Pryč od minulosti

Nová verze hry Pryč od minulosti (2010), jejíž předělávka skončila v roce 2013. Protože se obě hry (jinak diametrálně odlišné) uvádějí pod stejným názvem, odlišili jsme původní hru pro účely databáze přídomkem "stará verze". Stará verze se uváděla pouze třikrát v rozpětí let 2010-2012.

Marocký Tangier představuje pro vichystickou Francii jednou z posledních bran do západního světa. Je květen roku 1943 a v klubu American se tak jako každý týden sešla zajímavá společnost. Mám na mysli ten typ lidí, kteří dokáží být i v přeplněném lokále sami. Dnes večer ale poklidnou atmosféru narušila francouzská policie, když přímo v klubu zatkla muže podezřelého ze špionáže pro spojence. A hned se rozneslo, že ve hře jsou diplomatické pasy ukradené z místního úřadu. Takové, které jsou volným výjezdním lístkem z obležené Evropy, a možná i něco víc.

Pryč od minulosti čerpá z poetiky detektivek drsné školy 40. - 50. let. V duchu nejlepších filmů noir se nese celá hra. Ve zšeřelé atmosféře baru American se vznáší erotické napětí i zpola zapomenuté hříchy předchozího života. Nechybí svůdná femme fatale, detektiv s břitkým jazykem ani zestárlá filmová hvězda.

7.7

27 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
GavrocheJan Winkelhöfer 04.08.2015

Hráno na brněnském Larpvíkendu 2014 (nová verze)

Nádherné prostředí sklepního baru, pulsující atmosféra, znamenití spoluhráči. Poměrně jednoduchý příběh, který ale dává bohatý prostor k noirovému smalltalku a rozvíjení vztahů mimo předepsaný rámec. 

Zajímavě vypadající mechanika se v mojí hře příliš neprojevila, protože ačkoliv jsem svůj doutník některým spoluhráčům strkal prakticky až pod nos, žádnou informaci jsem tím nezískal. Nutno ovšem poznamenat, že samotný doutník nebyl vůbec špatný!

Jediná věc, která zamrzela, byla absence konfliktu, ke kterému moje hra z počátečního nastavení směřovala. Mohlo jít o jednak časové důvody (na našem běhu se leccos nestihlo), nebo o příliš přátelskou hru obecně, ale zůstal ve mně dojem, že moje postava na cestě ke svým cílům vposledku nemusela překonat žádnou zásadní překážku.

Celkově šlo o velmi příjemnou hru, která věrohodně buduje napínavou atmosféru a příznivcům žánru noir nelze nedoporučit.

0
ČikiPetr Kuběnský 12.12.2013

Nemám ve zvyku komentovat svoje hry, ale tady se mi to zdá na místě kvůli upřesnění. Pryč od minulosti jsme v Halahoji napsali v roce 2010. Teď, v březnu 2013 skončilo její přepracovávání. Předělávka je dost výrazná, zdá se mi, že krom základních charakterů se změnilo snad úplně celé nastavení. Původní verze se uváděla jen třikrát (dvakrát na Larpvíkendu 2010 a jednou v rámci pražské iniciativy Hraj larp na podzim 2012). Na přepracování se podíleli lidé z Court of Moravia (konkrétně Alciele, Jezevec, Kill a Lujza) a od března tohoto roku běží hra v tomto novém kabátě. Starší verze má na databázi vytvořenou zvláštní stránku, kde je možné ji hodnotit (viz anotace).

0
LucieLucie Fojtíková 11.12.2013

Pryč od minulosti byl můj úplně první LARP a měla jsme to neskutešné štěští, že jsem si ho zahrála na LV 10. Štěstí proto, že lidé, kteří se ten večer sešli v baru American, byli absolutně fantastičtí. Všechny postavy byly nádherné, skvěle zahrané, dokoce myslím, že jsem se zamilovala do naší Veronique i obou obchodníků. Má postava se dostala ke svému cíli díky detektivovi (Drirr), který se pro ni ten večer stal hrdinou. Sama za sebe jsem byla nervózní a nebyla jsem si úplně jistá, jak se do hry dostat, ale spoluhráči mě nenechali tápat. Za což všem velmi děkuji. O samotném principu hry, workshopech a detailech je řečeno více níže. Nejsem schopná napsat nic kloudného. Pryč od minulosti byl první, byl úchvatný a je v mém srdci. Snad najdu způsob, jak si zahrát ještě jednou a nenechat se ovlivnit znalostmi příběhu.

0
RonethAleš Ronovský 04.11.2013

Stejně jako Drirr a Loth jsem se hry zúčastnil na LV 10 před pár dny. Již v prvním okamžiku, kdy jsem spatřil s kým budu hrát, jsem se začal těšit co bude. Jediný hráč si stěžoval, že nemá připravený kostým a to ještě jeho civil znamenal kalhoty a modré sako. Čili akorát přinesl trochu exotiky do našeho noir prostředí, ani trochu to nevadilo.

Ostatní hráči a hlavně hráčky no nádhera. Německá uniforma, italské sako, detektiv jak vyšitý. A dámy? No radost pohledět. Jestli existují nějaké fotky, měly by zde viset jako inspirace pro další hráče. A věřím, že jich bude.

Nyní k samotnému průběhu.

Jak zmiňuje Drirr, docela trvalo, než začala samotná hra. To je pravda, ale já jsem za to rád. Aspoň jsem se vcelku přirozeně pomocí scének a cvičných monologů umně vedených organizátory dostal do noir nálady a od samotného začátku hry jsem byl připraven,

Sice mě kvalita monologů trochu vystrašila, jeden vedle druhého předváděl úžasné kousky a já netušil, zda je nebudu brzdit. Myslím, že se povedlo, že všichni příběhem pluli naprosto přirozeně a nikdo nikoho nebrzdil, neomezoval. Naopak. Takové inspirace, takových úžasných scén. (Ale tu facku jsem si nezasloužil)

Ve hře je spoustu překvapení a odhalení, která není radno ani náznakem zmiňovat, proto to shrnu lehce podobně jako Drirr. I přes to, že jsem si při hře myslel, že toho vím dost, a že jsem toho věděl dost, tak jsem spoustu dalších informací zjistil až po hře a bylo to dobře. Počínaje monology odhalení až minipříběhy postav u piva. Akorát to umocnilo celý příběh.

Má postava mi myslím sedla, i když v důsledku vlastně nesplnila vůbec nic, proč do Tangieru připlula. No vlastně díky Detektivovi (Drirr) a nedopité sklence vína aspoň něco ano.

Hru jsem si užil, vedl spoustu důležitých i zbytečných dialogů, zaslechl spoustu informací o víně a kobercích, hrdinských kouscích skutečných i neskutečných, utíkajících slepicích a připravovaných filmech.

Děkuji všem hráčům, děkuji Čikimu i Smejkymu. Děkuji za úžasnou noir vzpomínku, která mě přežije.8.5/10 ... pokud někoho zajímá mé doporučení, tento LARP si určitě zahrajte.

0
DrirrFilip Appl 04.11.2013

Hrál jsem na Larpvíkendu 2013 v Brně. Vynikající žánrovka plná krásných žen, alkoholu, tajných identit, lží a s některými poměrně zajímavými mechanikami. Jsem poněkud zaujatý, protože jsem si zahrál svou oblíbenou literární (byť zasazenou trochu jinam a trochu jinak) detektivní postavu, ale i tak musím říct: opravdu výborná hra. Začínám mít pocit, že Čikiho kusy mi prostě sedí a těším se na další, protože to je prostě taková sázka na jistotu.

Má postava detektiva byla postavená přesně jako v Chandlerových románech. Zprvu s jasným detektivním úkolem, který se nakonec ukáže jen jako malý pramínek, který ale nakonec semele velká řeka událostí, vysoké hry a intrik. Zoufale selhávající snaha nezaplést se a prostě jen odvést tu svoji práci za pár šupů a vražedně krásná minulost v zádech. K tomu možnost cynického hláškování, drsných póz a závěrečného vychutnaného monologu. Kriticky bych jen poukázal na opravdu opravdu dlouhou dobu mezi příchodem a začátkem hry. Doporučuji nějakým způsobem zkrátit, zestručnit, bylo to na hranici únosnosti.

Nešlo o žádný životní zážitek, o kterém bych musel týden přemýšlet, ale to jsem ani nechtěl a hru si velice užil. Pro hru je hodně důležité prostředí, naladění hráčů a kostýmy. Tady to bylo všechno vynikající. Trochu mě naopak zamrzelo, že jsem plně pronikl do pozadí a příběhu až po hře (byť jsem měl při hře pocit, že jsem na spoustu věcí přišel, ale stále to byl zlomek), ale to není zas tak zásadní. Celkově prostě hodně moc fajn.
8,4/10

0
LothVeronika Frankovská 03.11.2013

Hrala som betatest 1. verzie (2010), ako aj novú verziu na LV10. Hodnotím samozrejme novú, aj keď som rada, že všetky pozitívne prvky pôvodnej verzie ostali :)

Hra bola veľmi príjemná a splnila očakávania, za čo ďakujem aj skvelým spoluhráčom. Užívala som si atmosféru, skvelé rozhovory od tých dôležitých najmä po tie úplne nepodstatné smalltalkové. Hra bežala svižne - výborná mechanika herného predmetu, ktorý hru posunul ďalej v jedinom momente, kedy zvolnila tempo. Niekedy bol len problém nájsť tú-ktorú postavu osamote na rozhovor.
Za mínus považujem najmä to, že som sa nedokázala naozaj vžiť do postavy či užiť si hru z nejakej imerznej stránky, čo ale nikdy nesľubovali :) takže som skôr intenzívne rozmýšľala nad tým, čo ako a kedy zahrať, aby to bolo pre mňa aj pre ostatných čo najzaujímavejšie.

Na hre je z môjho uhla pohľadu veľmi, veľmi dôležitá výprava, prostredie, kostýmy, doplnky - bez nich alebo hoci len na behu, na ktorom by väčšina hráčov mala rifle a tričko, by mohla byť výrazne horšia.

8/10

0
IsiKristína Kureková 05.04.2013

Hrala som betatest nového spracovania a hodnotím 7/10.
Páčila sa mi atmosféra (i keď prostredie bolo len improvizované a verím, že na regulérnom behu bolo a bude ešte lepšie), ale najmä sa mi páčilo originálne používanie predmetov a previazanie postáv, ktoré napr. mojej postave dávalo množstvo priestoru na manévrovanie a aj charakter samotný bol zaujímavý.
Pritvrdila by som v podnetoch zvonka, od nehráčskych postáv, a štrukturovala by som viac postavy do bodov.