Valley of Shadow

36 hráčů, mužů, žen, 36 obojetných

4 hodin , dnů , 2018

Web: http://valley.tempusludi.cz/

Valley of Shadow je experimentální larp který kombinuje dramatické hraní s tančenými scénami v rytmu blues. Příběh hráči vytváří na základě jednoduché kostry kolaborativně v průběhu workshopů.

Larp Valley of Shadow je zasazený v prostředí noirové věznice a zkoumá témata jako je beznaděj, kruh násilí, bezmoc – ale i láska, odpuštění a milost. Hráči ztvární členy mafiánské rodiny, kteří se tak trochu vlastní chybou a tak trochu cizím přičiněním dostali do situace, ze které není východiska. Společně se svým největším nepřítelem, kterého každý ve hře má, si pak projdou trnitou cestou plnou obviňování, násilí, viny… a na konci, možná, i nějakého odpuštění?

V noci potom vězení utichá a postavy se vrací do svých cel, snít o lepším životě, ve kterém se vyhnuly své největší chybě a nezvolily si nenávist. Snové scény v rytmu bluesu budou vyprávět výrazně lehčeji laděný příběh zlatých dětí v éře jazzu a jejich osudových lásek.

Hra samotná trvá 4 hodiny, přičemž jí předchází dva dny workshopů.

Hra byla betatestována v prosinci 2017 a následně po komplexním redesignu a byla uvedena v září 2018.

8.3

10 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
HaraldPetr Kamínek 02.06.2019

Taneční larp. Hodně dobrý taneční larp.

V této hře se setkává role-playing (zhruba polovina scén) s hraním jen prostřednictvím tance. Obě části se doplňují, v každé se odehrává trochu jiný příběh, které do sebe celkově zapadnou. Hra má na české prostředí netradiční přístup - hráči si vytvoří svůj dějový oblouk sami, domluví si (na workshopech) zápletky s ostatními a na konci hrají scénář, který si sami vymysleli. Tenhle přístup je pro české prostředí netradiční, jsme spíš zvyklí na dramatické larpy ve kterých je zápletka předpřipravena organizátory, včetně celého dějového oblouku. Běh, kterého jsem se účastnil byl mezinárodní s účastníky z celé Evropy, takže jsem se dozvěděl, že naopak, pro evropské larpy se jedná o přístup běžný, což bylo na hráčích a jejich přístupu vidět.

Nejtěžší pro mne byla právě tvorba svého vlastního děje a po zkušenosti z této hry bych k tvorbě svého příběhu přistupoval jinak. Některé věci jsem si v ději nedotáhl, i když jsem na to byl explicitně upozorněn. Prostě jsem si nepředstavil, k čemu je to dobré. I tak se mi larp líbil natolik, že mu dávám plný počet bodů. A pro české hráče tipuji, že tohle bude největší výzva. Naštěstí hra je udělaná tak, že je zábavná i pro ty, kdo s vlastní tvorbou zápletek nemají tolik zkušenosti.

A teď ty lákadla, protože těch tam je mnohem víc:

- Blues. Nebojte se, pokud neumíte tančit. Stačí se umět nějak hýbat do rytmu, zbytek se naučíte. Vykoušeno za vás.

- Noir kostýmy. Hraje se a tančí v kostýmech gangsterů Ameriky 30. let. Wow!

- Workshopy. Jsou dobré. Fakt. Každý má svůj smysl, jsou dobře vybalancované. Pohybový workshop se střídá s vymýšlením postav a zápletek.

- Prom systém tvoření čtveřic. Hlásíte se sice ve dvojicích (dvojice hraje jednu postavu!), při přípravě si musíte vytvořit čveřici. Systém čtyřkování, který byl na mém běhu novinkou, se osvědčil. Dal přirozeně dohromady i lidi, kteří se nikdy předtím neznali.

- Vypointovaný děj. Emoce postupně ve hře narůstají a konec hry je krásnou tečkou.

- Nápadité kostýmové doplňky a herní mechanismy (rvačka, ďáblík na rameni,...).

- Hezky udělaný vstup i odchod ze hry.

A na závěr pár zjištění, které počítám všechny také k pozitivům.

- Pár tvoří jednu postavu. Společným tancem, případně ne-tancem a odmítáním tancovat se svou druhou polovinou, jde vyjádřit "rozervanost" postavy a vnitřní koflikty.

- Tancem jde vyjádřit třeba přátelství nebo spor. Tančilo se chvílemi i v párech stejného pohlaví, na čož v českých krajích nejsme zvyklí. Nebylo to ani trochu trapné. Jen se vyjadřovaly jiné emoce, než namlouvací, které máme s tance spojeny nejvíc.

- Postavy jsou hrány párem. A těmi postavami jsou třeba boxerský šampion nebo prostitutka. V reálu mohou být představovány křehkou děvou (v páru hrajícím boxera) či hřmotným chlapem (v páru představujícím drobounkou prostitutku). A i tohle fungovalo. Působilo to dobře. Jedna z výzev, která nakonec výzvou v podstatě nebyla.

Doporučuji každému, kdo se umí aspoň pohupovat v rytmu a chce si zahrát netradiční larp s přenosem bohatých zkušeností ze zahraničních larpů.

0
OndraOndra Henek 09.10.2018

Úžasný víkend. Taneční (snová) část hry a příprav boží, netaneční část se určitě se zpětnou vazbou zlepší. Na první běh fakt dobrý, další běhy už očekávám hodnocení jen 9 nebo 10. :)

A jako bonus si zamiluješ blues!

0
RandolfOndrej Kotaba 01.10.2018

Ahoj, nemůžu říct, že by hra byla objektivně lepší než Dance Macabre. Zejména proto, že už to asi lepší být nemůže! Obě hry se mírně liší, ale veskrze jsou dost podobné, a obě stejně úžasné.

Stejně tak nemůžu říct, že bych se dobře bavil. Bavil jsem se totiž skvěle.

Dobré zážitky ze hry taky nemám - mám jen ty nejlepší!

Hra i přípravné workshopy (a party!) jsou propracované do detailů, je vidět, že je za tím ohromné množství práce.

Pokud neradi tančíte, hra se Vám asi moc líbit nebude, ale to Vás asi již napadlo. :)

Dávám 10/10 za nejlepší Larpový zážitek za dlouhou dobu - a moc díky orgům i spoluhráčům, zejména pak tanečním partnerkám!

Randolf