Stezky šamanů

6 hráčů, 2 mužů, 2 žen, 2 obojetných

4 hodin , dnů , 2014

Tři kmeny žijí v Údolí od nepaměti a pod vedením svých šamanů dokázali zatím vždy překonat vzájemné rozpory i každou překážku, kterou před ně osud postavil. Jako pokaždé, když na některý z kmenů přijdou těžké časy, scházejí se šamani na místě mimo náš svět, aby se poradili s duchy elementů a našli řešení. Návštěva světa duchů není nikdy obyčejný zážitek a šamani tentokrát cítí, že je ve hře možná něco víc než obvyklé spory o loviště a posvátné místa. Něco, co by mohlo život v Údolí od základů změnit. Co bude nakonec nejdůležitější - osud rodné země, kmenů, nebo šamanů samotných?

Cesty šamanů je zážitkový larp s freeformovými prvky, které od hráčů předpokládají větší důraz na fantazii a vlastní domýšlení důsledků svých činů než na práci s pravidly. Přijďte si vyzkoušet larp, který vás vyvede z místnosti k živému ohni a nechá vás vyzkoušet, jestli ve vás rytmus bubnů dokáže probudit duši šamana, nebo povahu ducha, který už dávnou zapomněl, jaké je to být člověkem.

8.2

36 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
WoiteeVojta Černý 27.06.2017

Skvělý larp, a jako u většiny larpů jsem si uvědomil souvislosti světa, které jsem dřív nechápal. Hrál jsem oheň, který je i v rámci všech postav opravdu negejmistický (tím věřím, že nic nespoiluji), a díky tomuto jsem měl možnost sledovat, jak se ostatní věci dějí. Jak uvažují šamani, tak i jiní spiritové. A to člověku ukáže hezkou perspektivu z netradičního místa. A atmosféra byla vskutku jedinečná. Nejen kvůli živému ohni, ale i kvůli nerovnosti mezi šamany a spirity.

Velmi doporučuji komukoliv, kdo se dokáže odprostit od cíle vyhrát a místo toho se prostě vžít do role.

0
MontyMartin Bezdíček 23.04.2017

Rytmus, oheň, gesta, prožívání, astrálno, pohyby... Vlastně i příběh, který jsem si hodně užil, ale spíš ve mě zůstávají jiné věci.

Sice jsme nejprve v okolí měli civilisty, ale naštěstí odešli, protože je přeci jen nejlepší být sami v tmavém lese u ohně.  Dají se najít chybky, hlavně když zlobí technika a podobné věci, ale dá se to hře odpustit pokud se pak dokážete ponořit do jiného světa. Pokud to ale někdo nedokáže, tak si hru asi nezvládne užít, takže doporučuji jenom těm, co jsou ochotni odhodit zábrany chování a mají ochotu přijmout jiný svět.

0
ZedZdeněk Ručka 18.04.2016

Zážitek to byl skvělý a takový hodně fyzický. Žár a světlo ohně v kontrastu s chladným vzduchem a okolní temnotou, k tomu strhující rytmy a pohyb... zkrátka mělo to fakt něco do sebe.
Na druhou stranu jsem se trochu ztrácel v některých vztazích mezi postavami, ale mojí postavy se to moc netýkalo a o naplnění gamistických cílů tento larp opravdu není. Vřele doporučuji.

0
ČikiPetr Kuběnský 30.09.2015

Starší a menší brácha Kmenů.

Přiznám se, že moc nevěřím na to, že konverzační larpy s nezemskejma entitama na rovině personifikace elementu, boha, (dosaďte si...) vlastně můžou fungovat. Buď takovou bytost hrajete nebo hrajete na ni, vyjde to nastejno - pokud to není bůh starořeckého typu, oplývající zcela lidskými neřestmi, city a slabinami, zpravidla hra brzy sklouzne do jednoho velkého metafyzického klišé. Abych to neabsolutizoval - aspoň já takhle moc hrát neumím.

Přesto si myslím, že mají Stezky šamanů potenciál být hitovým larpem - pokud by šly do proklamovaného experimentu naplno a šláply by na plyn atmosférotvorných aktivit (kostýmy, rituální tance a zpěvy) namísto těch dějotvorných. Postavy mají poměrně jednoduché cíle i motivace (cíle navíc postupně ubývají), takže mi přijde, že čtení tří stran postavy by se dalo osekat ve prospěch workshopů, které by skutečně učily, jak hrát astrální duši primitivního člověka.

Zásadní poznatek, který si odnáším je, že k vytvoření kvalitní atmosféry stačí vlastně velmi jednoduché věci - oheň, tma, buben a zpěv - což je také jedna z největších devíz Stezek.

0
MaudGabriela Benešová 15.07.2015

Atmosféra. Oheň, tma, bubínky, hrdelní zvuky, rituál. Stezky šamanů jsou jedinečný zážitek, díky za něj!

0
ŠedýMartin Honek 13.07.2015

Každá hra stojí a padá na spoluhráčích. Tady jsou všechny postavy provázány se všemi ostatními a i kdyby vám u ohně půlka osazenstva usnula, pořád bude co hrát. Vy si pak můžete vybrat, jestli chcete vést metafyzické diskuse s duchy, řešit světské záležitosti s lidmi, nebo vytáhnout něco ze své zásoby vlastních problémů. Množství způsobů, jak uchopit roli, dovoluje hráčům pohodlně se v ní zabydlet, působit v ní uvěřitelně a podporovat tak atmosféru. Právě ta je na hře to nejkouzelnější, to výjimečné.

0
ViperLukáš Makovička 07.07.2015

Postava: Medvěd

Hráno v rámci: HZNMcom 2015

Na hru jsem se velmi těšil a byla pro mne velkým lákadlem, neb jsem již věděl, že na HZNMconu se tento larp hraje na odlehlém místě, které maximalizuje herní zážitek a atmosférů. Hru jsem si opravdu užil! A nutno říci, že velký podíl na tom měli jedineční spoluhráči (zejména Bedus, která mi hrála DOKONALÝ Oheň)! Moc děkuju!

Hodnocení: 9/10

0
FosterWładysław Motyka 27.08.2014

"Howgh - domluvil jsem."

Bylo to super a ano, chci si to zahrát znovu! Opravdu. Ale příště někdy v červnu nebo v červenci, když venku bude teplo, nejlépe za úplňku na kopci, nebo u řeky, nebo v hlubokém lese. Určitě bez svršku s pomalovaným tělem :-)

Je to nádherný atmosferický larp, který je super vhodné hrát na venek, na lidi a na "spi****" (jako Marťa :-) - btw mockrát díky). Doufám, že příští léto již tento larp opustí svou fázi Beta a bude mít v sobě všechny přislíbené prvky. To pak zvednu hodnocení o 1.

A opravdu, pokud se mě někdo zeptá, jaký larp bych si zahrál zítra znovu, odpověděl bych "Stezky šamanů".

Ještě jednou, mockrát díkyJednorožec, Šárka, Marťa

0
VladVladimír Procházka 26.08.2014

Tento larp byl pro mne obrovským zážitkem. Myslím si, že mezi larpy je naprosto jedinečný a nekonvenční. Jako nepříliš zkušený hráč jsem velmi ocenil propracované předherní workshopy. Hra měla neuvěřitelnou atmosféru, zajímavé postavy i jejich příběhy a přitom velmi jednoduchá pravidla a mechanismy. Jestli to orgové ještě vylepší o hezčí herní předměty a kostýmy, tak to bude naprostá dokonalost. 

0
SebiJan-Sebastian Uruba 25.08.2014

Pokud bych měl o tomto Larpu říct jen jednu věc, bez váhání bych vypálil: atmosféra. Praskání a hypnotizující záře ohně vyvolá dokonalý magický kruh, ve kterém je vpořádku věřit v Údolí a duchovní svět. Cítíte nezpochybnitelnou odpovědnost za svůj kmen, netrpělivě očekávající váš návrat z porady s duchy.

Na celý zážitek vás dokonale připraví několik workshopů. Mechaniky hry jsou jednoduché, ale fungují výborně a neskutečně pomáhají dotvářet atmosféru.

Jeden z Larpů, který si chci někdy rozhodně zopakovat. Bylo to nádherné.