Star Wars: Treason

11 hráčů, 4 mužů, 1 žen, 6 obojetných

2 hodin , 0 dnů , 2011

Autoři: Ferda Ondřej Harnušek

Skupiny: —

Republika se otřásá v základech! Útoky SITHSKÉHO
IMPÉRIA neznají odpočinku a obě bojující strany
jsou již unaveny léta se vléknoucí mezihvězdnou válkou.
Podlý velitel Sithského impéria, císař DARTH VENOM,
sklízí v posledních letech vítězství za vítězstvím a počet
jeho přívrženců stoupá. Důvěra v Republiku a v JEDIE
naopak stále klesá.

Nejstrašnějším Venomovým úspěchem je stále větší nárůst
odpadlíků přímo z řad ŘÁDU JEDI, a to jak učedníků,
tak i rytířů a dokonce i některých mistrů umění Síly!
Občané Republiky jsou zděšeni a pobouřeni. Řád Jedi,
který po staletí bránil mír a pořádek v Galaxii, se nyní
takřka rozkládá zevnitř a jeho členové tak ztrácejí všechnu
důvěryhodnost a slávu dřívějších dnů.

Senát tedy navrhnul plán, jak situaci vyřešit. Řád Jedi,
jehož členové dosud bojovali jen jako obránci Republiky
bez jakýchkoliv útoků přímé agrese, by si měl uvědomit
vážnost situace a konečně začít posílat své členy do prvních linií.
Není ovšem záležitostí Republiky učinit finální rozhodnutí.
Proto se sešly špičky, nejvyšší mistři a rytíři
akademie Řádu, na Coruscant, hlavní planetu Galaktické
republiky, aby problém vyřešili a došli k závěru,
který může rozhodnout o osudu celé Galaxie...

Larp je všehochutí diskuze, roleplayingu ve světě Hvězdných válek a (dramatického) dřevárnictví. Odehrává se v blíže nespecifikovaném období Staré republiky (celé pozadí příběhu a některé reálie jsou těžce nekanonické). Znalosti Hvězdných válek NENÍ ke hře potřeba, je však (z herních i neherních důvodů) výhodou. Hráči představují 11 jediů tvořících Radu, hra samotná je pak rozdělena do tří na sebe navazujících částí, kdy mimo diskuzí na téma změny mnohaleté filozofie řádu Jedi se mohou dvojice pro odreagování vyzývat na rituální souboje na světelné meče (šermířské schopnosti hráče jsou pro hru irelevantní). Dokážete i v eskalujícím napětí pochmurné situace nakonec přijít ke správnému rozhodnutí, které určí běh dějin a osud miliard obyvatel celé Galaxie?

7.7

32 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
MantelarLuděk Bohucký 21.09.2015

Mistr Sethai Clay

Komorní Lipník podzim '15

 

Taková malá pocta KotORům a SWTORu a tak vůbec. Ale pokud neznáte, vážně se nemusíte bát.

Hra, kterou jsem si užil, už když jsem ji hrál, a s odstupem spokojenost neopadává. Přinesla vlastně všechno, co jsem si kdy představoval u diplomata Jedi - diskuse s ostatními na téma, co je vlastně Řád, vzájemné přesvědčování, k tomu řešení vedlejších linek, kdo a co... a na závěr ponurou atmosféru rozhodování, při němž se láme chleba a osud galaxie. Hra, která navzdory názvu a zasazení není o über cool máchání světelnými meči,ale solidním komorním larpcem na nějaké dvě hodiny. A i když dneska vím o zápletkách a postavách prakticky všechno, stejně si to chci zahrát podruhé, s jinými lidmi, abych viděl, kam galaxii dovedeme tentokrát.

Cvičné souboje ve druhé části hry můžou docela snadno být samoúčelné ("hej, dlouho se jen mluví, pojď si zašermovat"), ale podle mého, když se vezmou za jiný konec, skvěle do hry zapadnou příběhově. Já sám jsem svedl za hru tři (pokaždé jako vyzvaný), první pořádně nevím proč, druhý z velmi dobrých herních důvodů a ten třetí z ještě lepších. Ten pro mě byl mimochodem jedním z emotivních vrcholů celé hry, ještě jednou díky, Triss :) Jinými slovy, myslím, že by spíš stačilo trochu zapůsobit na hráče, aby opravdu přemýšleli, koho chtějí vyzvat a co tím dávají najevo.

Hodnotím 8/10, ale přiznávám, že subjektivně a za poslední bod můžou dobří spoluhráči.

 

0
ŠedýMartin Honek 20.09.2015

Ta hra asi nebyla špatná ani ze startu... ale teď je ještě lepší. Nepozoroval jsem na včerejším běhu žádný z nešvarů, které vytýkají ostatní komentáře. Snad jen ti zenoví mniši tam nějací byli, ale to by do té škatulky pak mohl spadnout i mistr Yoda.

Trošku samoúčelné mi přišly rituální souboje - většina z nich totiž u nás byla "abychom si zabojovali" a myslím si, že jiné běhy na tom byly dost podobně. Dát každému souboji důvod... aby rytíři soubojem opravdu rozhodovali nějaké spory... to by mohlo dost zpevnit atmosféru druhé části hry.

0
TrissSabina Žilková 30.09.2014

Skvělý larp, na který jsem se jako fanoušek Star wars strašně těšila. Hru jsem si velmi užila, ať už konverzace o vznešených jedijských tématech, nebo popíjení zářivě modrého piva (či jinak podezřele zbarvených panáků) nebo cvičné souboje se světelnými meči. A konečně jedna věta na závěr a zároveň vzkaz mým drahým spoluhráčům - Já jsem vám to říkala!

0
JarikVojta Jurečka 28.09.2014

Star Wars se mi líbí, ale nejsem vyloženě fanda, i přesto jsem si Treason užil a to opravdu, ale opravdu hodně. Svě t Star Wars je celkově zajímavý a tenhle rozhodně stojí za prozkoumání.

0
DikéKateřina Eva Andrysová 30.03.2014

Nečekala jsem, že bych si dokázala užít larp o Star Wars, které vlastně pořádně neznám, ale povedlo se to...! (Hráno na akci "Zataženo, občas larpy" v Ostravě 2013) Tenhle larp stojí za to si zahrát, plynul poměrně dobře a mí spoluhráči byli taky skvělí-co dodat? 

0
ChynJosef Tisoň 11.02.2014

Já se nebojím říct, že larp je dost dobrý. dal jsem 8/10 protože jsem si ho vážně užil a to jsem ho hrál 2x. Jeden může namítnout kde co, ale když od hry nečekám, že mi emotivní momenty, že mi hra dá zábavu, ale udělám si to nějakým způsobem sám, že prostě budu hrát, pak si tu hru užijete a i ty emotivní momenty tam mít budete - stejně jako já. Možná to bylo postavou, kterou jsem hrál, kdy jsem měl velké vnitřní dilema, které bylo velmi blízké i mé vlatní osobě. Možná to bylo tím, že jsem hrál se skvělými spoluhráči, kteří samotnou hru dokázali udělat zajimavou. Tak či tak, larp hodnotím jako velmi dobrý.

0
NellmegilJan Chvátal 04.11.2013

Treason je cool...ale gamedesign, vyváženost a komornost si moc nepovídá s nacpanýma pravidlama a gamistickou částí. Hru jsem si užil. (byl jsem drsnej bojovej jedi master a to je prostě dream).

Takže...pokud milujete star wars...jasně...hru si dokonale užijete protože STAR WARS. Pokud jste zkušený larper co o Star wars ani neslyšel...zapomeňte na to...hra by v tomhle potřebovala trochu předělat. (buď to dostat do většího formátu kde se využijí pravidla - která trochu vyvážit) a nebo to naopak v té akční části trochu osekat a pracovat se samotným gamistickým prvkem pomocí intrik - což se stejně děje. :)

0
SmaydyJakub Švarc 14.06.2013

Treason je super komorní larp. Nemužu mu nic vytknout. Atmosféra je super, postavy jsem pěkně udělané. Taky je super, že se dá hrát vícekrát, což jsem taky zkoušel. Ferda jej má pěkně propracovaný.

0
FerdaOndřej Harnušek 27.05.2013

Jedná se o mou prvotinu, v níž jsem se snažil skloubit všechny prvky, jež se mi zamlouvaly v jiných larpech, a mnou až (nebojím se to přiznat) infantilně milované Hvězdné války. Přitom jsem se však snažil, aby to nevypadalo jako když Pejsek s Kočičkou pekli dort. Jednou mi bylo umožněno si i zahrát a pobavil jsem se přímo královsky (i když hra probíhala asi od 3 do 7 do rána). Hodnotit se to neodvažuji, nedokázal bych být nestranný. Každopádně hodnoťte a kritizujte upřímně, v příštích dílcích z vlastní kůlny budu vašich rad pamatovat, vezmu si je k srdci a vyvaruji se případných nedostatků.

EDIT: Smím-li navázat na Patrika - většina schopností je tam z jednoho jediného důvodu: kdyby náhodou došlo ke konfliktu, aby to měl organizátor jednodušší. Ty schopnosti a dané mechanismy hry za vůdce hry vyřeší věci jako "kdo by vyhrál, kdyby se natvrdo proti sobě obrátili tito dva soupeři" atp.

0
PatrikPatrik Krupička 27.05.2013

Já jsem z toho vlastně ani tak nadšený nebyl. Jako je cool bejt Jedi, ale tady ti Jedi byli spíš takoví zenbudhističtí mniši, než rytíři Jedi.
Občas mi přišlo, že některé postavy jdou za svými cíli vyloženě uměle a že řešení některých problémů tkví v tom, vybodnout se na to co mám napsané v postavě.
Systém schopností a soubojů mi přišel na formát hry poněkud přebytečný a složitý. Navíc i argumentační část by asi chtěla trochu delší čas a možná by to taky chtělo méně zabejčené postavy, protože když celé hlasování stojí jen na tom, jak se rozhodne jedna postava z 11ti, tak to argumentační linku poněkud degraduje.
Osobně si myslím, že ta hra, tak jak je, by možná chtěla přidat pár drobností a udělat z ní hru třeba na celé odpoledne, a pak by fungovala mnohem lépe i se všemi svými pravidly.
Takhle to je za mě 5/10 (prostě průměrná hra).