalistů, jsem měl nakonec svůj happy end, jak vystřižený z filmu - kdyby tam nebyl, možná by mi to přišlo líto, či by se mi to spojilo s realitou střední školy... Ale takhle tam bylo vše, co jsem od příjemného a opravdu dobře udělaného larpu čekal.

Díky!

9/10