Racek

9 hráčů, 4 mužů, 4 žen, 1 obojetných

5 hodin , dnů , 2014

Autoři: Gavroche Jan Winkelhöfer

Skupiny: —

Ahoj Hlubino (pokud vám tak ještě můžu říkat),

některé z vás jsem neviděla ode dne, kdy se naše slavná společnost tak neslavně rozešla. Nebudeme si nalhávat, že v dobrém. Do naší poslední hry jsme dali úplně všechno a výsledek tomu neodpovídal. Možná jsem neodhadla vhodný způsob adaptace pro dnešní dobu (ale to je u Čechova prostě těžké), možná byl Racek pro naši skupinu příliš velké sousto. Jako režisérka jsem vám už několikrát řekla, jak moc mě ten špatný ohlas mrzí. Jako úplně normální ženská vám říkám, že mi úplně nenormálně chybíte a chtěla bych se s vámi vidět. Příští středu (ano, na TEN den) pořádám menší oslavu a moc ráda každého z vás uvidím. Tak se stavte, pokud jen trochu chcete a můžete.

Zdravím vás
Jarmila

Racek chce vzít postavy ze stejnojmenné hry od mistra A. P. Čechova, trochu je zamíchat a vyložit jak karty na stůl divadelní společnosti 21. století, kde nenaplněné touhy nehrají o nic menší roli, než kdysi v carském Rusku. Stojí na divadle, konfliktních i romantických vztazích a samozřejmě vposledku i na vodce.

Betatest proběhl na Larpovém dýchánku v prosinci 2014.

7.2

33 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
NathaelenNatálka Špiříková 06.12.2015

Pro Racka je myslím důležitá dobrá volba herního prostoru, což se na našem běhu moc nepovedlo. Většina hry se tak odehrála kolem jednoho stolu, tedy bez možností nějakých větších interakcí. Nejvzdálenější kout místnosti byl cca 4 metry od stolu, jiná místnost nebyla k dispozici - takže pokud si někdo chce s někým promluvit, všichni na ně koukají. 

Slyšela jsem ohlasy i z jiných běhů a řekla bych, že byl asi nějaký zásadnější problém právě v naší skupině. Hra je kompaktní, postavy mají nějaký alespoň základní příběh a nějaké motivy a snad i dynamiku, takže určitě je za nějakých okolností hratelná. V našem běhu to ale podle mého názoru spíš nevyšlo. 

 

0
KatooKatka Winkelhöferová 23.09.2015

Takže!

Začátek byl pro nás všechny dost náročnej, protože de facto nikdo nic nevěděl.. Eh? Vy jste kdo? Aha...

Nicméně! Rozjelo se to velmi rychle a i přes začáteční rozpaky a občasná zaškobrtnutí jsem se hodně bavila.

Protože jsem hrála tajemnou Alexandru neřeknu ze zážitků ve hře nic! Cha! Deal with it! :P

Hrálo se mi naprosto luxusně a samo.. vždy záleží na spoluhráčích a mě fakt sedli! Jo!

 

0
ŤofkaViktorie Knězková 23.09.2015

Tohle hodnocení pojmu spíš jako info pro případné další hráče.
Pokud si chcete hru užít o stupeň víc, podívejte se na Racka (nebo si ho přečtěte) - ke hře to není nutné, nicméně prý si pak spoustu linek a zápletek užijete mnohem víc.
Nebojte se, pokud budete mít na začátku hry pocit, že se nechytáte a že nevíte, co máte dělat. Hra plyne dost rychle a je v ní spousta impulzů, kterých se chytit.
Nebojte se občas dramatizovat a přehrávat... Hrajete přece umělce :)

Náš běh byl prý nejklidnější a nejmíň konfliktní, ale nemyslím si, že by to čemukoliv vadilo. Hra poskytuje opravdu velkou svobodu a každý si do své postavy může promítnout kus sebe.
I když jsem měla dost často pocit, že se až tak "nechytám" a měla bych hru výrazně víc táhnout, stejně jsem se bavila a dokonce jsem ze sebe ke konci zvládla vytlačit i nějaký ty slzičky, což by se mi u hry která mě nepohltila nepovedlo.

Racka si rozhodně dostuduju a když vám v některém příštím běhu odpadne na poslední chvíli hráčka, určitě dejte vědět!

role Jarmila.

0
LischaiPavel Gotthard 16.09.2015

Racek je zajímavý debut. Larp o hercích co chtějí hrát hru, co už kdysi hráli, ale jejich životní osudy se mezitím pokroutily do podoby té hry. "We need to go deeper!" jak říká Leonardo.

Larp je asi celkově zábavnější, když hráči znají Čechovovo drama a můžou na něj odkazovat - bylo mi líto, že předherní workshopy nijak hráče moc neuvedou do problematiky. Tahle meta rovina je ale ve hře jen jako formální fórek, nijak se s ní nepracuje, což je velká škoda.

Larp taky myslím trpí odvěkým problémem komorních larpů, kde má každý nějaké svoje velké tajemství, takže na konci už ve skupině lítají (a teď to píšu jako vtip, ne jako spoiler) vraždy, znásilnění a zakopané mrtvoly jak v mexické telenovele.

Přesto ale Racek drží pohromadě a je hratelný, v pohodě program na večer a fajnový Gavrochův debut. 5/10.

0
ŠuhinkaIvana Šuhajdová 15.09.2015

Příjemně strávený večer. Minimum informací a skriptovanost přinesla pro mě osobně zajímavé zjištění, že mi to vlastně vůbec nevadí. Konflikty, vodka a drama. Negativum vidím v tom, že vzhledem k velké volnosti je to hodně na hráčích a jak se do toho pustí, což naštěstí u našeho běhu vyšlo parádně :)

7/10, role Alexandra Č.

0
PiroshMartin Buchtík 07.08.2015

Racek je minimalistický larp obsahem i dějem v potenciálně velkém kontextu a kulisách. Herní materiály spíš načrtávají, co se tak ve hře může dít, než cokoliv jiného. Z mého pohled je to takový dobře promyšlený sandbox komorního larpu. Co mě trochu na hře mátlo, byla role původní předlohy, protože znalost hráčů v tomhle hodně variovala. Já sám mám radši hry sevřejější, které mi víc říkají, co mám dělat, ale pokud máte chuť si hrát v pěkně vykreslené situaci, pak byste měli Racka zkusit.

0
CatieKateřina Kopecká 06.06.2015

Vybrala jsem si v předvýběru postavy, které my přišly zajímavé. Z přiděleného papíru jsem byla po přečtení velmi rozpačitá. Jenže autor ví! Adéla byla esence složená z kapek mé přirozené drzosti, pubertálnosti, (ne)taktnosti a i nějakých těch citů. Ač experimentální hra, vidím ji jako rovnocennou s hrami které si takové přízvisko nedávají. A ano, jak se (opět) ukázalo, celý život je jedno takové velké divadlo, takže na tomto tématu se dá stavět vždy když se zdá, že najednou není úplně co významně řešit. Nutno říct, že složení našeho běhu nebylo úplně náhodné a to se na výsledku nejspíš výrazně podepsalo, protože veškeré nahrávky plynuly přirozeně a nic nebylo násilím strojené (nebo jsem to neviděla), ale i tak si za svou 10/10 stojím. Hej, hrajte to!

0
ImiStanislava Pajerová 06.06.2015

Karolína Jesenská

Ale já, jsa nuzák, mám jen své sny.
Rozprostřel jsem své sny pod tvé nohy.
Našlapuj měkce, neboť šlapeš po mých snech.

Příjemný experiment, který zpočátku přináší obavy a rozpaky. Jak hra začne a postupuje, dává volnost a vytváří dobré konflikty.

Největší negativum i pozitivum hry právě její volnost a otevřenost. Nálada hodně záleží na sestavě a jestli hráči mají cit pro gradaci konfliktů. Potenciál vidím v prolínání divadelní hry (kdy byt se stává jevištěm) a civilním hraním. Což ovšem taky hrozně záleží na hráčích a to, jak do hry dokážou procpat to ruské srdíčko.

Postavy jsou napsané velmi volně, tak že události mají několik způsobů interpretace. To se mi hodně líbilo. Zvláště když jsem měla při konzultaci dojem, že se s Gavroshem chápeme a po konci hry, jsem zjistila, že Karolínu vůbec tak nezamýšlel. Což kupodivu hře vůbec neuškodilo, naopak.

Za mě solidních 8/10! (Se střízlivějším odstupem.)

0
EriuMichaela Schwarzová 05.03.2015

Ačkoli náš běh měl přesně opačnou náladu než předešlé dva, hrozně moc mi sedl. Když Čechov o Rackovi tvrdil, že je to komedie, všichni to považovali za cynismus, ale ve skutečnosti na tom fakt něco je. 

Osvobozující je, že nemáte moc přesných cílů. Máte postavu s minimem informací, máte nějaké vztahy, zbytek se utváří až při hře - vlastně jde asi o nejméně naskriptovanou hru, co znám. Tím pádem je pravděpodobně nemožné předvídat, co se během ní stane. 

Kdybych měla příležitost, klidně si Racka zopakuji, protože je předem jasné, že budu hrát naprosto odlišný larp. 

Role: Adéla