Moon

10 hráčů, 6 mužů, 1 žen, 3 obojetných

6 hodin , 0 dnů , 2011

Web: http://moon.madfairy.cz

Autor fotografií : Kristýna Obrdlíková, Karel Křemel, Pirosh

Jednoho dne nám začala Země být malá. Objevili jsme nový solární systém, s desítkami planet a stovkami měsíců. Postupně jsme je terraformovali, uzpůsobili k životu a kolonizovali. Centrální planety se staly vrcholem naší civilizace, s nejnovějšími technologiemi, léky a kulturou. Časem utvořily Alianci, vedenou parlamentem. Planety na Okraji zůstaly Nezávislé, i když život na nich byl mnohem tvrdší. Ale také svobodnější a svým způsobem bohatší, úplnější, opravdovější. A toho si vážíme nade vše. Moon je krátký komorní LARP vycházející volně z prostředí světa známého sci-fi seriálu Firefly. Znalcům můžeme prozradit, že děj naší hry se odehrává ještě před válkou mezi Aliancí a Nezávislými, tedy před dějem samotného seriálu. Ty, kteří o seriálu nikdy neslyšeli, naopak můžeme uklidnit, že jejich zážitek ze hry nebude nijak ochuzen. Řekněme jenom, že jde o svět, ve kterém vedle velmi vyspělých planet ve Středu, které jsou pod vládou Aliance, existují také Nezávislá vnější území, která nejsou svou atmosférou nepodobná období kolonizování Ameriky. Tedy sci-fi ve westernovém hávu.

  A hlavně je všechno na webu: http://moon.madfairy.cz/

O hře si můžete přečíst o v The Nordic larp yearbook 2014 (OBSAHUJE SPOILERY!)  http://www.rollespilsakademiet.dk/webshop/nordiclarpyearbook2014.pdf

8.5

253 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
sirienPetr Mazák 05.11.2017

 

[Festival elitních larpů | Estanor] / 9*; hráno bez těhotných hráček

Moon samozřejmě předcházela jeho ohromná pověst a navíc hrát ho na Elitním festivalu... očekávání byla značná a trošku škodolibě jsem čekal, jak moc budou přehnaná. Což se při pročítání materiálů k postavě, které jsem obdržel před hrou zdálo, že se naplní. Leč nestalo se.

Subjektivně musím ocenit jak postavy a příběh, tak celé zpracování a strukturu, s níž Moon hráče svým příběhem provází. Úvodní skriptované scény hru krásně nakopnou (a to i když se věci pokazí a hráči je zcela neelitně odehrají ve špatném pořadí). Průběh hry, kdy se řeší hlavní problém, zatímco postavy různě zakopávají jak o své vztahy a rozdílné zájmy, tak o události z minulosti, je výborně jemně přihřívaný příchozími zprávami a událostmi, které postupně mění atmosféru z uvolněné na dusnou. A závěr je krásná vygradovaná tečka, o to silnější, že ji vidíte přicházet.

Spolu s atmosférou se mění i podstata hry - na začátku vše působí jako argumentačka (pro některé i vztahovka), ale postupně se věci stávají tak nějak procítěnější a hlubší a hráči začínají hrát i více introvertně spolu s tím, jak k nim pronikají jednotlivá témata a jejich závažnost. Což - a to je nejvíc super - se děje plynule a postupně, bez velkých teatrálních zvratů. Hra trvá dost dlouho na to, abyste si ten přechod užili a je hezké vidět, jak to na jednotlivé hráče/postavy dopadá v různou chvíli.

Co je trochu zrádné je téma Moonu, které některé hráče (myslím, že zejména ty, kteří neviděli Firefly) trošku překvapilo - nicméně zážitek ze hry jim to rozhodně nezmenšilo.

Objektivně vzato mě docela zklamaly materiály k postavám - úvodní medailonky na mě působily dost nejasně a bylo pro mě docela těžké si z nich vybrat (navíc nebylo nijak naznačené, jaká témata se s tou kterou postavou pojí). Po přečtení detailů postavy, kterou jsem dostal, na mě už působila výrazně lépe a propracovaněji a i ostatní postavy co jsem tak viděl byly podobně kvalitní. Text k postavě ale bohužel obsahuje dost balastu a některé důležité informace v něm jsou předané trochu zmatečně - zároveň dodatečné tematické háčky a zápletky byly slabší (i když hra je naštěstí nijak moc nepotřebuje). Kdyby to chtěl ještě někdo někdy brousit, tady by bylo dost prostoru ke zlepšení - jinak to je jen rada "nenechte se odradit, ty postavy jsou lepší, než vypadají".

Moon má 10 výborně provázaných postav se silným příběhem, což si určitě zaslouží minimálně 6* do začátku. Struktura vyprávění si určitě zaslouží další +2 a další +1 za to, že věci v Moonu nejsou přímočaré a postavy v důsledku řeší více témat naráz - sice souvisejících, ale pocitově rozdílných. Za ty postavy bych ale dal -2 (bez konzultace s dřívějšími hráči bych nevěděl, jak si vybrat a snadno bych skončil s postavou, kterou bych úplně nechtěl) - na druhou stranu, subjektivně mi to výborně sedlo a přihodím ještě +2*, čímž se dostávám na 9*.

(William Tyler - obchodník)

0
DrakeMichal Mikuš 05.11.2017

Festival elitního hráče - listopad 2017

Zahral  som si Johna Raw-a. A hoci nie som fanúšik argumentačných larpov, tak z Moonu si odnášam dobrý zážitok. Určite k tomu prispela stupňujúca sa atmosféra, ale aj to, že hra nevyžadovala aby som 100% času aktívne hral na ostatných. Občas stačilo len tak sa posadiť a započúvať sa čo riešia ostatní.

Celkovo hodnotím 9/10. Ten jeden bod dávam dole za záver, ktorý bol síce dramatický a veľmi silný, ale vnútorne ma deptal a nútil škrípať zubami. John Raw by taký záver proste nedopustil ...

0
MaroMarek Hrdina 04.12.2016

Co více si přát, než začít larpovou kariéru právě tímto klenotem. Hra má na poměry komoráků extrémně dobře připravené postavy s množstvím odbočných linek a vzájemných vztahů, takže je neustále co hrát a co rozvíjet - naopak některé z linek se v rámci hry ani zahrát nestačí, jelikož hra dynamicky posouvá příběh dál chytrými zásahy z venčí. Příběh je dynamicky, jasný, zřetelný, směřující k jednomu z nevyhnutelných rozuzlení. Hra má na komoráky velmi dobrou výpravu, zajímavé mechaniky a mrazivý závěr. V rámci komoráků šlo o mou nejsilnější zkušenost. 9/10

Hráno v květnu 2016 v Brně, postava otce Josepha, díky které jsem si užil i zajímavá vnitřní dilemata.

0
ŤofkaViktorie Knězková 07.10.2016

Do Moonu jsem šla s tím, že to bude takové nostalgické zavzpomínání na to, jaké larpy se hrávaly a připadaly nám dobré před lety... A byla jsem hodně zklamaná, protože to byla skvělá akce i na dnešní poměry :)

Nechci to příliš rozepisovat, tak vyzdvihnu jen pár bodů: prostředí, mechanika vyjádření názorů skrz kostým, gradace, závěrečný proslov(y) - a hlavně, hlavně samotný závěr. 

Ty hajzlíci organizátoři to vygradovali tak, že se mi v jednu chvíli fakt podlomily kolena a měla jsme co dělat, abych nevykřikla šokem...

 

Jakože jo, no. To chceš!

0
DavidDavid Vávra 01.05.2016

Benedikt Grey

Hru jsem hrál v Hradci Králové v podniku Hnízdo snů. Měl jsem o hře velké očekávání tady z databáze a jsem velký fanoušek Firefly. Trochu mě to zklamalo, čekal jsem víc emocí a dilemat. Na běhu byli 4 prvohráči, což hru ovlivnilo. Ale není to výmluva, měli jsme se my zkušenější víc snažit :) V první části hry bylo možné řešit svoje osobní linky a tajemství a ta byla docela krátká - jenom tak hodinu. Spoustu hráčů nestihlo svoje linky rozjet. Pak se něco stalo a vzhledem k závažnosti situace už osobní linky nebyly tak důležité. Ta druhá část byla zas možná zbytečně dlouhá, často jsme se v argumentech točili v kruzích.

Hru guvernéra jsem si užil, bavilo mě přerušovat ostatní, řídit trochu diskuzi, přednášet závěrečný proslov. Začal jsem jako maminčin mazánek a plánoval jsem se matce vzepřít. Vzhledem k závažné situaci k tomu nakonec nedošlo, to mě trochu mrzí.

Nicméně hra je to i na dnešní poměry velmi kvalitní. Oceňuji organizaci Riwiho, řekl nám všechno podstatné a pomáhal hráčům i během hry. Rekvizity byly super, především vyjádření názoru příslušnosti k Alianci/Hnědokabátníkům kostýmem a efektní změny názorů. Také oceňuju jemné narážky na seriál a jeden moment z historie Československa. 

7/10 - velmi kvalitní hra, ale náš běh mohl být emotivnější. 

0
NifMarkéta Gajdošová 22.04.2016

Ze začátku jsem se docela bála, že se vysoká očekávání nenaplní a že to ještě zkazím ostatním, protože se mi úplně nedařilo hrát jak jsem si představovala. Moje postava (TJ Stone) neměla moc prostor něco řešit (alespoň se mi to tak zdálo) a sama jsem byla prvních pár minut dost nejistá (únava, nervozita a podobné záležitosti).

Ale to se brzy změnilo a už nebyl čas na "záležitosti," úvanu ani chybování.

Miluju Firefly, a být "tam"  v tomhle okamžiku, pro mě byl hodně silný zážitek.  Technicky zmáknuté perfektně. A všímavější lidi pobaví (a zamrazí) z hromady "easter egů"

0
MartinaMartina Drdlová 04.10.2015

Moon byl můj první larp a i když jsem o něm slyšela hodně věcí, nikdy bych si nedokázala představit, že bude právě takový. Hrála jsem Sofii Troy a pokaždé, když si na Moon vzpomenu, začnu se nepatrně klepat. Byl to opravdu silný zážitek a jsem ráda, že mám na svůj první larp zrovna takové vzpomínky.

0
BellgKosour Lubos 24.07.2015

Tento Larp kde se

0
ViperLukáš Makovička 07.07.2015

Postava: Ian Nest

Hráno v rámci: Larpový dýchánek 2014

Hře musím pochválit ktásný setting, který pro mě byl dost nový. Ano, seriál Firefly jsem neznal. Také musím pochválit myšlenku "kostýmů" vyjadřujících názory postavy. Postavu Iana jsem si maximálně užil a dokonce jsem díky ní snad poprvé pocítil potřebu si jako postava sednout do kouta a tam skoro 20minut jen sedět a mlčet a přemýšlet o sobě a své budoucnosti. A nutno říci, že těch 20minut pro mě bylo nejsilnějších 20minut jakých jsem snad na komoráku kdy zažil.

Hodnocení: 9/10 (hra 8/10, +1 za pro mě nový "introvertní" zářitek)

0
FoxxXJiří Liška 12.05.2015

Zatím asi nejlepší larp, co jsem hrál. Líbila se mi hutná atmosféra, napětí a vážnost situace. A je to ten typ komoráku, jaké mám rád. Tedy bez dělení na scény a bez předepsaného jednání. Každá postava má o ostatních více či méně omezené informace a případně nějaká tajemství. Když se prořeknete, máte problém. Nejen takto můžete děj ovlivnit. Nicméně... v Moonu zjistíte, že osud je někdy pěkná svině. A že má občas smysl pro dost černý humor :)

Hráno na GameConu 2014.