Fat man down

8 hráčů, 0 mužů, 0 žen, 8 obojetných

4 hodin , 0 dnů , 2009

Web: http://jeepen.org/games/fatmandown/

Autoři: Frederik Frederik Berg Olsen

Skupiny: —

Fat Man Down je hra o tom, jak se chovat k lidem správně. Bez ohledu na barvu jejich pleti, etnikum, etické nebo politické postoje. Bez ohledu na jejich váhu.

V roce 2006 jsem pracoval na vzdělávací hře o výživě. Bylo to v době, kdy se v médiích hodně diskutovalo o obezitě. Nedostatek pohybu, změněné stravovací návyky a příliš mnoho kalorií denně… Ale to není smysl Fat Man Down. Fat Man Down je o negativním postoji vůči lidem s nadváhou.

Média tehdy bouřila, „tlustí lidé stojí naši společnost x milionů dolarů ročně,“ nebo „tlustí lidé zabírají příliš mnoho prostoru v letadlech.“ Takové byly novinové titulky, které jste mohli vidět. Často bylo pro obézní osoby nemožné získat práci, uspokojivý sociální život, nebo dokonce vzdělání, které si přály. Váha není indikátorem dovedností, charakteru nebo inteligence, ale často je na ni tak nahlíženo skrze vox populi.

Fat Man Down má poukázat na tento pochybný postoj a nechat hráče pochopit tu nespravedlnost. Nesnažím se nikoho bránit, hlásat určité stravovací návyky nebo tolerovat obezitu.

7.2

34 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
DrakeMichal Mikuš 25.07.2017

Hre dávam 8/10, hlavne pretože mi ponúkla veľmi špecifický herný a emotívny zážitok. Hra bola miestami zlá až neúprosná, presne tak ako život sám. Bolo by skvelé, keby podobných jeepov bolo v ponuke viac.

0
MontyMartin Bezdíček 28.04.2014

Jedná se o larp, který má nabídnout spíš otevření otázky než nějaký příběh. Jde spíš o určitou filosofii než vyprávění si příběhu. Jedná se o hru, o které si člověk opravdu nesmí asi nic zjišťovat předem pokud si jí chce opravdu užít.

Pro mě to byl zajímavý zážitek se zajímavou zpětnou vazbou a podle všeho bylo vlastně moc dobré, že byla přítomná psychiatrička pro řešení jakýchkoliv problémů, které můžou u hráčů nastat. Já jsem rád, že jsem si Fat man down zahrál, protože to byl určitě zajímavý zážitek, který mi umožnil si nad hodně věcmi zamyslet a nějaké věci si trochu v hlavě ještě víc srovnat.

0
EliškaEliška Applová 04.11.2013

I když jsem Fatmana hrála jen proto, že se uvolnilo místo, sama bych po něm nesáhla, ačkoliv jsem i po hře říkala, že to prostě není můj šálek, jsem ráda, že jsem se účastnila. Už jen pro poznání, kam až larpy mohou zajít a kam až si hráči mohou při hraní sáhnout.
A víc, než to, jak jako lidé umíme být zlí, mě dostalo, jak umíme být lhostejní. A to i když se ubližuje člověku, kterého mám ráda.
Za sílu našeho běhu díky skvělému uvaděči a Fatmanovi.

0
SáraVanda Staňková 29.03.2013

Pro mě naprosto vrcholný zážitek. Samozřejmě za to může i skvělá skupinka se kterou jsem hrála. Jak tady píšou někteří, je to opravdu zlá hra, ale pro mě měla velký význam. Často si říkám, jak jsem tolerantní, ale i tak někdy uklouznu a soudím lidi podle vzhledu. Tahle hra mě nakopla k tomu zamyslet se nad tím. Některým lidem bych ji naordinovala povinně.

0
LisaZuzana Eliška Veselá 11.03.2013

Hra je hodně volná a záleží tedy o to víc na hráčích, naše skupina si ji ale rozhodně užila se vším dobrým i zlým, co k ní patří. Jestli má vést k nějakému sebepoznání nebo bude jen hnusná, záleží asi i na uvádějícím.
Mě hra (oproti očekávání) bavila – byla intenzivní a nenudila jsem se ani chvíli.
To nejsilnější, co jsem si odnesla, jsem si uvědomila až nějakou chvíli po odchodu z místa – sebeodhalení, které mě vyděsilo, zhnusilo a snad učinilo lepším člověkem. ^_^

0
PiroshMartin Buchtík 10.03.2013

Hru jsem hrál i uváděl. Na naše poměry je to trochu zjevení - volná jeepová forma spíš než k larpu odkazuje k improvizovanému divadlu. Fat man down je sled scén ze života chlapíka, co je prostě tlustej a ostatní jsou na něj zlí. Hra určitě stojí za zahrání, i když jednoznačně závisí na hráčích, jak se k ní postaví - a podle toho bude dobrá nebo špatná.

0
MeluzínaLujza Kotryová 06.03.2013

Asi jediný larp, ktorý FAKT nechcem hrať druhýkrát. Nejde o to, že by som si odniesla nejaký hlboký imerzívny zážitok, ktorý by som nebola schopná spracovať, ani o to, že by tá hra bola zle navrhnutá. Myslím si len, že ju navrhol úchylák... 7/10

0
MaruškaMária Slovíková 05.03.2013

Tahle hra je určena především zkušeným hráčům a je zlá. Jak je psáno už v anotaci - ukazuje na chybný diskriminační postoj společnosti. Ukazuje na ty chyby samozřejmě tak, že nechá hráče tyhle chyby dělat a ještě je v nich podoporuje.
Prozrazení nejsilnějich zážitů by bylo spoilerem, ale objevily se v našem běhu okamžiky, kdy jsme se všichni zarazili a nevěděli jsme, jestli pokračovat dále.

0
JakubJakub Míšek 05.03.2013

Varovaní, které jsem dostal před hrou, že ta hra je zlá a škaredá platí jen do té míry, jak zlí a škaredí k sobě hráči budou chtít být. To je myslím zcela zásadní. Moc se mi líbí chytré mechaniky hry, které umožní s jinak volným dějem určitým způsobem manipulovat. Navíc se tam objevují určité podrazy, které hra na hráče nachystá bez jejich vědomí a právě v těchto chvílich je asi největší šance, že se hráči dostanou pryč ze své komfortní zóny a hra je nějak zasáhne osobně. Alespoň u mě to tak fungovalo. Obecně bych ji k zahrání doporučil s doporučením "vážně se nebojte být zlí".

0
LischaiPavel Gotthard 05.03.2013

Stejná situace jako u většiny jeepu: Zajímavá hra s dobrými nápady (jeden za všechny: když hráč tlusťocha sní tabulku čokolády, ostatní hráči se k němu začnou na chvíli chovat hezky, jak endorfin mění tlusťochovo vnímání reality), která ale vyzní naprosto naprázdno, když hráč tlusťocha není tlustý, ostatní hráči téma tloušťky neřeší, nebo jsou moc slušní na to, aby hráli na tělo zlé věci. Fat man down mi připadne jako skvěle navržený kus designové židle, na které se ale docela nepohodlně sedí. Hrál jsem ho dvakrát, v obouch případech to bylo fajn a bavil jsem se, ale žádná hluboká reflexe nenastala. 6/10.