Orlov

6 hráčů, mužů, žen, 6 obojetných

4 hodin , dnů , 2014

Chaos hrozí roztrhat císařství na kusy, což ale nemůže zabránit posádce Orlova, aby splnila svůj rozkaz.  Budete přímo ovládat loď ve vesmírných bitvách, budete řešit etické otázky a vnitřní rozpory, budete jednat s pašeráky, vzbouřenci i loajálními vojáky. Záleží na každém vašem kroku. Za císaře! Ať je cena jakákoli!

Orlov je sci-fi opera, plná čestných důstojníků, výbuchů, hrdinných rozhodnutí a soubojů ve vesmíru. Její ambicí je na 4 hodiny vytvořit atmosféru, poskytnout nové nástroje k hraní a pobavit.

7.3

55 celkem

Vaše hodnocení je: 0


10
9
8
7
6
5
4
3
2
1

0
ViperLukáš Makovička 11.08.2015

Postava: kapitán
Hráno v rámci: GameCon 2015

Na tento larp jsem byl hodně zvědavý, protože hru Artemis, na které je tento larp postaven, znám velmi dobře už z dřívějška.
Larp jsem si užil, ale je mi líto, že naše posádka fungovala "až moc dobře". Díky tomu nám dokonce některé věci ani nevytanuly na povrch nebo neměly možnost se nějak víc ve hře projevit. Přiznávám, že tomu nepomohlo, že jako kapitán jsem sklouznul "posazením" role trochu jinam, než by to pro hru bylo zajímavé. Díky tomu všemu se tak do hry dostalo málo konfliktů postav, které by z hraní Artemis víc udělaly larp. I přesto organizátorům děkuju za příjemný zážitek, o který se postarali. Jen škoda, že hra často padá, ale to je bohužel už chyba, které je zakořeněna v samotném kódu hry Artemis. I když za to organizátoři nemůžou, tak i přesto to zážitek ze hry místy dost kazí. Za ty hlášky typu “Všechnu energii do předních štítů!” to ale rozhodně stojí!!! :-)

Hodnocení: 7/10 (hru jsem si užil na 8/10, ale dávám -1/10 za to, že jde stále jen o postavení larpu na již existující počítačové hře, která vlastně tvoří 70% herního zážitku)

0
FafrinVojtěch Pikal 29.07.2015

Gamecon 2015, 1. běh, Inženýr Zen
Celkově dobře připravené a funkční, ale padá to na dvou věcech.

1) Herní systém artemis je nestabilní (padá často) - což může vést k problémům, ale dá se to přežít.

2) Jaké herní informace se dostanou do hry je silně závislé na komunikačním důstojníkovy, který je v tomto úzkým místem. Chtělo by to nějakou vládu kapitána či někoho nad tímto. (Vysílání na obrazovku, či tak něco.)
Jinak materiálně perfektní (uniformy, křesílka, ...)

0
ShakoKarel Nejedlík 21.07.2015

Hrál jsem Orlov dvakrát - jednou na GameConu 2014 původní prolog, později na Gameconu 2015 "plnou" verzi. Plusy a mínusy v podstatě zůstaly stejné. Hra je dobrá, ale není až tak významně lepší nebo jiná než ta předchozí verze.

Jednoznačně nejlepší na Orlovu je atmosféra můstku vesmírné lodi, včetně křesel, uniforem, záznamů... jsou tam zajímavé herní mapy a volby, které posádky může udělat. Ale je tam spousta potenciální nešvarů, které se autoři snaží různě látat - daří se jim to někdy více někdy méně.

Největší problém hry zůstávájí dva:
1. Část lidí hraje Artemis, která je podle pozice na lodě různě náročná na hráčovu předchozí zkušenost s ovládáním hry. Naopak někteří znát Artemis vůbec znát nepotřebuje (prvního důstojníka, kteří řeší komunikaci). Někteří hrají někde mezi (kapitán, senzory).
2. Systém občas padá nebo děla jiné nepředloženosti, což kazí atmosféru špičkové lodi. Stejně jako nezkušení hráči občas kazí atmosféru profesionální posádky.

Hrál jsem záměrně kapitána a na druhém běhu prvního důstojníka, protože Artemis má nahranou a není to ten důvod, proč jdu na Orlova. S výsledkem jsem byl spokojen. Ale k naprosté dokonalosti to má daleko.

0
EliškaEliška Applová 19.07.2015

Slaven Sabakov (zbraňový důstojník), Gamecon 2015

Nejdřív rada pro všechny (především dámy), co si říkají, že Orlov je nerdí špíl a tedy nic pro ně: velkej prd! Důkazy říkají jasně, že i počítačovámi hrami nepolíbená larpička si to pěkně podá (třeba v roli komunikačního důstojníka). Nás bylo 4 ženský a 2 klucí a šlapalo to.

A ač to k tomu svádí, nerdím gíkům naopak doporučuji zahrát si spíš buď čistou Artemisku (páč vám larp nebude kazit hru), nebo jinou hru na špičkovější grafický úrovni (pokud vám vadí staré typy her, jelikož ANO, Artemis je graficky ne příliš uspokojivá).

Teď už ale k hodnocení. Počkala jsem si na plnohodnotnou verzi a vyplatilo se.

Orlov je plnohodnotný larp, byť okleštěný tím, že v průběhu celé hry hrajete Artemisku, tudíž jsou hráčské interakce omezené jen na čas, když se zrovna nebojuje. A je bohužel snadné zapomenout, že lze loď zastavit a povídat si. Navíc se snadno sklouzne od drama hraní ("né, nechci, aby tam všichni umřeli, musíme je bránit!") ke gamismu ("nemáme rozkaz je chránit, navíc by nás to zbytečně zdrželo a oslabilo, kašlem na ně a plujeme dál").

A pak ještě postavy - moc se mi líbí, ale doladila bych detaily, se kterými se dá ve hře pracovat. Sice jsem měla bratra, ale ve hře se to skoro neprojevilo. Přitom by stačilo fakt málo a byla by z toho fakt pěkná drama linka :)

Přesto jsem si Orlov velice užila,teď už vím, co bych příště hrála jinak. Asi si to na Pride prubnu ještě jednou...

Dala bych 8, ale musím dát slíbený +1 za scifi chuť gumových hadiček.

0
ŠedýMartin Honek 19.07.2015

Hráči dělají dvě věci najednou: hrají své role a řídí vesmírnou loď. K tomu, aby hra šlapala, potřebuje oboje v obstojné kvalitě. Pokud "horkokrevný jižan" za celou hru nezvýší hlas, moc uvěřitelně to nepůsobí; stejně tak, když "nejlepší pilot v kvadrantu" oťukává vaši loď o každý druhý asteroid po cestě.

Jednu složku hry mohou zachránit ostatní hráči - strhnou pozornost jinam, nahrávají vám a tak dále. Jenže v té druhé je potřeba, aby svou práci dělal každý zvlášť. Máte pak dvě možnosti: Buď pořádný výcvik před hrou, nebo z toho udělat komedii. Na to první bohužel není moc času a to druhé zase uvaděči neradi vidí.

0
ImiStanislava Pajerová 19.07.2015

Inženýr Zen

Orlov je fakt dobrá hra. Zábavná a epická. Pokud nemáte náladu na hraní role - nevadí, můžete se soustředit jen na řízení vesmírné lodi. Žádné slzičky (snad jen jedna mužná) a přehnané emoce.

Snad jediná věc, co se mi fakt nelíbila byly nastavené koflikty mezi postavami. Hlavně nemožnost ty konflikty nějak řešit. Nemůžete nikoho zmlátit ani zabít ani vysadit na nejbližší stanici. Máte jen dvě možnosti: trapně se pohádat a odpustit nebo tu zápletku zazdít. Což když vám někdo z posádky zabije rodinu včetně psa, je prostě blbý. Přikláním se spíš ke špičkování mezi sebou, než ke zvratům typu "Luku jsem tvůj otec.".

Hráno na Gameconu 2015.

8/10

P.S.: Ta hra je i pro holky! Fakt! 

0
KatKateřina Šťastná 19.07.2015

Orlov mě bavil. Příběh mě docela vtáhl, takže jsem chvílemi měla strach, že střety s nepřátelskými loděmi neustojíme, že nesplníme naši misi a selžeme v naší službě císařovi. Jako kapitán jsem navíc měla strach, že se ukážu jako nekompetentní velitel a ohrozím svou posádku špatnými rozhodnutími. Mým "úkolem" bylo tvářit se drsně a vydávat rozkazy typu: "Štíty na maximum! Palte dle libosti atd.!" a musím se přiznat, že často jsem se neudržela a musela jsem si schovávat obličej do dlaní, aby nebylo vidět, jak moc se směju. Někdy byla k popukání naše "epická hrdinskost" a někdy okamžiky, kdy jsme jako hráči nezvládali působit jako elita lodních posádek impéria: "Popište situaci v tomto sektoru!" "Je tam fakt docela hodně nepřátelských lodi" "Co tím myslíte docela hodně?" "Jako fakt moc!"

Chápu, že hraní hry Artemis, které je nedílnou součástí tohoto larpu, může být pro některé hráče rušivé. Já jsem jako kapitán neměla na starost žádný ze systémů, takže nemůžu posoudit, jestli by to tak působilo i na mě. Já bych spíše chtěla říct, že na můj vkus byly postavy napsány až moc stručně. Jako kapitán bych určitě ocenila před hrou informace o členech posádky. Taky bych uvítala nějaké stručné info o politické situaci a důležitých událostech, které jsou v príběhu zmiňoványm a o tom, jak se k tomu jako postava stavím. Spoustu informací tohoto typu má vědecký důstojník ve své databázi, nicméně mám pocit, že jako postavy žijící v tomto vesmíru/galaxii bychom to měli vědět i bez jeho asistence.

Když budu mít příležitost, chci si to zahrát znovu, protože mi to prostě přišlo zábavné a osvěžující. Obsahem i formou. 

0
FoxxXJiří Liška 12.05.2015

Orlov je hodně netradiční larp, tedy spíše je to konzolová střílečka s larpovými prvky. Já na GameConu 2014 absolvoval jeden z předpremiérových běhů hry (pod názvem Orlov: Prolog), tedy kdy hra ještě nebyla kompletně doladěná. A jakožto palubní komunikátor jsem komunikoval s posádkami ostatních lodí… a jakým způsobem? Přes ICQ v notebooku :D Hra mě sice bavila, ale rozhodně má své mouchy. Larp by vás měl vtáhnout do děje, měli byste ho vnímat skoro jako realitu. A to vám Orlov rozhodně nedá. Hra je po technické stránce poněkud zastaralá, grafika a animace jsou na tak nízké úrovni, že si opravdu jen těžko budete připadat jako na velitelském můstku. Nejvíc mě to praštilo do očí, když se naše loď v plné rychlosti srazila s nepřátelskou. A místo toho, aby obě lodi logicky vybouchly ( konec hry), tak se ta naše jen zarazila a sklouzla po okraji té druhé. Běžné konzolové a počítačové hry vtáhnou do děje prostřednictvím kvalitní grafiky a animace mnohem víc. V tomto larpu je pak úplně zbytečné, že „pro silnější zážitek“ máte na sobě vojenskou uniformu.


Nicméně hra má i své světlé stránky. Líbilo se mi, že každý hráč má svobodnou vůli ve svém jednání a každý ovládá jen jednu část řízení lodi. Je proto nutné vytvořit sehraný tým poslouchající rozkazy svého velitele, který pak jako jediný sám neovládá žádnou komponentu lodi. A třeba já jako komunikátor jsem mohl dle svého uvážení např. zjednodušovat/zkreslovat přijaté zprávy, případně je vyřizovat sám a vůbec o nich velitele neinformovat. Teoreticky by se posádka mohla proti veliteli i vzbouřit.


Takže jak jsem psal už na začátku, hra mě bavila. Nicméně mi její vytvoření připadá poněkud zbytečné. Tvůrci museli strávit stovky hodin času programováním a shánět vojenské uniformy pro hráče. A stejně je nakonec grafika na úrovni počítačových her před dvaceti lety, animace extrémně nedotažené, a zprávy pro posádky ostatních lodí posílám přes uživatelské rozhraní ICQ. Takže si fakt nepřipadám jako na velitelském můstku. Orlov je tedy takový divný hybrid larpu a konzolové střílečky, bohužel to spojení moc nefunguje.

0
KamilKamil Buchtík 13.03.2015

Na našem běhu se larpová část s hraním počítačové Artemis spíše rušila než doplňovala. Hra na mě udělala dojem díky pěkné produkci - kostými, rekvizity, videa. Jako kampaň pro Artemis hodně dobré, jako larp spíše podprůměr.

0
wojtaVojta Sázel 09.12.2014

Hrál jsem Prolog na Gameconu 2014 a asi i s velmi zapálenou a zkušenou skupinou. Posádka byla skvělá, příběh zajímavý. Technicky zajímavě řešené larpy mám opravdu rád a sci-fi tématiku miluju.

Události