Stalker X - Špinavá práce

Zóna - nebezpečná, desivá a tajomná. Už po dekádu majú hráči možnosť preskúmať všetky jej zákutia, zbohatnúť na artefaktoch, či bojovať proti krvilačným mutantom.

 

Stihli jsme to. Jsme v řídícím centru, znovu rozchodíme Poslední jistotu a zabráníme katastrofě. Ovládací panely jsou funkční. Palivové tyče jsou vytažené? Kryt reaktoru je otevřen? Voda je vyčerpána? Jaký je proboha výstupní výkon?

Budeme mít štěstí, stačí málo a můžeme to znova rozjet. Doprdele. Výstupní výkon je nula. Úplná nula. Chápeš? Nic se nedá dělat!

Moment, je tu dieselový agregát! Nahodíme ho a spustíme Poslední jistotu, obnovíme přívod proudu k chladícímu okruhu a všecko bude dobrý. Nepanikařte. Nic není ztraceno.

Sleduj, tady když to zmáčknu tak se rozjede dieselgenerátor. Slyšíš ho? Už mi ožívá hydraulika na Poslední jistotě zasouvám tyče, čerpám vodu a zavírám kryt reaktoru, pak přepojíme ...co to doprdele bylo?

Zažili jsme toho hodně, ale tohle fakt ne. Země se třese, metaverzum křičí, mžitky před očima, chuť krve v ústech, a najednou ticho. Ohluchli jsme? Nebo je skutečně takový klid?

Ze stropu se pomalu snáší prach a začínáme vidět. Ovládací panel zběsile bliká, samá červená světýlka. Z dálky slyším sirénu. Je čím dál hlasitější. Je to radiační poplach. Řve na nás z ovládacího panelu.

Našli jsme tlačítko na ztlumení zvuku. Už svítí jen ta světýlka. Něco naskočilo a rozsvítila se zelená kontrolka – filtrování vzduchu. Systém se snaží přetlakovat místnost. Podle měřáků je venku radiace a vedro jak v pekle.

Jsme naživu. My jsme naživu. Nás pár je naživu. Kolik jich zůstalo venku? S kým už si nedám panáka ani nezahraju karty?

Venku je hrobové ticho. Hrobové, jak příhodné – ty co byli venku nebude mít asi kdo pohřbít, ale to nebude potřeba, rozložil je ten výbuch. Moment, Černobyl je hodně daleko, tohle nemohl být jen výbuch, že by blowout?

Ne, takhle intenzivní blowout nepamatuju. Vlastně to nebyl blowout Tohle byl hněv samotné Zóny.
Hněv na lidi, na jejich hamižnost, na jejich sobeckost, na jejich krutost, na jejich zaslepenost penězi na jejich neúctu k životu.

Nevím, jestli je to v lidské přirozenosti, ale to už je jedno. Naživu jsme zůstali jenom my. Venku roztahuje dravec svá žhavá křídla. Toho dravce jsme na sebe přivolali sami. A jak jednou vylétl z hnízda, těžko se do něj vrátí.

Mlčíme. Na ovládacím pultu se rozsvítila obrazovka. Vzduch máme na týden. Přijímač funguje. Vysílač je usmažen. Přichází zprávy ze světa.

Chladící okruh byl odstaven na příliš dlouho zbývající tři čtvrtiny paliva v černobylském reaktoru se protavily do nejspodnějších pater, kde natekly do mlýnku na maso. Interakce těchto dvou faktorů vyústila v dvacetinásobně horší výbuch než v roce 1986.

Do vzduchu bylo vyvrženo překvapivě málo radioaktivního materiálu – mlýnek na maso se zjevně zachoval jako černá díra a zkoncentroval palivo do té míry, že vyhořelo téměř vše. Černobylská elektrárna zmizela. Místo ní je nyní pravidelný polokulovitý kráter s absolutně hladkými stěnami z černého obsidiánu.

Uprostřed kráteru je malé jezírko čiré tekutiny, podle měření z dálky je jezírko hluboké přibližně devět metrů. V noci září duhovými barvami. Vhozená sonda v jezírku zmizela aniž by zčeřila hladinu.

Blowout nepřekročil hranici Zóny, které se jednou bude říkat Stará Zóna. Hranice vypadají jako narýsované pravítkem. Prostor Zóny se změnil v černou spálenou poušť. Jezero Jantar se vypařilo.

Zóna se několikanásobně rozrostla. Mutanti něco tušili a hromadně utekli ještě před blowoutem mimo Starou Zónu.

Probíhají záchranné a evakuační práce. Nepředpokládá se, že by někdo v prostoru Staré Zóny přežil.

Na krizovém jednání Organizace spojených národů byl prostor Nové zóny jednohlasně vyhlášen za území pod výhradní správou OSN. Státy na jejichž území se Nová Zóna nachází se vzdaly jejího území výměnou za pomoc OSN. Rusko, USA, Čína, Indie, Pákistán, Francie a Velká Británie se zavázaly k dalšímu snižování množství atomových zbraní.

Zóna jak ji známe je pryč. Svět jak ho známe je pryč.

Ticho, slyšíte to? Někdo mi mluví v hlavě.
Kdo jsi, ptám se v duchu, jsi C-Consciousnes? Jsi Bůh? Odpoví mi povzdechnutí.
„Nejsme Bůh ani C-Consciousnes, alespoň ne v tom smyslu ve kterém to chápete vy. Jméno pro nás zatím nemáte“
Co chcete?
„Porozumění. Partnera. Přítele. Jsme už příliš dlouho sami.“
Proč jste to dopustili?
„Dopustili jste to sami, my jsme jen nezasáhli.“
Víte kolik lidí zemřelo?
„A víte kolik se jich teď spojí, aby se už nic takového nestalo? Nebojte se. Něco končí, něco začíná. Třeba končí věk násilí a začíná věk porozumění.

Ale co my víme – je to na vás! Stačí otevřít dveře a vykročit – tak na co čekáte...?!“

 

(Autor textu: Akirfa)

8.5

21 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
SalomeJolana Chumanová 20.07.2016

Moc jsem si tenhle larp užila i za CP. Dokonalá atmosféra, kdy smrt číhá na každém kroku a vy se buď zblázníte nebo se s tím nějak vyrovnáte. No, moje postava zvolila tu první cestu a bylo to fakt úžasné si to zahrát. Jen byl běh 2016 trochu dějově slabší. Dějová linka byla dost naskriptovaná a s velkým finále nemohly postavy nic udělat. Také bych trochu vytkla, že CP si tam nesměly hrát pro sebe. Občas to ignorování CP třeba mutanty viděli hráči a vznikaly trochu zvláštní situace.

Úžasně technicky zvládnutý larp. Ještě pořád nevím jak fungují ty Geigery, ale je to fakt cool mechanika. A čidla pohybu v lese, která znamenají smrt, byla taky výborná. Mutanti byli opravdu zlatým hřebem celého larpu, pěkné kostýmy a výborný RP, ti dělali správnou atmosféru. Není to larp pro slabé povahy, už jen squatění ve starém vojenském prostoru má svá specifika. Chce to dost vystoupit z komfortní zóny, ale stojí to za to ;)

0
PyroVan Numor 12.07.2016

Proste paráda DO PIČÉ! Najlepší larp na akom som bol. Prepracované anomálky, radiácia, a artefakty hotové umelecké dielo. Morgan (Blowotovica) bol dobrý.

Všimli ste si že sa Zónou šíril aj vírus z názvom Sloboda? Sposob šírenia nie je známy. Predpokladá sa že infikovať sa možete pobytom v blízkosti frakcie Sloboda, alebo je kontaminovaný samotný Morgan? Prejavuje sa správaním podobným Sloboďákom BOHA! A to aj po odchode zo Zóny. JEBÁÁÁŤ. A ešte #NOHOMO :)

Rada do budúcna nikdy si nenechávajte umývať riad dvom zákerným stalkerom (čo sme sa pri tom umývaní nasmiali). Dúfam že ste z toho potom nejedli :)

PS: Monolitu prajem dobrú chuť.

 

0
RašoMarián Rusina 12.07.2016

BOOHA, všetko bolo dobre, mutanti, zóna, hráči, atmosféra, nemocnica, radiácia, anomálky, frakčné vojny, ešte aj herný kapitán Morgan sa podaril. Za mňa 10.